www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc

NASA si u Nokie objednala 4G LTE pro Měsíc
, , aktualita
Americká NASA myslí i na to, aby měli návštěvníci Měsíce i komfortní přístup k datům, a tak si v rámci iniciativy Tipping Point objednala u Nokie lunární síť využívající technologii 4G LTE. Bude stoprocentní pokrytí?
K oblíbeným
reklama
Pokrytí Měsíce mobilním signálem je jistě výzva, ostatně i na Zemi a blízko civilizovaných oblastí není problém najít hluchá místa. V případě Měsíce je tu ale pochopitelně ta výhoda, že uživatelů bude pomálu a těžko budou trajdat někde v měsíční "divočině". V každém případě, NASA nyní poskytne firmě Nokia 14,1 milionů dolarů k tomu, aby vyvinula lunární 4G LTE síť pro potřeby astronautů. Ti si zrovna Fortnite vzhledem k pingu nezahrají, ale pro komunikaci a obecné využití Internetu by taková technologie stačit měla, záležet bude především na páteřním připojení. 
 
 
Nokia tak získala od NASA grant, a to v rámci iniciativy Tipping Point, která se věnuje rozšiřování nových technologií, které budou podporovat průzkum vesmíru. V rámci celého programu nedávno dorazilo 370 milionů dolarů pro přerozdělení, takže Nokia dostává jen malý zlomek. Další finance obdržela třeba společnost Space X pro výzkum možností přepravy hluboce podchlazeného paliva nebo Sierra Nevada Corporation pro technologie získávající kyslík z vody nacházející se na Měsíci. 
 
Bez moderní sítě by NASA spoléhala i v rámci programu Artemis na prosté rádiové spojení a samozřejmě i na svou Deep Space Network. Pokud by ale bylo k dispozici 4G, astronauti by mohli pro komunikaci využívat v podstatě běžná zařízení podobná těm, jaké využívají miliardy lidí, i když samozřejmě v upravené podobě odolné vůči nástrahám vesmíru. 
 
Lze si pak představit, že šíření signálu by mohlo být vzhledem k absenci atmosféry a v podstatě i díky prázdnému povrchu lepší než na Zemi. Kde by byly zapotřebí, mohly by posloužit rovery rozšiřující signál. Otázka je, zda to bude v daném prostředí i lepší z hlediska rušení, nebo naopak horší.
 
Bell Labs firmy Nokie přitom hlásí, že navrhne takovou technologii, kterou bude možné v budoucnu snadno vylepšit na 5G. A je zřejmé, že nemůže prostě vzít svá zařízení pro pozemské 4G, neboť musí počítat především s extrémními teplotami a jejich obrovským rozsahem. A nemusí jít zrovna o věčně temné krátery na pólech, kde jsou teploty pár desítek stupňů nad absolutní nulou. I jinde teploty v noci klesají na cca -170 °C, aby zase ve dne vystoupily až na 130 °C. Dále jde pochopitelně o záření, před nímž nás chrání magnetické pole Země i atmosféra, ale na Měsíci bude potřeba kvalitní ochrana. 
 
Zdroj: Nokia 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek12 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář