www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zveřejnila podrobnou 3D mapu Měsíce

NASA zveřejnila podrobnou 3D mapu Měsíce
, , aktualita
Od Goddardova vesmírného centra tu máme dárek v podobě "CGI Moon kit". Skrývá se pod tím podrobná 3D mapa Měsíce využitelná pro všemožné účely. Na jejím základě mohou vzniknout třeba hry. 
K oblíbeným
reklama
CGI Moon Kit tak umožní vytvořit přesný model Měsíce s jeho texturou i reliéfy, takže půjde v podstatě o odpovídající 3D mapu a taková věc může být užitečná pro tvorbu simulací nebo i her, pokud se toho někdo zhostí. 
 
povrch Měsíce
 
Potřebná data NASA nasbírala díky svému Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), který obíhá Měsíc už od roku 2009. Měl na jeho orbitě sice vydržet alespoň rok, ale i po deseti letech stále funguje a za tu dobu dokázal podrobně zmapovat 98,2 procenta povrchu Měsíce. A co mu uniklo? Jde pouze o polární oblasti, které se skrývají ve stínu, takže pokud bychom někde měli hledat ukryté nacisty, šli bychom v podstatě najisto. 
 
výšková mapa Měsíce
 
Tento dárek připravil konkrétně Ernie Wright, který pracuje v Scientific Visualization Studio Goddardova vesmírného centra. Původně danou sadu tvořil pro účely svého studia, ale dostával tolik proseb o její poskytnutí, že se nakonec zasadil o její zveřejnění pro všechny. 
 
Stáhnout si můžeme jednak samotnou fotomapu Měsíce, která se tak dá použít jako jedna velká textura a pak je tu mapa, na níž odstín značí výšku daného bodu, z níž se zase může snadno vytvořit 3D mapa, takže relativně snadno tak půjde vytvořit přesný 3D model. Snímky jsou k dispozici v podobě nekomprimovaných 24bitových TIFF, přičemž oba byly vytvořeny z více než stovky tisíc fotografií a z jiných dat pořízených družicí Lunar Reconnaissance Orbiter. Konkrétně jde o jeho přístroje Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) a Lunar Orbiter Laser Altimeter (LOLA).
 
Ty nejdetailnější dostupné verze nabízí rozlišení 64 pixelů na stupeň a představují necelý 1 GB dat. Oba snímky jsou vycentrovány přesně na nultý poledník, který prochází jejich středem. 
 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench Intel Core i9-10900 ES otestován už i v Cinebench
Nedávno jsme se dozvěděli, že na východě se už vesele obchoduje s prvními verzemi procesorů Intel Core generace Comet Lake-S. Jde stále o inženýrské vzorky, ale ty už se v podstatě nemusí lišit od konečných verzí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum AI pomohla vytvořit Halicin, nové a velice slibné antibiotikum
O potenciálu umělé inteligence (AI) slýcháme velice často, ovšem nyní se můžeme podívat i na konkrétní výsledek jejího nasazení, a to v oblasti medicíny. Jde o Halicin, nové a velice slibné antibiotikum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal Facebook začne platit za nahrávky hlasu, chce zlepšit svůj Portal
Koncem loňského listopadu jsme se dozvěděli, že chce Facebook v rámci svého projektu Viepoints platit uživatelům za nejrůznější data, která pomohou vylepšit produkty Facebooku. Jako první je tu projekt Pronunciations.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy Hackeři přinutili Teslu pomocí lepící pásky porušovat rychlostní předpisy
Autonomní funkce moderních aut jsou někdy překvapivě snadno "hacknutelné". Ovlivnit se dají různými způsoby a inženýři dokázali oblbnout systémy starších vozů Tesla jen černou lepící páskou. Vůz pak zrychloval více, než měl.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity? Digitimes: TSMC se kvůli Američanům odklání od Huawei, uvolní se 7nm kapacity?
Společnost Huawei si možná bude muset najít nového dodavatele počítačových čipů, neboť společnost TSMC dle serveru Digitimes už nechce svému partneru z pevninské Číny poskytovat takové kapacity jako dřív.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře