www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zvažuje vyslat sondu na oběžnou dráhu Pluta

NASA zvažuje vyslat sondu na oběžnou dráhu Pluta
, , aktualita
Vesmírné agentury dokázaly vyslat sondu určenou k usazení se na oběžné dráze planety nejdále k Saturnu. Cokoliv jiného krom planet Uran, Neptun či trpasličího Pluta jen prolétlo. Co na to NASA?
K oblíbeným
reklama
Můžeme tak říci, že nejvzdálenější sonda, která byla kdy umístěna na oběžnou dráhu planety či jiného tělesa naší soustavy, je již zaniklá Cassini americké NASA. Ta se před dvěma lety cíleně zřítila do hlubin atmosféry Saturnu, aby náhodou nespadla na některý z měsíců, jejž by mohla kontaminovat dovezenými mikroby. 
 
 
K Plutu se přitom naposledy podívala sonda New Horizons, která kolem něj proletěla v roce 2015 a nyní už je v hloubi Kuiperova pásu a má za sebou setkání s Ultima Thule.  New Horizons kolem Pluta pouze proletěla, takže měla velice málo času jej prozkoumat, ovšem to by mohla napravit budoucí sonda. 
 
NASA zatím jen pověřila Southwest Research Institute (SwRI), aby vypracoval studii o tom, s jakými prostředky by šlo takovou misi vypravit. Je zřejmé, že na rozdíl od předchozích sond by nová hypotetická sonda musela být schopna u Pluta zabrzdit, aby mohla být zachycena jeho přitažlivostí. K němu přitom nemůže putovat přehnaně dlouho, takže zabrzdit by musela z vysoké rychlosti, a to si vyžádá značné zásoby paliva. 
 
Lze říci, že NASA oslovila velice zkušené lidi, kteří vedli už nejeden projekt a mezi nimi právě i misi New Horizons, která tedy stále ještě probíhá. Finance, které už byly na výzkum nové mise k Plutu uděleny, umožní vytvořit celý její plán a podrobně rozpracovat náklady. NASA pak chce vzniklou studii využít i v  příští Planetary Science Decadal Survey v roce 2020. Právě v této publikaci bude agentura informovat o tom, kam se bude ubírat její výzkum planet v novém desetiletí. 
 
Za zmínku stojí, že v SwRI už v posledních letech pracovali na konceptu případné sondy určené pro oběžnou dráhu Pluta, takže rámcově víme, co by se v dané misi mohlo uplatnit. Navržena byla sonda využívající iontové motory jako Dawn a jaderný zdroj energie, což bude ostatně tak daleko od Slunce přímo nutnost. Co se týče obíhání kolem Pluta, zde by měla být nápomocná gravitace Charonu při změnách oběžné dráhy, což umožní šetřit palivem. Navržen byl také přístávací modul, jenž by se mohl usídlit právě na Charonu, odkud by mohl dlouhodobě sledovat Pluto, trpasličí planetu s neočekávaně složitým povrchem. 
 
Zdroj: Space


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře