www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nástupce Hubbleova teleskopu se dokončuje, poletí za dva roky

Nástupce Hubbleova teleskopu se dokončuje, poletí za dva roky
, , aktualita
Dobré zprávy přicházející z agentury NASA sdělují, že po letech zpoždění naplněných i problémy s financováním pokračuje sestavování James Webb Space Telescope (JWST) dle plánu a naplánován je již jeho start, který proběhne v roce 2018.
K oblíbeným
reklama
James Webb Space Telescope je často označován za náhradu Hubbleova teleskopu, ovšem NASA jej raději označuje za jeho nástupce. To i proto, že je nástupce z vědeckého hlediska, neboť k jeho vytvoření vědce přiměly snímky a informace získané právě díky Hubbleovu teleskopu. JWST poslouží pro sledování velice vzdálených míst ve vesmíru, kam Hubble už nedohlédne. Zapotřebí je totiž teleskop schopný sledovat infračervené spektrum, který umožní sledovat jedny z prvních galaxií. Hubble a JWST si tedy nebudou přímo konkurovat, čili starý teleskop bude stále sledovat vesmír v optickém a ultrafialovém spektru a druhý si vezme na starost právě infračervené. Hubble tedy také částečně zvládne infračervené spektrum, stejně jako JWST dokáže nahlédnout do viditelného, ale jejich specializace to není.

JWST má také mnohem větší zrcadlo než Hubble, respektive hexagonální zrcadla, což je také základní předpoklad pro schopnost dohlédnout hlouběji do vesmíru, s čímž je pochopitelně spojeno nahlížení do vzdálenější minulosti až k pokraji tzv. temného věku vesmíru. Rozdíl mezi teleskopy je také v tom, že Hubble obíhá na nízké orbitě ve výšce 595 km, zatímco JWST bude 1,5 milionu kilometrů od Země, tedy až v druhém libračním bodu (Lagrange 2). Gravitace Země tak bude teleskop držet na oběžné dráze kolem Slunce, přičemž Země bude stále v pozici mezi teleskopem a Sluncem, a bude jej tak částečně chránit před jeho zářením.
- průměr zrcadel teleskopů Hubble a JWST: 2,4 vs. 6,4 metru -


NASA oznámila, že zrcadlová plocha JWST složená z 18 tabulek bude brzy dokončena a zveřejněná fotografie tomu nasvědčuje. Poté budou následovat kalibrace různých částí teleskopu prováděné v hlubokém mrazu a lze předpokládat, že stejně jako v případě Hubbleova teleskopu se budou schopnosti teleskopu postupně rozšiřovat a vylepšovat. Nicméně již zpočátku má JWST dosáhnout svého konečného cíle, tedy dohlédnout až k hranici temného věku, za niž už nedohlédne žádný jiný teleskop. V té době už tedy světlo mělo existovat, ale vesmír ještě nebyl průhledný.

To ale neznamená, že se už nebudou stavět žádné další teleskopy. V roce 2024 má být dokončen European Extremely Large Telescope (E-ELT), jehož plocha bude 978 metrů čtverečných, ovšem tento teleskop bude pracovat na zemi a ne ve vesmíru. Výhoda většího úhlového rozlišení je ale zastíněna tím, že takový teleskop musí vesmír sledovat skrz atmosféru, která umožní sledovat objekty ve viditelném spektru či sledovat rádiové vlny, ale s infračerveným, ultrafialovým a rentgenovým zářením už je to zcela jiné.

Rok 2018 tedy přinese pro astronomy velkou událost, když se JWST vydá na podzim do vesmíru. To tedy v případě, že nyní už vše půjde dobře a neobjeví se neočekávané problémy.

Zdroj: NASA
reklama
Nejnovější články
Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek