www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA s OSIRIS-REx vybrala čtyři místa pro sběr vzorků na asteroidu Bennu

NASA s OSIRIS-REx vybrala čtyři místa pro sběr vzorků na asteroidu Bennu
, , aktualita
Po měsících zkoumání a objevování povrchu asteroidu Bennu vybral Národní úřad pro letectví a kosmonautiku čtyři potenciální stanoviště pro sběr vzorků z asteroidu. O to by se měla postarat sonda OSIRIS-REx. 
K oblíbeným
reklama
Sonda OSIRIS-REx americké kosmické agentury NASA dorazila k objektu svého zkoumání - k asteroidu Bennu - na konci minulého roku. Jejím úkolem je také zpět na Zemi odeslat vzorky z tohoto vesmírného tělesa. Tým NASA vybral čtyři potenciální místa, ze kterých by mohly být vzorky odebrány. 

V prosinci 2018 začala sonda OSIRIS-REx mapovat povrch asteroidu Bennu, aby lokalizovala ta nejdostupnější a nejlepší místa pro získání vzorků. Výzkumný tým NASA si zprvu myslel, že v tuto dobu budou mít vědci zvoleny finální dva kandidáty na místa sběru vzorků, zatím jsou ale vybrány čtyři. Při bližším zkoumání s pomocí kosmické sondy bylo totiž zjištěno, že asteroid Bennu má velmi skalnatý terén, který představuje pro NASA výzvu, protože sonda může sbírat vzorky o maximální velikosti průměru 2,5 cm. 
 

Původní plán mise OSIRIS-REx počítal s tím, že identifikace vhodných stanovišť bude probíhat na lokalitách s poloměrem 25 metrů. To ale představuje problém, protože místa bez velkých balvanů na asteroidu Bennu jsou jen menší, takže tým NASA musel rozsah změnit na pět až deset metrů. V této souvislosti se také musely zvýšit požadavky na přesnost navigace. Tým výzkumníků si zkrátka musí se skalnatým povrchem Bennu při sběru vzorků poradit. 

Čtyři vybraná stanoviště na asteroidu NASA pojmenovala podle tradice názvy, které se vztahují k Egyptu. Tentokrát pro lokality vybrala jména ptáků, kteří v této zemi žijí. Dokonce i sám asteroid Bennu je pojmenován po mytologickém tvoru Benu z egyptského božstva. 
 

Sonda OSIRIS-REx bude mít na podzim za úkol podrobně zkoumat vybrané lokality a tvořit snímky vybraných lokalit i zblízka. Data pak budou podrobně analyzována, aby se potvrdilo, že jsou lokality bezpečné a vhodné pro sběr. Ze čtyř stanovišť pro získání vzorků plánuje vědecký tým v zimě vybrat dvě nejvhodnější - jedno primární a druhé záložní. Každé z míst je jiné - jedno například může skrývat vzorky obsahující vodu, u dalšího by mohly převažovat materiály bohaté na uhlík. 

Sběr vzorků na asteroidu plánuje Národní úřad pro letectví a kosmonautiku na druhou polovinu roku 2020, návratový modul by se společně s kousky vzorků hornin, které sonda na Bennu získá, měl vrátit na Zemi 23. září 2023. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR Ani HAMR, ani MAMR? 18TB pevný disk od WD oficiálně využívá EAMR
Mezi nově chystané technologie pro pevné disky se zařadila další zkratka, o které jsme na našem serveru ještě nemluvili. Dobře už známe HAMR i novější MAMR, ale nyní je tu EAMR jako Energy-Assisted Magnetic Recording. Je to ale něco nového?
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky? Intel Core i9-9900KS dosáhne TDP 127W, budou zapotřebí speciální desky?
Intel se chystá brzy vypustit na trh procesor Core i9-9900KS, který bude mít zaručenou pracovní frekvenci 5 GHz při zátěži všech jader. Nyní se dozvídáme o zvýšeném TDP na základním taktu, což přináší otázky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné Létající Dragonfly americké NASA by to na Titanu měla mít snadné
Snadné pochopitelně spíše jen s ohledem na samotné létání, neboť právě Titan má ze všech těles Sluneční soustavy pro let asi nejvhodnější podmínky. Jak ale bude Dragonfly vypadat a k čemu se využije? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou" Samsung PM1733 a PM1735: SSD, která "nikdy neumřou"
Samsung dnes představil nová podniková SSD řady PM1733 a PM1735, které mají obsahovat technologie, díky nimž by životnost SSD už neměla být problémem. Díky detekci chyb dokáží zachránit data a fungovat dále i se závadnými čipy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome Gigabyte přidává dalších šest serverů s AMD EPYC Rome
Gigabyte se rozhodl vypustit na trh rovnou šest nových serverů, které jsou založeny na procesorech AMD EPYC generace Rome. Jde tak o další várku této firmy, díky níž se počet daných produktů zatím zastaví na 28. Jaké to jsou?
Včera, aktualita, Jan Vítek