reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nástupce AMD FX "Vishera" pro rok 2013? Žádný...

5.11.2012, Jan Vítek, aktualita
Nástupce AMD FX "Vishera" pro rok 2013? Žádný...
Jak to tak vypadá, AMD po nástupu nových procesorů FX Series "Vishera" s jádry Piledriver (recenze) nepřipravuje pro příští rok žádného nástupce, který by přinesl pro Intel konkurenceschopnou architekturu. Taková zpráva nemůže potěšit snad...
Jak to tak vypadá, AMD po nástupu nových procesorů FX Series "Vishera" s jádry Piledriver (recenze) nepřipravuje pro příští rok žádného nástupce, který by přinesl pro Intel konkurenceschopnou architekturu. Taková zpráva nemůže potěšit snad ani skalní příznivce Intelu a ten samotný, jak ukazují další zprávy, se i nadále v desktopovém segmentu nechystá ukázat veškerou sílu svých procesorů.





Nicméně Intel bude i nadále pokračovat ve své strategii tick-tock, v jejímž rámci letos představil nový 22nm výrobní proces, který si vyzkoušel na procesorech Ivy Bridge, aby byl připraven pro nové procesory Haswell. Ty jsou chystány na první polovinu příštího roku a dle dřívějších zpráv se jejich integrovaná grafická jádra mají vyrovnat i novým APU AMD Trinity (recenze).

Co se týče uvedené roadmap, s níž přišel server Donanimhaber, Vishera má být i pro příští rok hlavní chloubou AMD, alespoň co se týče výkonu. AMD si samozřejmě uvědomuje, že na Intel v této oblasti momentálně nemá, a tak své síly zaměřuje směrem k APU. Zde by měly být nové Trinity nahrazeny novými Richland, u nichž naštěstí nebude zapotřebí výměna základní desky. Otázkou je, co jsou zač ony Radeon Cores 2.0, ale dle jiných slidů by to již měla být architektura Graphics Core Next (GCN) použitá u aktuálních Radeonů HD 7000. Mimochodem, v odkazovaném slidu jsou ještě jako nástupci Trinity uvedeny čipy Kaveri.

Nakonec se ukazují již známí nástupci Brazos 2.0, a to nízkospotřebová APU Kabini s novými jádry Jaguar a slibem plné integrace do jednoho SoC, tedy včetně čipové sady. Vedle toho slide ukazuje také jisté "HSA enhancements", pod čímž si zatím nemůžeme představit nic konkrétního. HSA je organizace sdružující firmy, které hodlají vyvíjet prostředky pro paralelní výpočty s využitím CPU i GPU. Jedním ze spoluzakladatelů HSA je také firma ARM, s níž AMD navázalo užší spolupráci.

Zdroj: Donanimhaber
reklama