NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu

NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
, , aktualita
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
K oblíbeným
reklama
Vrtačka ARADS (Atacama Rover Astrobiology Drilling Studies) se na poušti Atacama testuje už několik let. Vyvíjena je spolu se společností Honeybee Robotics. Důvodem k testům na poušti v Chile je to, že jde o extrémně suché místo svými vlastnostmi nejpodobnější povrchu planety Mars, kam se chce vesmírná agentura NASA v budoucnu vydat. Přítomnost života na rudé planetě mají zkoumat hloubkové vrty do planety, nicméně je potřeba vše řádně otestovat. Povrch Marsu je extrémně suchý, velmi studený a jakékoli zaškobrtnutí může mít fatální následky. Sondu a její vrtání nelze řídit v reálném čase, a tak se o to musí postarat sama.
 
Rover NASA ARADS
 
Tvůrci říkají, že to není jen o hlubokém vrtání, ale také o tom chytrém. Každý motor tak neustále vyhodnocuje mnoho parametrů, aby nedošlo k uvíznutí vrtáku, hlídá se tvrdost materiálu i jeho vlhkost. Pokud by už náhodou došlo k zaseknutí, vrtačka by sama měla poznat, jak k tomu došlo a jak se případně uvolnit. Cílem je zjistit, zda se s větší hloubkou tvrdost a vlhkost zvyšují či snižují, a zda zde nejsou nějaké pozůstatky života, případně kde je hledat. Předpokládá se, že na Marsu mohli žít mikroby v určitých vrstvách půdy a cílem je odhadnout, kde se tyto vrstvy mohou nacházet. S tím by se mohly najít i známky někdejšího života. Na Marsu totiž podle výzkumů kdysi byly vhodné podmínky pro život.
 
Předpokládá se, že by se tyto autonomní vrtací technologie mohly uplatnit nejen na povrchu Marsu, ale i Měsíce. Také Mars 2020 bude mít vrtačku s autonomním řízením, ta ale bude mnohem méně komplexní, protože nemal vrtat nijak moc hluboko (spíše v řádech centimetrů než desítek cm nebo jednotek metrů).
 
Zdroj: nasa.gov


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000 Samsung údajně vyvíjí 5nm mobilní čip Exynos 1000
Samsung sice zrušil vývoj svých vlastních procesorových jader pro procesory Exynos, ale  procesory této řady chce vyvíjet i nadále. Tentokrát ale mají být údajně plně založeny na jádrech ARM Cortex. Nový Exynos 1000 má využívat Cortex-A78.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech Pirate Bay spouští streamovací službu BayStream na torrentech
Nechvalně známá stránka The Pirate Bay se pouští do nových pirátských vod. Zavádí totiž streamovací službu BayStream, která bude umožňovat rovnou streamovat videa sdílená na torrentových sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300 Toshiba uvádí 4TB a 6TB pevné disky P300
Toshiba nadále vyrábí pevné disky a nyní rozšiřuje nabídku 3,5" modelů P300 o vyšší kapacity 4 TB a 6 TB. Ty budou mít nově dvoustupňový pohon a zdvojnásobila se také kapacita vyrovnávacího bufferu.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem NICER pomohl vytvořit první mapu neutronové hvězdy s nečekaným závěrem
NICER jako Neutron star Interior Composition Explorer má studium neutronových hvězd přímo v názvu a právě toto zařízení americké NASA nám poskytlo první mapu či detailní pohled na jeden z takových objektů. 
13.12.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk Člověk vs. AI: v závodech dronů vyhrává stále člověk
Drone Racing League (DRL) dosud pořádala závody v ovládání dronů pro lidské závodníky. Letos se ale mezi účastníky mohla dostat poprvé také umělá inteligence. Prozatím se jí nepodařilo vyhrát.
13.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář