www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA vyzkoušela SLS téměř v praxi, test však skončil předčasně

NASA vyzkoušela SLS téměř v praxi, test však skončil předčasně
, , aktualita
Vůbec poprvé se najednou zažehly hned čtyři motory RS-25, které se měly dostat na plný výkon v cca osmiminutovém testu, který měl zhruba odpovídat startu rakety SLS. Test ale trval jen přibližně minutu. 
K oblíbeným
reklama
NASA SLS byla chystána na první dlouhodobý zážeh hlavního stupně, který je určen pro úvodní misi Artemis, a to v rámci testovací série zvané Green Run. Mělo jít o její završení a v plánu bylo spálení v podstatě veškerých zásob paliva (cca 3 miliony litrů) v osmiminutovém zážehu ve středisku Stennis Space Center v Mississippi. 
 
 
Po úvodní prodlevě byl test nakonec spuštěn, ovšem ani zdaleka netrval osm minut, ale pouze 67 sekund. NASA přitom ve své zprávě nepřipouští žádné problémy, ačkoliv ty ve skutečnosti nastaly, jen nevíme, jakého byly ražení. 
 
 
Šéf NASA Jim Bridenstine uvedl pouze to, že motory sice nepracovaly tak dlouho, jak bylo v plánu, ovšem obsluha dokázala úspěšně projít odpočtem, zažehnout všechny čtyři motory a získat cenná data. Nicméně to se těžko dá považovat za úspěch, když v plánu bylo v podstatě kopírovat průběh startu rakety, při němž by vypnutí motorů po minutě letu samozřejmě znamenalo katastrofu. 
 
 
Nikdo mimo zasvěcené tak zatím opravdu neví, jaký byl problém, neboť hlášená chyba Major Component Failure týkající se motoru číslo čtyři může znamenat celou řadu věcí. Nyní záleží na tom, zda se problém týkal opravdu čistě jen motoru číslo čtyři, což by mohlo být vcelku snadno řešitelné, neboť NASA jej může snadno nahradit, jelikož ještě z éry raketoplánů jich má v zásobě téměř dvacet.
 
 
Nicméně je pravděpodobné, že nastane zpoždění a test se také může opakovat, ale to se teprve ukáže. V průběhu příštích týdnů bude NASA vyhodnocovat data a hledat příčinu přerušení testu. Už v únoru měl být přitom testovaný hlavní stupeň rakety SLS odeslán na Floridu, kde by byl přichystán pro start mise Artemis I, ovšem s tím nyní ještě počítat nelze. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek