www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nastupuje 25. sluneční cyklus, jaký bude?

Nastupuje 25. sluneční cyklus, jaký bude?
, , aktualita
Nový sluneční či solární cyklus s pořadovým číslem 25 začal a experti z NASA a NOAA zveřejnili své analýzy a předpovědi o tom, jak jím mohou být ovlivněny naše životy a technologie, a to včetně vesmírných misí. 
K oblíbeným
reklama
Sluneční minimum nastalo v prosinci minulého roku, což lze říci až nyní po několika měsících dalšího pozorování, kdy už je jasné, že nastává nový sluneční cyklus. Lze to určit na základě slunečních skvrn, čili temnějších míst na povrchu Slunce, které jsou spojeny právě s jeho aktivitou včetně erupcí a výtrysků koronární hmoty, jež mohou naši civilizaci potenciálně značně ohrozit
 
 
Nyní tak opět nastává cesta ke slunečnímu maximu, a to v rámci 25. cyklu, což zabere zhruba pět let a poté se začne aktivita Slunce zase mírnit, což si lze představit jako sinusoidu s proměnlivou amplitudou.
 
Samotná NASA se nyní bude starat především o to, aby byli chráněni astronauti chystající se do vesmíru v rámci programu Artemis, ostatně vůbec první dvě vědecké studie, které proběhnou na plánované stanici Gateway na orbitě Měsíce, se budu týkat zkoumání vesmírného počasí a monitorování radiace. Již nyní se také pracuje na příslušných modelech pro předpověď počasí, a to právě toho vesmírného, které využijí právě obyvatelé stanice Gateway. A lidé se zkrátka daným podmínkám budou muset přizpůsobit. 
 
poslední tři sluneční cykly - wikipedia 
 
Do toho všeho spadá také studium slunečních cyklů a aby bylo stanoveno datum pro nové minimum, NASA kontaktovala Královskou observatoř v Bruselu, která právě detailně sleduje sluneční skvrny a dokáže přesně určit, kdy byla sluneční aktivita na minimu, či maximu. Díky tomu lze předpovědět i to, kdy nastane příští maximum. Stane se tak nejspíše během července roku 2025. 
 
A jaký má být nový sluneční cyklus? Dle předpokladu astronomů se bude podobat tomu předchozímu, čili z hlediska aktivity by měl být podprůměrný, ovšem ne bez rizik, jak uvedl Doug Biesecker, sluneční fyzik ze Space Weather Prediction Center (NOAA) v Coloradu. Připomíná, že právě i jeho centrum funguje nepřetržitě a neustále sleduje Slunce, které je schopné vždy překvapit.  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek