www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí

NASA: program Artemis by měl mít dalších šest misí
, , aktualita
Kosmická agentura NASA se připravuje na plánovaný program Artemis, který slibuje návrat astronautů na Měsíc. Vypadá to, že se k plánovaným třem misím programu Artemis přidá ještě dalších šest.
K oblíbeným
reklama
Artemis je program amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír a v několika následujících letech má za cíl obnovit lety kosmonautů na Měsíc a vyslat k přirozené družici Země také první astronautku. Nyní se NASA připravuje na to, že kromě prvních tří plánovaných a potvrzených misí programu Artemis by mohlo být financováno ještě dalších šest misí. 
 
Jedním z partnerů, kteří se na programu Artemis podílejí, je i firma Northrop Grumman dodávající NASA pomocné raketové motory na tuhé pohonné látky. Tato společnost by mohla NASA kromě prvních tří misí Artemis poskytnout motory i na dalších šest letů rakety Space Launch System. Plánovaná raketa SLS má sloužit pro dopravu lidských astronautů k Měsíci, po bocích hlavního stupně má být připevněna právě dvojice pomocných raketových motorů na tuhé pohonné látky. Tyto motory mají zajistit více než 75 % tahu při startu rakety SLS. NASA také nedávno dokončila konstrukční testy Space Launch System
 
 
Projednávaná smlouva by mohla uzavírat dohodu o částce 49,5 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu téměř 1,2 miliardy korun. NASA by měla společnosti Northrop Grumman poskytnout financování nákupů položek potřebných na produkci pomocných motorů pro čtvrtý let programu Artemis, podrobnosti smlouvy ale ještě nejsou dokončeny. Očekává se financování motorů pro celkem devět startů. 
 
NASA zatím o potenciálních misích s pořadovým číslem čtyři až devět nezveřejnila žádné podrobnější informace. První tři plánované mise by ale měly odstartovat v listopadu 2021 misí Artemis I, kdy by se mělo jednat o první let kosmické lodě Orion vynesené raketou Space Launch System. Mise Artemis II by mohla proběhnout v roce 2023 jako pilotovaný let kolem Měsíce, po kterém by následoval návrat na Zemi. Artemis III by měla v následujícím roce 2024 přinést přistání první astronautky a dalšího astronauta na Měsíci. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti NVIDIA prý chystá výkonné RTX 3000 s 24, 20 i 10 GB paměti
Známý leaker vystupující jako wjm47196 přinesl zprávu, že má osobně již potvrzené kapacity pamětí výkonných GeForce RTX nové generace, které využijí široké paměťové sběrnice. Má jít o 24, 20 a 10 GB, což si zcela jistě zaslouží vysvětlení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie Mozilla propouští 250 zaměstnanců a urychlí změnu strategie
Koronavirová pandemie se podepsala i na Mozille, která už nějakou dobu mění obchodní strategii. COVID-19 si ale vyžádal urgentní reakci a obchodní model se musí změnit rychleji a výrazněji. Prvním krokem je propuštění 250 zaměstnanců.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci Nuvia ukazuje Phoenix: zbrusu nový procesorový design překonávající konkurenci
Společnost Nuvia byla založena třemi bývalými pracovníky firmy Apple teprve loni a jak napovídá její vlastní název i označení prvního procesoru, jejím cílem je vytvořit zcela nový procesorový design. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování Telefony s Androidem vytvoří celosvětovou síť seizmometrů pro systém varování
Síť seizmometrů měřících zemětřesení a varujících před ním je hodně drahá a Google ji chce velmi zlevnit a rozšířit. Stačit k tomu budou vestavěné akcelerometry v telefonech s operačním systémem Android.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor Gigabyte uvádí G34WQC: 34" ultraširokoúhlý herní monitor
S herními monitory, které disponují 34palcovými prohnutými obrazovkami s poměrem stran 21:9 se v poslední době roztrhl pytel. Svůj model nedávno představilo i Xiaomi a nyní tu máme novinku od Gigabyte. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář