NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu

NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
, , aktualita
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
K oblíbeným
reklama
Vrtačka ARADS (Atacama Rover Astrobiology Drilling Studies) se na poušti Atacama testuje už několik let. Vyvíjena je spolu se společností Honeybee Robotics. Důvodem k testům na poušti v Chile je to, že jde o extrémně suché místo svými vlastnostmi nejpodobnější povrchu planety Mars, kam se chce vesmírná agentura NASA v budoucnu vydat. Přítomnost života na rudé planetě mají zkoumat hloubkové vrty do planety, nicméně je potřeba vše řádně otestovat. Povrch Marsu je extrémně suchý, velmi studený a jakékoli zaškobrtnutí může mít fatální následky. Sondu a její vrtání nelze řídit v reálném čase, a tak se o to musí postarat sama.
 
Rover NASA ARADS
 
Tvůrci říkají, že to není jen o hlubokém vrtání, ale také o tom chytrém. Každý motor tak neustále vyhodnocuje mnoho parametrů, aby nedošlo k uvíznutí vrtáku, hlídá se tvrdost materiálu i jeho vlhkost. Pokud by už náhodou došlo k zaseknutí, vrtačka by sama měla poznat, jak k tomu došlo a jak se případně uvolnit. Cílem je zjistit, zda se s větší hloubkou tvrdost a vlhkost zvyšují či snižují, a zda zde nejsou nějaké pozůstatky života, případně kde je hledat. Předpokládá se, že na Marsu mohli žít mikroby v určitých vrstvách půdy a cílem je odhadnout, kde se tyto vrstvy mohou nacházet. S tím by se mohly najít i známky někdejšího života. Na Marsu totiž podle výzkumů kdysi byly vhodné podmínky pro život.
 
Předpokládá se, že by se tyto autonomní vrtací technologie mohly uplatnit nejen na povrchu Marsu, ale i Měsíce. Také Mars 2020 bude mít vrtačku s autonomním řízením, ta ale bude mnohem méně komplexní, protože nemal vrtat nijak moc hluboko (spíše v řádech centimetrů než desítek cm nebo jednotek metrů).
 
Zdroj: nasa.gov


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější Evropská komise chce po členech přejít z WhatsAppu na Signal, je bezpečnější
Evropská komise nevěří běžně používaným komunikátorům, jako jsou Messenger, WhatsApp nebo Apple iMessage, přestože mnohé mají end-to-end šifrování. Svým členům výrazně doporučuje přejít na Signal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu Organizátoři Computexu 2020 stále věří, že show proběhne dle plánu
Tchaj-wan čelil šířící se nákaze Covid-19 z pevninské Číny jako jeden z prvních, ale dosud nebyl nijak významně zasažen. Připomíná to i prezident a CEO organizace TAITRA, která pořádá veletrh Computex. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář