www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zveřejnila seznam možného nákladu pro přistání na Měsíci v roce 2022

NASA zveřejnila seznam možného nákladu pro přistání na Měsíci v roce 2022
, , aktualita
První mise v rámci programu Artemis ještě nepovezou na Měsíc astronauty. V roce 2022 by to měl být ještě neživý náklad, který s sebou loď americké NASA poveze. A mezi něj by měla patřit zařízení od různých partnerů, jaká?
K oblíbeným
reklama
Jedná se o zařízení od partnerů NASA v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS), která by dohromady měla vážit jen kolem 100 kilogramů. To není mnoho, když se tato zátěž má rozdělit mezi celkem 14 různých přístrojů. Které to jsou? Jmenováno jich bylo deset: 
 
  • Regolith Adherence Characterization (RAC) bude zjišťovat, jak se jemný měsíční prach váže na různé povrchy různých předmětů a v různých fázích letu
  • Next Generation Lunar Retroreflectors (NGLR) poslouží coby nová zrcadla pro odrážení laserových paprsků ze Země. Posloužit mají i k zjištění nových údajů o Měsíci i jeho vnitřním složení.
  • Lunar Environment Heliospheric X-ray Imager (LEXI) se zaměří na Zemi a její magnetosféru, na niž působí sluneční vítr.
  • Reconfigurable, Radiation Tolerant Computer System (RadPC) bude zkoumat možnosti elektroniky odolné vůči různému záření ve vesmírném prostředí. 
  • The Lunar Magnetotelluric Sounder (LMS) se zaměří na plášť Měsíce, jeho strukturu a složení, a to pomocí sledování elektrických a magnetických polí. Využije se zde magnetometr, který byl původně vyroben pro sondu MAVEN vyslanou k Marsu. 
  • Lunar Instrumentation for Subsurface Thermal Exploration with Rapidity (LISTER) zažehne další velký třesk pomocí startéru z Kosmiku. Pardon, zde jsem se nechal unést, tento LISTER bude ve skutečnosti měřit tok tepla z vnitřku Měsíce a pokusí se provrtat do hloubky až 3 metrů, čili jde o obdobu sondy HP3 z modulu InSight na Marsu. 
  • Lunar PlanetVac (LPV) poslouží pro vývoj technologie, jež by dokázala sbírat a převážet regolit z povrch Měsíce pro další analýzu, anebo odeslání na Zemi.
  • Stereo Cameras for Lunar Plume Surface Studies (SCALPSS 1.1) zachytí obrazové materiály při příležitosti přistání lodi, která svými motory naruší povrch pod sebou. Zkoumat se tak bude vliv motorů na přistávací oblast pro možnosti minimalizace tohoto efektu. 
  • Electrodynamic Dust Shield (EDS) je technologie využívající elektrické pole tvořené pomocí vysokého napětí na elektrodách, které může chránit radiátory, solární panely či skafandry a jejich vizory před prachem. 
  • Lunar GNSS Receiver Experiment (LuGRE) je systém založený na GPS a pokusí se rozšířit dosah tohoto systému, respektive zachytit GPS signál až na Měsíci.  
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má? Microsoft zváží nákup ještě dalších herních studií, jaká už má?
Microsoft před několika dny překvapil více než sedmimiliardovou akvizicí firmy ZeniMax, s níž pod jeho křídla poputuje také Bethesda, id Software a další studia. Těch už tak Microsoft má celkem 23 a tím svůj apetit asi ještě neukonejšil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení Zdrojový kód Windows XP údajně unikl na web, čeká se na potvrzení
Začaly se množit zprávy, že zdrojový kód operačního systému Microsoft Windows XP unikl prostřednictvím fór 4chan a nyní už je dávno rozšířen po všech koutech Internetu a dá se stáhnout prostřednictvím torrentů i jinde. Je to ale opravdu ono?
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře