www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA NICER spatřil dosud nejjasnější rentgenový záblesk

NASA NICER spatřil dosud nejjasnější rentgenový záblesk
, , aktualita
NICER je přístroj, který nám nedávno ukázal působivý snímek oblohy v rentgenovém spektru. Jde přitom o zařízení nainstalované na Mezinárodní vesmírné stanici a to nedávno spatřilo svůj nejjasnější záblesk. 
K oblíbeným
reklama
Snímek oblohy pořízení zařízením NICER jsme si již ukázali a nyní je na řadě pozdější událost z letošního srpna, během níž NICER zaznamenal velice silný záblesk v rentgenovém spektru. A že jde o zařízení pojmenované nezkráceně jako Neutron Star Interior Composition Explorer, sleduje především neutronové hvězdy jako pozůstatky supernov, a to konkrétně takové, které se nachází v binárním systému s další hvězdou. 
 
 
Daný záblesk pak přišel od neutronové hvězdy SAX J1808, kolem které obíhá hnědý trpaslík, čili taková nepodařená hvězda, respektive objekt na půli cesty mezi hvězdou a plynným obrem. 
 
Záblesk byl velice energetický a během 20 sekund v něm bylo vydáno tolik energie, kolik naše Slunce vyprodukuje za 10 dní. To je slušný objem energie, i když na ty nejdivočejší události odehrávající se ve vesmíru to samozřejmě zdaleka nestačí. Například gama záblesky mohou v rámci sekund vydat tolik energie, kolik Slunce vyprodukuje za celý svůj život.
 
NICER
 
Záblesk od SAX J1808 byl ale i jedinečný v kombinaci jevů, které astronomové ještě neviděli pohromadě. Vznikl tak, že neutronová hvězda si ze svého hnědého souputníka přitahuje plynný materiál a především pak vodík. Ten se obvyklým spirálovitým způsobem přibližuje a tvoří diskovitý obal, jenž občas exploduje a vytvoří záblesky v rentgenovém spektru. 
 
Během srpnové události ale astronomové mohli pozorovat dva záblesky, a to nejspíše díky tomu, že plyn explodoval ve dvou vrstvách. Nejdříve to měl být vodík a hned po něm pak helium. NICER přitom už dříve detekoval rentgenové záblesky z exploze helia i vodíku, ale nikdy ne najednou, respektive krátce po sobě, jak uvádí jeden z autorů studie, Peter Bult z Goddardova vesmírného centra. 
 
Vedle toho bylo pozorováno i kolísání v jasu, což ale mohla zařídit samotná neutronová hvězda tím, jak detektoru svou rychlou rotací vystavoval svou teplejší a studenější tvář. Po explozi se ovšem SAX J1808 rozzářila, pro což astronomové zatím nemají vysvětlení. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář