www.svethardware.cz
>
>

NASA zdarma uvolnila 1200 svých patentů, přesto to má háček

NASA zdarma uvolnila 1200 svých patentů, přesto to má háček
, , aktualita
Vesmírná agentura NASA chce podpořit výzkum a vývoj, a proto uvolnila 1200 svých patentů v 15 různých kategoriích. Chce tak podpořit americké společnosti ve vývoji nových technologií. Má to ale háček, nulová cena je jen po omezenou dobu.
K oblíbeným
reklama
Američané chtějí podporovat výzkum a vývoj, čemuž ale mohou bránit různé patenty a licence. Vesmírná agentura NASA proto částečně uvolnila 1200 svých patentů v 15 různých kategorií od aeronautiky přes elektroniku až po energetiku nebo ukládání dat. Cílí tím zejména na různé startupy, pro které by nákup licencí mohl znamenat obrovské výdaje, které by mohly znamenat velkou finanční zátěž. Přesto ale patenty úplně zdarma nebudou.


NASA logo

Zdroj: Wikimedia Commons (public domain)


Nabídka zdarma platí pro první tři roky jejich využití a pokud začnou společnosti prodávat své produkty na bázi těchto patentů, už si budou muset připravit tradiční licenční poplatky ve výši 4,2 %, nejméně však $3000. Výhodou pro společnosti je tak jednodušší start podnikání. I když to nebylo zatím potvrzeno, nabídka by měla platit jen pro americké firmy. Licence jsou neexkluzivní, více firem tedy může najednou využít stejný patent. NASA však zároveň dodává, že v případě požadavků na exkluzivitu je ochotna se společnostmi jednat.

Zdroj: theregister.co.uk, arstechnica.com
reklama
Nejnovější články
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance? Microsoft Productivity Score: jen přehled, nebo kladivo na zaměstnance?
Mnozí zaměstnanci se letos přesunuli domů, aby svým dílem pomohli "zploštit křivku", ovšem zaměstnavatelé leckdy zjistili, že mají jen omezené možnosti, jak kontrolovat jejich produktivitu. Do toho přišel Microsoft. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář