www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA: trénink astronautů s pomocí virtuální reality

NASA: trénink astronautů s pomocí virtuální reality
, , aktualita
Virtuální realita může přenést astronauty při tréninku do vesmíru, i když se budou stále nacházet na Zemi. Toho se rozhodla využívat i NASA, která chce pomocí headsetů pro virtuální realitu připravovat astronauty na mise.
K oblíbeným
reklama
Než se astronauti skutečně podívají do vesmíru, musí projít výcvikem, aby věděli, co mají v určitých situacích dělat. Aby byl výcvik co nejreálnější, rozhodla se NASA používat k trénování svých astronautů headsety pro virtuální realitu. VR je možné spojit s fyzickými simulacemi nulové gravitace, a dosáhnout tak opravdu realistického výsledku. Kromě toho NASA své astronauty trénuje i například ve velkých nádržích s vodou, pohyb v nich je totiž podobný stavu beztíže.

Virtuální realita ale představuje modernizaci. Kosmonaut tak může zažít simulaci údržby Mezinárodní vesmírné stanice, která je hodně podobná skutečnosti. S NASA na simulaci pro výcvik astronautů pomocí virtuální reality spolupracuje společnost Epic Games se svým Unreal Engine. Společnost zveřejnila i video, ve kterém ukazuje, jak takový trénink může vypadat. Ve virtuální realitě byl vytvořen kompletní model Mezinárodní vesmírné stanice.

Astronauti budou díky simulacím ve virtuální realitě přesně vědět, jak se zachovat v kritických situacích v reálném světě. To může zachránit misi, nebo dokonce i astronautův život. I astronauti od NASA, kteří si simulaci vyzkoušeli, potvrdili, že je velmi podobná skutečnosti v nulové gravitaci například na ISS. Díky VR simulaci můžou také astronauti z různých koutů Země trénovat společně.


NASA se nedávno spojila i se společností Oculus a představila projekt Mission: ISS. Tato simulace ISS ve virtuální realitě ale nemá sloužit k trénování kosmonautů, nýbrž ke vzdělávání veřejnosti. Lidé si tak sami mohou vyzkoušet, jaké je to být na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

K nácviku údržby a operací na Mezinárodní vesmírné stanici kosmonauti k headsetu HTC Vive mají k dispozici i ovladače do rukou. Pomocí nich mohou ovládat a přenášet věci na virtuální Mezinárodní vesmírné stanici, jako by tam skutečně byli. K reálnějšímu zážitku stavu beztíže může pomoct i speciální rameno, které zvedá astronauty v popruzích.

Simulace nemá však sloužit výhradně jen pro výcvik astronautů. I veřejnost si bude moct užít tyto zážitky z vesmíru pomocí virtuální reality, zatím však není zveřejněno, kdy tomu tak bude. Veřejná verze simulace by mohla v budoucnu inspirovat mladé budoucí astronauty či sloužit čistě pro zábavu.

Zdroj: engadget.com

reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů