www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA pozastavila práce na teleskopu Jamese Webba, hrozí další zpoždění?

NASA pozastavila práce na teleskopu Jamese Webba, hrozí další zpoždění?
, , aktualita
NASA se rozhodla, že práce na James Webb Space Telescope (JWST) budou přerušeny, kvůli čemuž hrozí další zpoždění již tak dost odkládaného vypuštění tohoto nadějného zařízení do vesmíru. Důvod je zřejmý: Covid-19.
K oblíbeným
reklama
James Webb Space Telescope (JWST), čili Vesmírný teleskop Jamese Webba bývá nejčastěji označován za nástupce Hubbleova vesmírného teleskopu, ovšem na rozdíl od něj bude mnohem větší i výkonnější a vesmír bude sledovat především v infračerveném spektru, kvůli čemuž se bude pohybovat ve stínu Země v libračním bodě a navíc bude mít i vlastní štít. 
 
 
Velice často pak u nějakého objevu či tématu slýcháme, že astronomové se nemohou dočkat, až se na daný objekt podívají pomocí JWST a lze říci, že jde díky tomu asi o nejočekávanější astronomické zařízení, které se chystá. Každé jeho zpoždění tak přináší další zklamání a nyní je tu navíc i nejistota toho, na jak dlouho budou práce na JWST kvůli pandemii přerušeny.
 
JWST měl přitom startovat již za rok, a to konkrétně 30. března 2021 a nyní pochopitelně záleží na tom, na jak dlouho si dá NASA pauzu a jak rychle se jí zase poté povede dostat se do pracovního tempa. 
 
Thomas Zurbuchen (NASA Associate Administrator) vysvětluje, že pandemie ovlivňuje všechny činnosti agentury a některé více než jiné. Plánování a vývoj může probíhat ještě dobře, ale stavba a testování samotných zařízení už ne. JWST je přitom ve vývoji už od poloviny 90. let a původní rozpočet 1,6 miliardy dolarů nabobtnal už na téměř 10 miliard. 
 
Nicméně je tu ještě zpráva Government Accountability Office z letošního ledna, dle níž existovala jen 12procentní šance, že JWST za rok v březnu poletí. Čili i bez koronaviru bylo víceméně zřejmé, že se (stále ještě) aktuální termín nestihne a lze říci, že nejde o hrozbu dalšího zpoždění. Ono je téměř jisté. 
 
Logicky to pak ale nemusí být jen JWST, jejž potká odklad. ESA už odložila ExoMars a nyní je otázka, zda to nepotká také rover Perseverance. NASA se dle Zurbuchena bude snažit dodržet termín a má k tomu ostatně i velkou motivaci. JWST může letět v podstatě kdykoliv, ale pro lety na Mars se otevírá okénko vždy po dvou letech, takže nejbližší další termín by byl až v roce 2022. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory AMD i díky Ryzenům 5000 drtí Intel na Mindfactory
Procesory AMD Ryzen 5000 běžně skladem nejsou, ale rozhodně jsou dostupné, pokud jsme ochotni si na ně pár dní počkat, anebo hledat. Odráží se to i na prodejích obchodu Mindfactory, kde AMD zvyšuje náskok? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490? Jaký přínos má AMD Smart Access Memory na desce s Intel Z490?
Asus už začal nabízet podporu funkce AMD Smart Access Memory i na moderních deskách pro Intel, a tak byla už jen otázka času, než se objeví první výsledky testů. Je tak funkce SAM na této platformě k něčemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021 Lisa Su opět promluví v keynote na CES 2021
Nový rok se už blíží a s ním i další ročník veletrhu CES. Ten letos ještě proběhl v obvyklém režimu, ale příští rok bude jen virtuální, a tak bude i keynote šéfky společnosti AMD "odvyprávěn" jen do kamery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X Intel Rocket Lake na 5 GHz útočí i na Ryzen 7 5800X
Intel se bude snažit brzy na jaře vypustit do světa novou konkurenci pro procesory AMD Ryzen 5000, a to desktopové Rocket Lake-S. Jeden z nich se nyní už předvedl a my jej můžeme srovnat s modelem Ryzen 7 5800X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Karet RTX 3060 Ti bylo v první vlně zatím nejvíc, stejně to však nestačí Karet RTX 3060 Ti bylo v první vlně zatím nejvíc, stejně to však nestačí
Dle ohlasů prodejců bylo pro začátek prodeje připraveno grafických karet GeForce RTX 3060 Ti zhruba stejně jako karet RTX 3090, 3080 a 3070 dohromady. Ani to však nezabránilo brzkému vyprodání skladových zásob. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek