www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA SPHEREx zkusí odhalit tajemství velkého třesku

NASA SPHEREx zkusí odhalit tajemství velkého třesku
, , aktualita
Pokud mluvíme o budoucích vesmírných teleskopech agentury NASA, většinou je řeč o Vesmírném teleskopu Jamese Webba (JWST), ovšem ten není sám. Máme tu třeba i SPHEREx, jenž má svým dílem přispět k pochopení tajů vesmíru.
K oblíbeným
reklama
NASA SPHEREx se nyní dostává do zpravodajství proto, že byl učiněn další pokrok ve vývoji tohoto vesmírného spektrofotometru, který se má zaměřit na nejstarší období našeho vesmíru i období reionizace, kdy vesmír začal být průhledný. SPHEREx je ostatně zkratka pro Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer.
 
 
NASA nyní schválila předběžné designové plány tohoto zařízení, takže může začít vývoj těch konečných a pak i samotná stavba a příprava potřebného softwaru. SPHEREx nemá na starosti nikdo jiný než NASA JPL (Jet Propulsion Laboratory), která by mohla toto zařízení připravit pro start již v červnu 2024, ale to opravdu jen za předpokladu, že vše půjde jak na drátkách. Jako nejzazší termín byl ale stanoven duben roku 2025. 
 
SPHEREx bude mapovat vesmír v blízkém infračerveném záření a během své dvouleté mise by měl celkem čtyřikrát naskenovat celou oblohu, aby vytvořit obrovskou trojrozměrnou databázi hvězd, galaxií, mlhovin a jiných objektů (čili půjde o pozici na obloze plus vzdálenost). Infračervené světlo bude dále rozkládáno pomocí spektroskopie, díky čemuž bude zjištěno základní složení objektů. 
 
 
A k čemu to všechno bude? SPHEREx má přinést odpovědi na tři klíčové otázky. Jednak je to důkaz toho, co proběhlo jen velice krátce po velkém třesku, a tím myslíme opravdu jen titěrný zlomek sekundy. Jde o inflaci, během níž měl vesmír velice rychle expandovat a tím bylo ovlivněno výsledné rozmístění hmoty, takže právě na základě toho bude hledán příslušný důkaz.
 
Dále budou astronomové pomocí dat ze SPHEREx studovat historii zrodu galaxií od vůbec prvních hvězd až po galaxie, jaké známe dnes. Sledovat se bude slabá záře tvořená všemi galaxiemi vesmíru, díky níž noční obloha není nikdy dokonale černá. 
 
A nakonec bude satelit jako "Ices Explorer" hledat i vodní led a organické molekuly u rodících se hvězd v naší galaxii. Led se totiž tvoří kolem zrnek prachu v hustých mračnech a v nich rovněž vznikají i hvězdy a kolem nich planety ze zbytků materiálu, přičemž to, co zbyde i po vzniku planet může být nakonec zdrojem života. Ostatně i voda na Zemi byla dříve pravděpodobně led v mezihvězdném prostoru a život mohly na ni přinést dopadající komety či prostě vesmírný materiál. SPHEREx ale nebude hledat život jako takový, ale prostě jen to, jak běžná je voda v cizích hvězdných systémech. 

Zdroj: NASA JPL 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek