www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon

NASA si pro Měsíční stanici chystá čtyřikrát výkonnější elektrický pohon
, , aktualita
Zástupce NASA Glenn Research Center popsal cestu k tomu, jak využít solární/jaderný elektrický pohon vesmírných plavidel pro cesty k Marsu. K takovému zařízení ještě leccos chybí, ale vývoj je už nalinkovaný. 
K oblíbeným
reklama
NASA už dávno používá iontové motory, a to v praxi od mise sondy Dawn. Nyní je ale ve hře jejich nasazení i pro cesty na Mars, a to v rámci plavidel nesoucích posádku. Je tak jasné, že takové motory budou muset být mnohem výkonnější.
 
 
Princip tohoto pohonu je vcelku jednoduchý. Především je k němu potřeba energie, kterou je možné získávat ze Slunce díky solárním článkům nebo také z jaderných reaktorů. Dle toho pak mluvíme o solárním, nebo jaderném elektrickém pohonu či obecně prostě o iontovém pohonu. Elektrická energie se pak používá k ionizaci inertních plynů, jako je xenon nebo krypton a pomocí magnetických polí jsou ionty vystřelovány ven skrz trysky, čímž vzniká tah. A výsledek navíc vypadá i velice dobře, neboť proud iontů má modrozelenou barvu.
 
 
Výhody iontového pohonu jsou v tom, že loď si s sebou musí nést oproti chemickým raketám jen velice malý objem paliva a je schopna dosáhnout velice vysoké rychlosti a dlouhodobého tahu. Tento tah je ale na druhou stranu velice nízký, takže je velice slabá i akcelerace či obecně změny vektoru pohybu. Pro dlouhodobé mise je tak velice vhodný právě iontový motor, jak ukázala i sonda Dawn, která se dokázala díky svému pohonu zastavit u planetky Vesta, aby pak odlétla se podívat k Ceres, což by pomocí klasických raket nebylo možné. Dawn však využívá pohon, který patří do výkonnostní skupiny s 1 až cca 10 kW. Pro větší lodě tak bude zapotřebí mnohem víc. 
 
Zde nastupuje chystaná lunární stanice Gateway, jejíž modul Power and Propulsion Element (PPE) bude mít k dispozici výkon celkem 60 kW a z toho plných 50 kW bude určeno pro pohon. Ten tak bude přinejmenším 4x výkonnější než jiné dostupné verze. A jak ukazuje úvodní renderovaný obrázek, nepůjde o jeden velký motor, ale spíše o několik menších. 
 
Záměr NASA je zde zřejmý. Zásobování stanice Gateway bude mnohem složitější a dražší než vynášení nákladu do výšky 400 km k ISS, takže cílem je především ekonomický a úsporný provoz. A i díky tomu se daná technologie pohonu bude moci dále vyvíjet. 
 
 
Další zastávkou je už dle Jimi Russella z NASA Glenn Research Center planeta Mars. Pro cestu k ní s využitím iontových motorů ale už bude zapotřebí výkon v rozmezí 400 až 2000 kW, přičemž se stále posuzují možné koncepty, mezi něž patří i znovuobjevený jaderný tepelný pohon či případně kombinace jaderného elektrického pohonu s klasickými raketovými motory. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Dnes, aktualita, Jan Vítek