www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA s OSIRIS-REx vybrala čtyři místa pro sběr vzorků na asteroidu Bennu

NASA s OSIRIS-REx vybrala čtyři místa pro sběr vzorků na asteroidu Bennu
, , aktualita
Po měsících zkoumání a objevování povrchu asteroidu Bennu vybral Národní úřad pro letectví a kosmonautiku čtyři potenciální stanoviště pro sběr vzorků z asteroidu. O to by se měla postarat sonda OSIRIS-REx. 
K oblíbeným
reklama
Sonda OSIRIS-REx americké kosmické agentury NASA dorazila k objektu svého zkoumání - k asteroidu Bennu - na konci minulého roku. Jejím úkolem je také zpět na Zemi odeslat vzorky z tohoto vesmírného tělesa. Tým NASA vybral čtyři potenciální místa, ze kterých by mohly být vzorky odebrány. 

V prosinci 2018 začala sonda OSIRIS-REx mapovat povrch asteroidu Bennu, aby lokalizovala ta nejdostupnější a nejlepší místa pro získání vzorků. Výzkumný tým NASA si zprvu myslel, že v tuto dobu budou mít vědci zvoleny finální dva kandidáty na místa sběru vzorků, zatím jsou ale vybrány čtyři. Při bližším zkoumání s pomocí kosmické sondy bylo totiž zjištěno, že asteroid Bennu má velmi skalnatý terén, který představuje pro NASA výzvu, protože sonda může sbírat vzorky o maximální velikosti průměru 2,5 cm. 
 

Původní plán mise OSIRIS-REx počítal s tím, že identifikace vhodných stanovišť bude probíhat na lokalitách s poloměrem 25 metrů. To ale představuje problém, protože místa bez velkých balvanů na asteroidu Bennu jsou jen menší, takže tým NASA musel rozsah změnit na pět až deset metrů. V této souvislosti se také musely zvýšit požadavky na přesnost navigace. Tým výzkumníků si zkrátka musí se skalnatým povrchem Bennu při sběru vzorků poradit. 

Čtyři vybraná stanoviště na asteroidu NASA pojmenovala podle tradice názvy, které se vztahují k Egyptu. Tentokrát pro lokality vybrala jména ptáků, kteří v této zemi žijí. Dokonce i sám asteroid Bennu je pojmenován po mytologickém tvoru Benu z egyptského božstva. 
 

Sonda OSIRIS-REx bude mít na podzim za úkol podrobně zkoumat vybrané lokality a tvořit snímky vybraných lokalit i zblízka. Data pak budou podrobně analyzována, aby se potvrdilo, že jsou lokality bezpečné a vhodné pro sběr. Ze čtyř stanovišť pro získání vzorků plánuje vědecký tým v zimě vybrat dvě nejvhodnější - jedno primární a druhé záložní. Každé z míst je jiné - jedno například může skrývat vzorky obsahující vodu, u dalšího by mohly převažovat materiály bohaté na uhlík. 

Sběr vzorků na asteroidu plánuje Národní úřad pro letectví a kosmonautiku na druhou polovinu roku 2020, návratový modul by se společně s kousky vzorků hornin, které sonda na Bennu získá, měl vrátit na Zemi 23. září 2023. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače Intel Horse Ridge: čip pro zkrocení kvantového počítače
Intel Horse Ridge už známe jako čip, který je určen pro řízení qubitů, čili základních jednotek, z nichž se skládají kvantové počítače. Intel nám nyní prozradil o tomto hardwaru více, a to na International Solid-State Circuits Conference (ISSCC).
Včera, aktualita, Jan Vítek
Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti Poloprůhledné solární panely s technologií Quantum Dot dosáhly 16,6% účinnosti
Vědcům z University of Queensland se podařilo navýšit účinnost poloprůhledných solárních panelů s technologií Quantum Dot o 24 %. Otevírají tak postupně cestu k solárním oknům a jiným aplikacím pro generování čistější elektřiny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory Asus RTX 2060: dvě nové karty pro Mini-ITX, ovšem se dvěma ventilátory
Asus se přihlásil se dvěma novými grafickými kartami s čipem RTX 2060, které lze označit za modely vhodné pro SFF (Small Form Factor), čili malé sestavy založené většinou na deskách Mini-ITX. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer Google rozjel Stadii na telefonech Samsung, Asus a Razer
Společnost Google si připravila rozšíření služby Stadia o nové telefony, na nichž si budeme moci nechat streamovat podporované hry. Jedná se o vybrané modely společností Samsung, Asus a Razer. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM US Navy si objednala superpočítač s CPU EPYC, GPU Volta a 590 TB RAM
Společnost AMD se dostala do hledáčku mnoha zákazníků, kteří mají zájem o stavbu nového superpočítače. Nejnověji je to Americké námořnictvo, které si objednalo nový systém založený na platformě Shasta. 
Včera, aktualita, Jan Vítek