www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA obnovila řídicí středisko MOCR 2 éry Apollo

NASA obnovila řídicí středisko MOCR 2 éry Apollo
, , aktualita
Jako by si veškeré osazenstvo jen někam odskočilo, tak vypadá kontrolní středisko, respektive místnost Mission Operations Control Room 2, která byla používána v éře letů na Měsíc. NASA tuto místnost obnovila pro návštěvníky. 
K oblíbeným
reklama
Mission Operations Control Room 2 (MOCR 2) se tak nyní stává živou součástí historie a i když je v souvislosti s touto místností zmiňována spíše jen éra Apolla, je třeba zdůraznit, že je pevně spojena i s programem Gemini. A nyní to tam vypadá takto: 
 
 
Manuály, hrníčky, tužky, popelníky, stopky, zapnuté obrazovky a kontrolní panely. Díky tomu všemu vypadá tato místnost tak, jako by v ní chyběli pouze lidé právě řídící let vesmírné lodi na Měsíc. 
 
 
Místnost byla obnovována v průběhu uplynulých dvou let a příští týden se už otevře veřejnosti, což si NASA připravovala pro příležitost 50. výročí přistání na Měsíci. Pracovali na ni samotní inženýři americké agentury ve spolupráci s historiky. Posvěcení dostali také od vedoucích pracovníků éry Apolla, jímž byl i letový ředitel Gene Kranz, který k nám promluví v následujícím krátkém videu, o tom, jak ve stejném křesle mohl poslouchat před padesáti lety o tom, jak "Orel přistál". 
 
 
 
Evidentně největší práci na restaurování místnosti daly kontrolní panely a monitory, ovšem výměna čekala také na koberce a různé dekorace, bez nichž by nebyl celkový obrázek úplný. 
 
 
Tato místnost totiž byla využívána i v 90. letech pro řízení letů raketoplánů, takže její výbava byla zcela jiná, než je dnes. Přeměna do aktuální podoby si vyžádala prvotní investici 5 milionů dolarů od různých přispěvatelů napříč Spojenými státy a později byl získán i grant 3,5 milionů od města Webster. Kde to bylo možné, použily se původní předměty a kde ne, ručně se vyrobily imitace. 
 
Na Redditu také proběhla AMA (Ask Me Anything) s týmem, který za rekonstrukcí stojí. Dočteme se o zajímavých perličkách, které celou akci provázely. Například Sandra Tetley z Johnsonova vesmírného centra uvedla, jak pod místem pro hasicí přístroj našli kus původní tapety. Následovně bylo zjištěno, která firma ji vyrobila a ukázalo se, že ta měla stále k dispozici válec pro její výrobu, díky čemuž mohla být vytvořena zbrusu nová, ale zcela identická. Pozorný návštěvník si ale může všimnout, že monitory nemají CRT obrazovky, ale ploché LCD. 
 
Pro veřejnost je připraven výchozí scénář z 20. července 1969, a sice přistání Apolla 11 na Měsíci. Displeje a konzole ukazují ta samá data a informace, které mohla vidět obsluha před 50 lety a to vše bude doprovázeno autentickými audio záznamy kontrolního týmu a astronautů. Chybět tak budou pouze a jen pracovníci NASA, namísto nichž budou v místnosti návštěvníci. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry Po vydání Diabla II Resurrected Blizzard skončí s remastery, vyvine nové hry
Už dobře víme, že na konec letošního roku si Blizzard chystá remasterovanou verzi hry Diablo II: Resurrected. Ta ale bude také poslední takovou hrou a do budoucna se Blizzard chce věnovat vývoji nových her.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí Hogwarts Legacy: nekorektní hra přidá transgender postavy, hlavní designér mizí
Připravovaná hra Harry Potter: Hogwarts Legacy to nemá jednoduché. Vše v podstatě začalo několika tweety a esejí od J. K. Rowlingové na transgender téma. I když ta s hrou nemá nic společného, nyní je potřeba zajistit, aby hra byla politicky korektní.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena Seagate: do roku 2030 budou 100TB disky a běžně využijí nezávislá ramena
Dle společnosti Seagate nebudou pevné disky ještě dlouho patřit do starého železa. Díky novým technologiím má přijít výrazný růst jejich kapacit a také se má z technologie Multi-Actuator stát standard. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000 CoreCycler: nová utilita pro ladění procesorů Ryzen 5000
Člen komunity serveru ComputerBase vytvořil utilitu, která je určena pro ladění procesorů AMD Ryzen, pro které AMD připravilo funkci Curve Optimizer. Jde tak v důsledku o ladění výkonu, ale i spotřeby procesorů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
"Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál "Tom Cruise" v deepfake videu: nyní již nepoznáme, že to není originál
Bylo zřejmé, že je pouze otázka času, než se někomu povede vytvořit deepfake video, v němž bude počítačem vykreslený člověk k nerozeznání od originálu. Nové s "Tomem Cruisem" už je přesně takové a přináší naléhavé otázky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře