NASA zve na přistání roveru Perseverance, kdy bude?

NASA zve na přistání roveru Perseverance, kdy bude?
, , aktualita
Sondy Spojených arabských emirátů a Číny už doletěly k Marsu a usídlily se na jeho orbitě a nyní je už čas na rover Perseverance. Ten bude přistávat již tento týden a NASA si tak prožije další minuty hrůzy. 
K oblíbeným
reklama
NASA tak po vstupu lodi s roverem Perseverance do atmosféry Marsu už nebude moci dělat nic jiného, než že bude čekat na výsledek celé přistávací procedury. Ta je však již vyzkoušená, neboť stejným způsobem přistával rover Curiosity, a to přímo na svá kola pomocí raketového jeřábu, jenž rover spustí a pak odlétne pryč, kde už se bude moci jen bez užitku zřítit. 
 
 
Kdy tedy bude Perseverance přistávat? Dle nejnovějších informací by měl dosednout ve 21:55, a to tento týden ve čtvrtek (18. února). Na tom se už pochopitelně těžko něco významně změní, takže kdo chce tuto událost sledovat, bude mít možnost. 
 
Přenos této události bude opět na NASA TV Public Channel, přičemž jeho začátek je naplánován na 20:15 daného dne a sledovat budeme moci třeba i na YouTube. A pokud někdo vládne více španělštinou než angličtinou, jistě jej potěší i to, že NASA přinese i speciální verzi přenosu v tomto jazyce. 
 
Perseverance ve svém ochranném obalu vstoupí do atmosféry Marsu rychlostí kolem 20.000 km/h, přičemž nejdříve zbrzdí právě díky atmosféře a jejímu tření. Poté se otevřou ultrasonické padáky a nakonec přijde na řadu raketový jeřáb, díky němuž má rover dosednout na povrch už rychlostí kolem 3 km/h. 
 
Mars už přitom dávno není tak blízko, jako byl loni v létě, když Perseverance startoval. Nyní už je cca 200 milionů kilometrů daleko a každým dnem je stále dál a dál. Vyslat signál a získat odpověď tak nyní trvá alespoň 22 minut, přičemž celé přistání od vstupu do atmosféry až po dosednutí trvá jen sedm minut (tzv. sedm minut hrůzy). Než tedy od Perseverance uslyšíme, pokud ozve, bude už dávno stát v kráteru Jezero. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere Těžební Nvidia CMP 50HX bude také Turing. Pouze 90HX má být Ampere
Společnost Nvidia nedávno představila nové karty CMP pro těžbu kryptoměn. Jak se zjistilo, dva nejslabší modely budou ještě na architektuře Turing. Nyní už víme, že na Ampere bude založena jen nejsilnější verze.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát Počet investorů do kryptoměn na Robinhoodu vzrostl více než 10krát
Vysoké ceny kryptoměn se pochopitelně výrazně projevily i na počtu lidí, kteří do nich nově investují. Na platformě Robinhood jejich počet stoupl na více než 10násobek a jde nyní o miliony nových drobných investorů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM Nový Exynos 2200 s GPU AMD bude prý procesorem pro notebooky s ARM
O připravovaných procesorech Exynos s GPU od AMD se mluví už hodně dlouhou dobu. Nyní to vypadá, že by mimo jiné mělo jít i o procesory určené pro úsporné notebooky postavené na architektuře ARM.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
27.2.2021, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
26.2.2021, aktualita, Milan Šurkala