www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA SOFIA odhalila vodu na slunném povrchu Měsíce

NASA SOFIA odhalila vodu na slunném povrchu Měsíce
, , aktualita
Teleskop SOFIA americké NASA, který létá nad zemí na palubě upraveného letounu Boeing 747SP, si připsal možná velice důležitý objev. Ve slunném kráteru Clavius na povrchu Měsíce totiž objevil vodu. 
K oblíbeným
reklama
Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) pozoruje okolní vesmír v infračerveném spektru, takže když už nepoletuje vesmírem, je důležité, aby byla alespoň ve velké výšce. Pohybuje se až 13,7 km nad zemí, a tak má pod sebou 99 % vodních par v atmosféře, takže může sledovat okolní vesmír v potřebných vlnových délkách. Pro pozorování Měsíce využila konkrétně přístroj FORCAST, čili infračervený fotoaparát, s nímž byla schopna detekovat signál vodních molekul s jeho charakteristickou vlnovou délkou. Našla tak pozoruhodnou koncentraci vody právě v kráteru Clavius. 
 
 
Voda na sluncem osvětleném povrchu Měsíce by se přitom měla působením slunečního záření rozpadat na vodík a kyslík a postupně vytrácet do vesmíru, ale v tomto případě to vypadá, že tomu tak není. Jaké jsou zde možnosti? 
 
Vodu mohou s sebou pravidelně přinášet miniaturní meteority, či případně může vznikat reakcí mezi vodíkem ze slunečního větru a kyslíkem v minerálech na měsíčním povrchu a následným bombardováním mikrometeority s mezistupněm v podobě hydroxylu (viz video).
 
Zodpovědět je ale třeba především to, jak je možné, že voda na takovém místě vydrží a může se akumulovat. Zde se zase nabízí jako nejschůdnější vysvětlení to, že jí k tomu pomáhá struktura měsíčního regolitu, v němž je ukrytá a chráněná před Sluncem. 
 
Měsíc se přitom pro teleskop SOFIA stal sledovacím cílem vůbec poprvé. Obvykle si toto zařízení nachází vzdálené galaxie či hvězdokupy a v tomto případ nebylo jasné, zda sledování Měsíce vůbec bude možné. Ten totiž velice snadno zaplní celé zorné pole a byla otázka, zda se systém udržující objekt v záběru bude mít čeho chytit (obvykle se orientuje dle hvězd). Jak lze tušit, zvládl to a učinil rovnou tento objev, což se podařilo už během prvního testovacího letu. 
 
NASA se tak rozhodla, že SOFIA se na Měsíc zaměří ještě během dalších letů, a to na další osvětlené krátery a během různých měsíčních fází. Chce zjistit, jak se voda v takových místech tvoří, ukládá a případně jak migruje. Data se pak mohou stát základem pro příští mise, jako je NASA VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) z vozítkem určeným pro mapování využitelných zdrojů. 
 
Zdroj: NASA 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik7 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek