www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NASA viní Boeing ze zpoždění programu Space Launch System

NASA viní Boeing ze zpoždění programu Space Launch System
, , aktualita
Space Launch System (SLS) americké NASA je znám jako velice výkonný raketový systém, který je však i velice drahý a poznamenala jej výrazná zpoždění. Zpráva vypracovaná agenturou NASA z nich přitom viní firmu Boeing. 
reklama
NASA už řadu let nemá možnost, jak dopravovat své astronauty do vesmíru, neboť poslední raketoplán letěl v roce 2011 a od té doby se připravuje náhrada v podobě SLS (Space Launch System). To jsou rakety, jež se dají v některých konfiguracích svým výkonem bez obav srovnávat se Saturnem V, který byl středobodem programu Apollo a konkurenci budou mít především v BFR od SpaceX. NASA se ale stále musí zatím spoléhat na Rusy a jejich Sojuzy, aby dostala své lidi na ISS, i když tato éra by měla brzy skončit díky americkým soukromým společnostem. Poslední Sojuz však nedokázal dosáhnout orbity, a tak aktuálně probíhá vyšetřování a není žádný způsob, jakým by se na ISS mohli dopravit lidé. 
 
Samotný program SLS je poznamenán průtahy a těm se věnuje právě nová zpráva agentury NASA, která klade vinu hlavnímu smluvnímu partneru, firmě Boeing. 
 
 
SLS dokáže v úvodní verzi Block 1 dostat na nízkou orbitu až 95 tun nákladu a Block 2 to zvýší na 130 tun. Do hlubokého vesmíru pak dokáže vyslat až 45 tun, přičemž konkurenční SpaceX BFR slibuje přes 100 tun na nízkou orbitu a pokud tam bude raketa schopna dotankovat, jak se plánuje, může se svými 100 tunami vyrazit dále třeba na Mars. 
 
SLS také má být využitelný systém pro mise na Mars zahrnující posádku a zde se počítá s loděmi Orion a příslušnými servisními moduly. Nicméně na rozdíl od BFR půjde o zcela postradatelnou raketu, která tak nebude schopna vertikálního přistání, jaké nyní předvádí Falcony 9 a má předvést i BFR, na což se každý fanoušek letů do vesmíru musí těšit jak malý Jarda. 
 
NASA původně chtěla, aby SLS vstoupil do provozu koncem roku 2017 a jeho vývoj přišel na 5 až 7 miliard dolarů. SLS ale stále není připraven, a to už vývoj přišel na téměř 12 miliard dolarů, takže ani není divu, že se hledá viník. S tím přišel hlavní inspektor NASA Paul Martin, který viní management Boeingu, stejně jako technické problémy a potíže s infrastrukturou v této firmě. Boeing je dle Martina aktuálně 18 měsíců ve zpoždění při vývoji softwaru pro provedení nezbytného pozemního testu zážehu motorů rakety a ve zprávě se také uvádí, že NASA bude muset vynaložit ještě alespoň 1,2 miliardu dolarů, aby mohly být dokončeny dvě první rakety SLS. Čili aktuální předpoklad je, že první start SLS proběhne v červnu roku 2020, takže přinejlepším cca do dvou let. Přinejlepším proto, že zpráva zpochybňuje, zda toho bude možné za současných podmínek dosáhnout. 
 
stavba SLS
 
Boeing se již Paulu Martinovi ozval zpět s tím, že zpoždění jsou dána především podfinancováním celého projektu. To už zástupci NASA odmítli s tím, že Boeing získal v roce 2015 na vývoj SLS 706 milionů dolarů, v dalším roce Kongres schválil mimořádný příspěvek navíc ve výši 200 milionů dolarů a v květnu stejného roku byl navíc rozpočet projektu navýšen o další miliardu. Boeing také dle zmíněné zprávy nesprávně získal 64 milionů jako bonus za výkon, ačkoliv už v té době program značně zaostával. Firma zase opáčila, že stavba takové rakety je podnik, do nějž se nikdo ještě nepustil, což je jediná věc, se kterou NASA veřejně s Boeingem souhlasila. Tak alespoň na něčem se shodnou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery Singapore Airlines terčem kritiky, sedadla mají kamery
Soukromí uživatelů je poslední dobou čím dál víc probírané téma a čím dál víc také narušováno. Singapore Airlines to teď schytaly za instalaci kamer mířících přímo na pasažéry každého cestujícího v letadle.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář