www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nastupuje 25. sluneční cyklus, jaký bude?

Nastupuje 25. sluneční cyklus, jaký bude?
, , aktualita
Nový sluneční či solární cyklus s pořadovým číslem 25 začal a experti z NASA a NOAA zveřejnili své analýzy a předpovědi o tom, jak jím mohou být ovlivněny naše životy a technologie, a to včetně vesmírných misí. 
K oblíbeným
reklama
Sluneční minimum nastalo v prosinci minulého roku, což lze říci až nyní po několika měsících dalšího pozorování, kdy už je jasné, že nastává nový sluneční cyklus. Lze to určit na základě slunečních skvrn, čili temnějších míst na povrchu Slunce, které jsou spojeny právě s jeho aktivitou včetně erupcí a výtrysků koronární hmoty, jež mohou naši civilizaci potenciálně značně ohrozit
 
 
Nyní tak opět nastává cesta ke slunečnímu maximu, a to v rámci 25. cyklu, což zabere zhruba pět let a poté se začne aktivita Slunce zase mírnit, což si lze představit jako sinusoidu s proměnlivou amplitudou.
 
Samotná NASA se nyní bude starat především o to, aby byli chráněni astronauti chystající se do vesmíru v rámci programu Artemis, ostatně vůbec první dvě vědecké studie, které proběhnou na plánované stanici Gateway na orbitě Měsíce, se budu týkat zkoumání vesmírného počasí a monitorování radiace. Již nyní se také pracuje na příslušných modelech pro předpověď počasí, a to právě toho vesmírného, které využijí právě obyvatelé stanice Gateway. A lidé se zkrátka daným podmínkám budou muset přizpůsobit. 
 
poslední tři sluneční cykly - wikipedia 
 
Do toho všeho spadá také studium slunečních cyklů a aby bylo stanoveno datum pro nové minimum, NASA kontaktovala Královskou observatoř v Bruselu, která právě detailně sleduje sluneční skvrny a dokáže přesně určit, kdy byla sluneční aktivita na minimu, či maximu. Díky tomu lze předpovědět i to, kdy nastane příští maximum. Stane se tak nejspíše během července roku 2025. 
 
A jaký má být nový sluneční cyklus? Dle předpokladu astronomů se bude podobat tomu předchozímu, čili z hlediska aktivity by měl být podprůměrný, ovšem ne bez rizik, jak uvedl Doug Biesecker, sluneční fyzik ze Space Weather Prediction Center (NOAA) v Coloradu. Připomíná, že právě i jeho centrum funguje nepřetržitě a neustále sleduje Slunce, které je schopné vždy překvapit.  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86 Zkušený startup Nuvia získal 240 milionů USD na vývoj konkurence pro x86
Společnost Nuvia je sice nová a nemá za sebou nic hmatatelného, čili se dá považovat za startup, ale tvoří ji jinak velice zkušení lidé, kteří dříve pracovali i ve firmách Apple či Google coby architekti SoC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD Nová funkce Windows 10 nás upozorní na umírající SSD
Téma reálné výdrže SSD je věčné a neustále probírané. Věnovat se mu bude také nová funkce pro Windows 10, která by nás měla upozornit na to, že našemu SSD zvoní hrana a opravdu bude vhodné si zajistit záchranu dat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc SAE plánují v roce 2024 vyslat svůj lander na Měsíc
O zdolání Měsíce se už pokoušely sondy z různých zemí, nyní se zapojují Spojené arabské emiráty a plánují vyslat k přirozené družici Země svůj přistávací modul. Lander by se měl k Měsíci vypravit v roce 2024. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let Výrobci disků dle Trendfocus zrychlují vývoj, 24TB disky mají přijít do dvou let
Poptávka po vysokokapacitních pevných discích je vysoká a jejich výrobci se dle toho budou snažit dostat na trh nové technologie co nejdříve, aby měli mít co nabídnout ve světě, v němž už na řadě trhu převzaly vládu elektronické paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš Cooler Master MM720: pouze 49gramová odlehčená myš
Letos se objevil u výrobců počítačových myší nový trend, který sice (zatím) nelze považovat za celoplošný, ale i tak je už dost rozšířený. Jde o odlehčování myší, a to především pomocí otvorů v jejich plášti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek