reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

NASA snad už konečně identifikovala problém systémů Hubbleova dalekohledu

, , aktualita
NASA snad už konečně identifikovala problém systémů Hubbleova dalekohledu
NASA konečně hlásí, že nejspíše ví, jaká chyba postihla systémy Hubbleova dalekohledu. Ten je nefunkční již více než měsíc a čekalo se na to, až obsluha identifikuje problém a bude moci nastoupit záloha. Skutečně to tak dopadne?
Systémy Hubbleova dalekohledu se zakuckaly už několikrát, ovšem nyní to bylo jiné. Restarty nepomáhaly a systém neustále padal do nouzového režimu, když se počítač obsluhující vědecké přístroje na palubě dalekohledu nehlásil hlavnímu počítači. NASA přitom rychle zjistila, že nebude problém v paměti a nejspíše ani v samotném nehlásícím se počítači (Payload Computer). 
 
 
Payload Computer je součástí jednotky Science Instrument Command and Data Handling (SI C&DH), která má ještě jeden identický záložní vědecký počítač. Oba využívají potřebnou paměť, která je k dispozici oběma v celkem čtyřech stejných verzích. Pak tu je ale třeba také rozhraní STINT (Standard Interface), které připojuje hlavní modul CPM (Central Processing Module) s ostatními komponenty a vedle toho je tu například také Command Unit/Science Data Formatter (CU/SDF), který zpracovává a vysílá příkazy a data do vědeckých přístrojů či jiných částí teleskopu a naopak je i příslušně formátuje před jejich odesláním na Zemi. 
 
NASA si tak bez podrobných testů nemohla být jista tím, kde je problém, a tak nemělo ani cenu dále bezhlavě zkoušet záložní systémy. Otestována ale byla už záloha Payload Computeru a obsluha dalekohledu z těchto neúspěšných pokusů nasbírala potřebné informace pro pozdější analýzu a ta ukázala směrem k PCU - Power Control Unit. 
 
PCU je další z částí celé jednotky SI C&DH a jak je zřejmé z jejího označení, jde prostě o napájecí zdroj, přičemž ten má za úkol dodávat pokud možno stabilních 5 V pro Payload Computer a jeho paměťové moduly. PCU také nese okruh sledující právě stabilitu napětí, který, pokud napětí klesne pod stanovenou mez, nebo ji naopak překročí, přikáže počítači se vypnout. 
 
Nyní jsou tu dvě možnosti. Buď je vadná regulace napětí v PCU, anebo je vadný zmíněný okruh sledující stabilitu napětí, přičemž NASA byla dosud neúspěšná ve svých pokusech resetovat dosud používaný PCU, takže ten asi už bude nutno celkově odepsat. Jednotka SI C&DH naštěstí nese i záložní zdroj, přepnutí na něj už bylo schváleno vedením NASA a tato procedura bude provedena právě dnes. 
 
K podobnému kroku musela NASA přistoupit i v roce 2008, kdy selhal výše zmíněný modul Command Unit/Science Data Formatter (CU/SDF) a musela nastoupit záloha. Ovšem o rok později byla v rámci poslední servisní mise vyměněna celá jednotka SI C&DH, která tak nyní má k dispozici potřebné zálohy pro případ dalších problémů. Ale v případě selhání zálohy PCU by už to bylo opravdu špatné.  


reklama
reklama
reklama
reklama