NASA vyšle na Měsíc rover pátrat po vodě pro astronauty
28.10.2019, Jan Vítek, aktualita

Plány na osídlení Měsíce se pomalu rozjíždějí díky soukromým společnostem, ovšem NASA nechce zůstat pozadu a má vlastní program. Do toho bude spadat i nový rover zvaný VIPER, který bude mít za úkol hledat vodu.
V důsledku jde o součást programu Artemis, který je o návratu Američanů na Měsíc, a to tentokrát tak, aby tam již zůstali. Je pochopitelné, že vozit vodu tak daleko nebude praktické a ani ekonomické, zvláště když je možné tuto surovinu získat přímo na místě. Nejdříve ji ale bude třeba najít a také vymyslet způsob, jak ji získat a dostat do použitelného stavu.

NASA samozřejmě ví, že největší šanci má na pólech, kde se také nachází oblasti věčné tmy, kam Slunce nikdy neposvítí. Jde o stinné oblasti kráterů, a tak se průzkumný rover VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) vydá na jižní pól Měsíce, a to pokud možno do prosince roku 2022, jak NASA ohlásila v pátek na International Astronautical Congress.
VIPER by měl jezdit po povrchu Měsíce alespoň 100 dní a urazit několik kilometrů, během čehož bude pátrat po dostupné vodě. Na základě toho se NASA bude moci lépe rozhodnout, kam astronauty v rámci programu Artemis nakonec vyšle, přičemž prioritou bude pochopitelně místo s dostatkem vody, respektive vodního ledu.
Nový rover bude mít čtyři klíčové přístroje pro detekci vody, a sice jednak neutronový spektrometr pro detekci vody pod povrchem. Pokud ten něco najde, do daného místa se zakousne vrták TRIDENT a dva další nástroje budou analyzovat získané vzorky. Je přitom zřejmé, že už pro přistání roveru bude mít NASA vytipované příhodné místo, protože vzhledem k jeho akčnímu dojezdu jej může jen těžko vyslat naslepo.
Voda z Měsíce by tak měla posloužit samotným astronautům pro pití, očistu a podobně, dále může být využita pro získávání kyslíku pro dýchání a s vodíkem i pro raketové palivo či výrobu energie. VIPER je v této době zatím ve vývojové fázi, a to jako platforma pro pohyb po povrchu Měsíce. Později začne být stavěn už finální rover, a to v různých centrech samotné NASA i s přispěním soukromých firem jako Honeybee Robotics.
Zdroj: Astronomy