www.svethardware.cz
>
>
>

Nastal už obrat cen pamětí RAM? Stouply i na dvojnásobek

Nastal už obrat cen pamětí RAM? Stouply i na dvojnásobek
, , aktualita
Na podzim se začala na trhu velice projevovat vyšší poptávka po pamětech RAM, které se v první polovině roku držely na velice nízkých cenách. Od té doby jejich cena stoupla leckdy i na více než dvojnásobek, ale nyní to vypadá, že už bylo dosaženo vrcholu.
K oblíbeným
reklama
Jinými slovy, v této době se opravdu nevyplatí moduly s paměťmi RAM kupovat, pokud je akutně nepotřebujete. Když si vezmeme za příklad takové Kingston DDR4 16GB 2133MHz CL14, pak ty se daly v první polovině roku 2016 běžně koupit za 1700 Kč, což byla jejich průměrná cena uváděná serverem Heureka. Ta ale začala zvláště s nástupem podzimu prudce stoupat, až se dostala na více než 3600 Kč a nyní můžeme pozorovat náznak toho, že začíná opět klesat.

Graf ceny produktu Kingston DDR4 16GB 2133MHz CL14 (2x8GB) HX421C14FB2K2/16 poskytuje server Heureka.cz


Jak je vidět z grafu, jako obvykle na snížení cen zareagovali jen někteří výrobci, díky nimž se začala nejdříve propadat minimální cena, ale lze vidět posun k lepšímu i u té průměrné. To samé se týká i jiných pamětí DDR4, zvláště třeba modulu Kingston HyperX Fury Black DDR4 4GB 2133MHz. Ten se dal v průběhu minulého roku koupit už za 450 Kč, poté se jeho cena vyšplhala na 840 Kč a nyní v krátkém období už výrazně klesla na 630 Kč, což jsou minimální ceny. I zde se ukázalo, že průměrná cena nekopíruje propad té minimální a v tomto případě alespoň přestala stoupat.

Ceny jsou ale stále vysoké. Mezi nejlevnější 16GB kity DDR4-2133 patří Crucial CT2K8G4DFS8213 a ten stál dříve 1500 Kč, přičemž v říjnu jsme mohli zaznamenat skokové zdražení z 1850 Kč na 2650 Kč a postupné zdražení na 2800 Kč, což jsou všechno minimální ceny, jež ale blízko kopírují ty průměrné. Zde se růst ceny zatím pouze zastavil podobně jako u jiných levných kitů stejného druhu. Vypadá to tak nadějně, ale čas pro nákup pamětí zdaleka ještě nenastal a také se nedá spolehlivě říci, že už nastal obrat. Vypadá to však nadějně, což je dobré i pro ty uživatele, kteří v nejbližší době plánují upgrade. Pro ten ostatně bude vhodná doba vzhledem k nástupu procesorů Ryzen. Až AMD konečně ukáže karty, nastane vhodná doba pro nákup nového počítače či komponent, protože už nebude na co čekat.

Graf ceny produktu Kingston DDR3 8GB 1600MHz CL10 (2x4GB) HX316C10FK2/8 poskytuje server Heureka.cz


Co se týče pamětí DDR3, také jejich cena v poslední době často prudce stoupala, i když v jejich případě to bylo zvláště u 16GB kitů nevyzpytatelné. Takový Kingston DDR3 8GB 1600MHz ale v posledních dnech dle grafu markantně zlevnil, ale to se týká pouze jednoho jediného e-shopu. Ale i zde alespoň můžeme zatím pozorovat zastavení celkového růstu cen.

Za zvyšování cen pamětí RAM může prý to, že výrobci pamětí "přeorientovali své výrobní kapacity z pamětí pro PC na paměti pro chytré telefony", neboť velcí výrobci těchto zařízení pro ně vytvořili obrovskou poptávku, která způsobila snížení dodávek pro PC průmysl, a tedy i růst cen. Doufejme tak, že se už situace na trhu vrací do původního stavu.

reklama
Nejnovější články
Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje Apple nedoporučuje zakrývat webkameru MacBooku. Kvůli poškození displeje
Na oficiálních stránkách podpory se objevilo doporučení, ve kterém Apple uživatelům radí nepoužívat kryty pro kameru na svých MacBoocích. Místo toho doporučuje spoléhat na diodu indikující aktivní kameru.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře
Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor Konec zpoceným dlaním. Herní myš Zephyr obsahuje ventilátor
Méně známý výrobce si dal za cíl vyřešit věčný problém řady hráčů. Uvnitř počítačové myši Mindshunter Zephyr se totiž nachází malý ventilátor, který by měl ochlazovat povrch dlaně a zabraňovat pocení.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
11.7.2020, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář