www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA přenechá nízkou orbitu podnikatelům a přesune se výš

NASA přenechá nízkou orbitu podnikatelům a přesune se výš
, , aktualita
NASA plánuje, že v budoucnu přesune své aktivity z nízké oběžné dráhy a tu pak přenechá soukromým firmám jako Space X a United Launch Alliance. To znamená i opuštění dnes intenzivně využívané Mezinárodní vesmírné stanice.
K oblíbeným
reklama
Nízká oběžná dráha Země sahá od výšky 160 km do 2000 km. Abychom se dostali do obrazu, tak první umělý satelit, ruský Sputnik-1, obíhal Zemi ve výšce 215 km, dnešní ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) je ve výšce 340 km, tedy nějakých 50 km pod bývalou ruskou stanicí Mir. Od výšky 2000 km začíná střední oběžná dráha sahající až po geostacionární orbitu ve výšce 35.768 km a od tohoto bodu mluvíme o vysoké oběžné dráze.
Mezinárodní vesmírná stanice


NASA chce dle slov svého zástupce opustit ISS a nízkou oběžnou dráhu tak rychle, jak to jen bude možné a přesunout své aktivity do střední orbity. Agentura se chce totiž zaměřit na hluboký vesmír, do čehož spadá také lidská expedice na Mars i další potenciální návštěvy Měsíce. Ovšem její exodus z nízké orbity nenastane v nejbližších letech, však ISS má fungovat až do pozdních 20. let tohoto století a poté bude řízeně poslána skrz atmosféru do oceánu.

Zároveň NASA předpokládá, že soukromé společnosti jako Space X a další budou mít v tu dobu již ambice vytvořit na nízké orbitě své vlastní vesmírné stanice, jež poslouží vědeckým účelům a nově i turistice nebo dokonce výrobním účelům. Nicméně by mělo jít o výrazně skromnější projekty, než jakým je ISS, která stála již 140 miliard dolarů a NASA sama do ní každoročně investuje 3 miliardy a brzy to budou 4 miliardy.

William Gerstenmaier z NASA zároveň vyzval soukromé firmy, aby se začaly podílet na provozu, a tedy i financování ISS a vyzkoušely si samy, co je možné na takové stanici dělat. Vedle toho tu je i Čína, která již pozvala evropskou ESA k tomu, aby společně vytvořily novou vesmírnou stanici, která by začala fungovat kolem roku 2020.

Zdroj: KitGuru
reklama
Nejnovější články
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry Diablo II: Resurrected dovolí použít uložené pozice z původní 20 let staré hry
Už dobře víme, že Blizzard chystá remaster legendární hry Diablo II. Ponese název Diablo II: Resurrected a bude natolik spřízněná s původní hrou, že dokonce dovolí použít uložené pozice staré i více než 20 let.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
5.3.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář