www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA už dokázala na ISS roztáhnout modul BEAM

NASA už dokázala na ISS roztáhnout modul BEAM
, , aktualita
V poslední době se stále častěji mluví o nových modulech, jejichž výhoda spočívá v možností roztáhnutí či nafouknutí. Jedním z takových je i BEAM, experimentální obytný modul, který vynesla k ISS raketa Falcon 9. A tomu se zprvu moc nedařilo.
K oblíbeným
reklama
Výhoda nafukovatelných modulů je zřejmá. Šetří se především místem, takže raketa může do vesmíru dostat i modul, který bude po své instalaci větší než přepravní prostor. Zatím byly přitom na oběžnou dráhu vynášeny moduly, které se musely přizpůsobit schopnostem raket či raketoplánů a pokud bylo něco roztahovatelné, pak to byly leda solární panely.

Nyní je tu ale Bigelow Expandable Activity Module (BEAM) od společnosti Bigelow Aerospace, jenž měl být nafouknutím roztažen do podoby ukázané v prvním obrázku. K ISS byl vyslán v rámci běžné mise s nákladem zásob již v dubnu, kdy si ovšem společnost SpaceX započítala jeden velký úspěch. Podařilo se jí totiž poprvé dosednout s prvním stupněm rakety Falcon 9 na plovoucí plošinu. BEAM byl pak připojen k modulu Tranquility na ISS a NASA jej chtěla poté nafouknout. Vědci přitom netušili, jakým způsobem to bude ve vzduchoprázdnu a v mikrogravitaci probíhat a jaká jsou úskalí, takže chtěli postupovat pomalu.

BEAM byl dopraven jako válec s rozměrem max 2,4 metrů a po nafouknutí se měl roztáhnout až na 4 metry, aby přidal k ISS dalších 16 metrů krychlových prostoru. Kdyby jej Dragon musel nést už nafouknutý, zabral by téměř celý jeho nákladový prostor namísto zásob. V plánu tak bylo pomalé nafouknutí modulu se současným pečlivým monitorováním jeho stavu. Jenomže teorie o způsobu nafouknutí zprvu nemohly být zcela ověřeny, neboť se tato akce nejdříve nepodařila, jak můžete vidět na začátku následujícího videa (časosběrné).


Astronaut Jeff Williams dle instrukcí pozemní obsluhy ovládal malý ventil, s jehož pomocí do BEAMu vpouštěl v krátkých intervalech vzduch. Zprvu se mu podařilo, aby se BEAM roztáhl sotva o několik palců a poté se modul přestal i přes další vzduch roztahovat, takže NASA operaci odvolala a začalo se řešit, co je špatně. Nakonec inženýři z Bigelow oznámili, že příčinou je prostě tření ve složeném modulu, které brání v jeho roztahování, přičemž to bylo v mikrogravitaci kvůli tvarové paměti použitého materiálu větší problém než na zemi. Řešení bylo prosté, a to počkat, až se materiál sám uvolní, což se nakonec podařilo v sobotu, čili po dvou dnech.

Nyní už je BEAM roztažen tak, jak má a čeká na první vstup astronautů. NASA má v plánu, aby ti navštívili jeho prostor tři až čtyřikrát do roka. Budou sledovat, jak si odolává slunečnímu záření a také extrémním změnám teploty. Po dvou letech bude BEAM odpojen a nasměrován do atmosféry.

Zdroj: WHNT

reklama
Nejnovější články
Mozilla prodlužuje smlouvu s Googlem, výchozí vyhledávač Firefoxu zůstane Mozilla prodlužuje smlouvu s Googlem, výchozí vyhledávač Firefoxu zůstane
Mozilla je dosud životně závislá na smlouvách s vyhledávačem Google. Za to, že je tím výchozím, dostává Mozilla obrovské peníze. Nyní prodlužuje smlouvu na další roky, což jí dává větší šanci na přežití.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel Ponte Vecchio: 16x Xe-HPC vedle sebe pro úsvit éry exascale Intel Ponte Vecchio: 16x Xe-HPC vedle sebe pro úsvit éry exascale
Intel se v příštím roce chystá stejně jako AMD vstoupit do éry exascale, čili chce postavit superpočítač s výkonem alespoň 1 ExaFLOPS. A právě toho chce docílit především s použitím akcelerátorů Ponte Vecchio založených na Xe.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
První údajné snímky karty RTX 3090 zamotají hlavu První údajné snímky karty RTX 3090 zamotají hlavu
Máme snad očekávat čip od Intelu na zadní straně karet NVIDIA GeForce RTX 3000? Budou mít už dokonce tři osmipinové konektory pro přídavné napájení? Takové otázky přináší nové obrázky, které se objevily na Redditu.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu Hubble odhalil záhadu pohasnutí Betelgeuse, jde o výron materiálu
Betelgeuse je jako obrovská hvězda vzdálená 725 světelných let jeden z nejjasnějších objektů na naší obloze. Nedávno se začal chovat podivně a vzbudil debaty o tom, že se možná chystá explodovat v supernovu. Co ale odhalil Hubbleův dalekohled?
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek Intel potvrdil Sapphire Rapids na příští rok a 144vrstvé NAND Flash na letošek
Intel by měl nyní už rychle postupovat při vývoji procesorových generací pro servery, neboť Ice Lake si chystá ještě na tento rok a Sapphire Rapids byly potvrzeny na příští rok, takže je bude od sebe dělit právě jen cca rok. A co nové paměti 3D NAND Flash?
Dnes, aktualita, Jan Vítek