NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu

NASA testuje autonomní vrtačku ARADS pro hledání života na Marsu
, , aktualita
Vrtačka ARADS od vesmírné agentury se už na vyprahlé poušti Atacama testuje nějaký ten pátek. Má sloužit k hledání života na Marsu a nyní se pracuje na autonomním ovládání vrtáku, které je na rudé planetě nezbytností.
K oblíbeným
reklama
Vrtačka ARADS (Atacama Rover Astrobiology Drilling Studies) se na poušti Atacama testuje už několik let. Vyvíjena je spolu se společností Honeybee Robotics. Důvodem k testům na poušti v Chile je to, že jde o extrémně suché místo svými vlastnostmi nejpodobnější povrchu planety Mars, kam se chce vesmírná agentura NASA v budoucnu vydat. Přítomnost života na rudé planetě mají zkoumat hloubkové vrty do planety, nicméně je potřeba vše řádně otestovat. Povrch Marsu je extrémně suchý, velmi studený a jakékoli zaškobrtnutí může mít fatální následky. Sondu a její vrtání nelze řídit v reálném čase, a tak se o to musí postarat sama.
 
Rover NASA ARADS
 
Tvůrci říkají, že to není jen o hlubokém vrtání, ale také o tom chytrém. Každý motor tak neustále vyhodnocuje mnoho parametrů, aby nedošlo k uvíznutí vrtáku, hlídá se tvrdost materiálu i jeho vlhkost. Pokud by už náhodou došlo k zaseknutí, vrtačka by sama měla poznat, jak k tomu došlo a jak se případně uvolnit. Cílem je zjistit, zda se s větší hloubkou tvrdost a vlhkost zvyšují či snižují, a zda zde nejsou nějaké pozůstatky života, případně kde je hledat. Předpokládá se, že na Marsu mohli žít mikroby v určitých vrstvách půdy a cílem je odhadnout, kde se tyto vrstvy mohou nacházet. S tím by se mohly najít i známky někdejšího života. Na Marsu totiž podle výzkumů kdysi byly vhodné podmínky pro život.
 
Předpokládá se, že by se tyto autonomní vrtací technologie mohly uplatnit nejen na povrchu Marsu, ale i Měsíce. Také Mars 2020 bude mít vrtačku s autonomním řízením, ta ale bude mnohem méně komplexní, protože nemal vrtat nijak moc hluboko (spíše v řádech centimetrů než desítek cm nebo jednotek metrů).
 
Zdroj: nasa.gov


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED Samsung investuje 11 miliard dolarů do panelů QD-OLED
Panely typu OLED se bohužel doposud navzdory očekávání před řadou let moc nerozšířily a nevypadá to, že by to brzy mělo být lepší. Nicméně v případě panelů QD-OLED by to mohlo být lepší, ale o co jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí? Larian zastavuje práci na Divinity: Fallen Heroes, na co se soustředí?
Larian Studios můžeme vidět jako novodobé Black Isle a právě i díky němu je žánr cRPG stále živý a zdravý. Nicméně to si asi nebudou myslet lidé, kteří čekali na Divinity: Fallen Heroes chystané už na příští měsíc.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat? Threadripper 3000: jak se budou jmenovat a které lze očekávat?
Dle nejnovějších informací můžeme soudit, že AMD se s nástupem Threadripperů třetí generace možná odhodlá udělat tlustou čáru mezi ní a předchozími dvěma. Nyní se můžeme zaměřit na jednotlivé modely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021 Specifikace PCI Express Gen 6.0 mají být dokončeny v roce 2021
Vývoj rozhraní PCI Express v posledních letech znatelně nabral na obrátkách a vypadá to, že ty ani v příštích letech jen tak neklesnou. Však tu ještě pořádně ani nemáme PCI Express 4.0 a už se pomalu chystá verze 6.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS Internet Archive nově nabízí 2500 klasických her pro DOS
Internet Archive právě do své nabídky zařadil velké potěšení pro příznivce klasických her pro DOS. Přímo v prohlížeči si jich můžeme zahrát na 2.500 a ve většině případů jsou k dispozici i manuály. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře