www.svethardware.cz
>
>

NASA zdarma uvolnila 1200 svých patentů, přesto to má háček

NASA zdarma uvolnila 1200 svých patentů, přesto to má háček
, , aktualita
Vesmírná agentura NASA chce podpořit výzkum a vývoj, a proto uvolnila 1200 svých patentů v 15 různých kategoriích. Chce tak podpořit americké společnosti ve vývoji nových technologií. Má to ale háček, nulová cena je jen po omezenou dobu.
K oblíbeným
reklama
Američané chtějí podporovat výzkum a vývoj, čemuž ale mohou bránit různé patenty a licence. Vesmírná agentura NASA proto částečně uvolnila 1200 svých patentů v 15 různých kategorií od aeronautiky přes elektroniku až po energetiku nebo ukládání dat. Cílí tím zejména na různé startupy, pro které by nákup licencí mohl znamenat obrovské výdaje, které by mohly znamenat velkou finanční zátěž. Přesto ale patenty úplně zdarma nebudou.


NASA logo

Zdroj: Wikimedia Commons (public domain)


Nabídka zdarma platí pro první tři roky jejich využití a pokud začnou společnosti prodávat své produkty na bázi těchto patentů, už si budou muset připravit tradiční licenční poplatky ve výši 4,2 %, nejméně však $3000. Výhodou pro společnosti je tak jednodušší start podnikání. I když to nebylo zatím potvrzeno, nabídka by měla platit jen pro americké firmy. Licence jsou neexkluzivní, více firem tedy může najednou využít stejný patent. NASA však zároveň dodává, že v případě požadavků na exkluzivitu je ochotna se společnostmi jednat.

Zdroj: theregister.co.uk, arstechnica.com
reklama
Nejnovější články
Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu Spotify Plus: plán za $0,99 s neomezeným přeskakováním, ale i reklamami, v testu
Vedle služby YouTube se rýsuje na nový plán předplatného i u streamovací služby Spotify. Ta zkouší Spotify Plus za 0,99 USD měsíčně, nicméně reklamy zůstanou. Uživatelé ale dostanou pár užitečných věcí navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s Crucial uvedl SSD P5 Plus s PCIe 4.0 a rychlostí až 6600 MB/s
Crucial představil nová SSD řady P5 Plus, která využívají rychlého rozhraní PCIe 4.0. Nabídnou vysoké přenosové rychlosti zejména u čtení, přičemž využívají 176vrstvých čipů TLC NAND Micronu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně YouTube zkouší Premium Lite bez reklam za 6,99 EUR měsíčně
Reklamy jsou jedním ze způsobů, jak se financuje chod platformy YouTube a jak vydělávají youtubeři. Pokud ale uživatelé nechtějí sledovat reklamní spoty, mají nově možnost levnějšího předplatného Premium Lite.
Včera, aktualita, Milan Šurkala31 komentářů
Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX Minisforum nabízí výkonné mini PC HX90 s Ryzenem 9 5900HX
Společnost Minisforum zařazuje do své nabídky čím dál zajímavější modely minipočítačů ve stylu NUC. Nyní tu máme model založený na mobilním APU AMD Ryzen 9 5900HX, čili téměř nejvýkonnějším čipu svého typu
Včera, aktualita, Jan Vítek
Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři Prezident Blizzardu sestoupil, firma řeší sexuální skandály a odchází sponzoři
V poslední době bylo vedení společnosti Activision Blizzard kritizováno za to, jak přehlíží a někdy dokonce aktivně kryje či podporuje případy sexuálního obtěžování na pracovišti. Firmu začali už i opouštět sponzoři.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů