www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nastupuje 25. sluneční cyklus, jaký bude?

Nastupuje 25. sluneční cyklus, jaký bude?
, , aktualita
Nový sluneční či solární cyklus s pořadovým číslem 25 začal a experti z NASA a NOAA zveřejnili své analýzy a předpovědi o tom, jak jím mohou být ovlivněny naše životy a technologie, a to včetně vesmírných misí. 
K oblíbeným
reklama
Sluneční minimum nastalo v prosinci minulého roku, což lze říci až nyní po několika měsících dalšího pozorování, kdy už je jasné, že nastává nový sluneční cyklus. Lze to určit na základě slunečních skvrn, čili temnějších míst na povrchu Slunce, které jsou spojeny právě s jeho aktivitou včetně erupcí a výtrysků koronární hmoty, jež mohou naši civilizaci potenciálně značně ohrozit
 
 
Nyní tak opět nastává cesta ke slunečnímu maximu, a to v rámci 25. cyklu, což zabere zhruba pět let a poté se začne aktivita Slunce zase mírnit, což si lze představit jako sinusoidu s proměnlivou amplitudou.
 
Samotná NASA se nyní bude starat především o to, aby byli chráněni astronauti chystající se do vesmíru v rámci programu Artemis, ostatně vůbec první dvě vědecké studie, které proběhnou na plánované stanici Gateway na orbitě Měsíce, se budu týkat zkoumání vesmírného počasí a monitorování radiace. Již nyní se také pracuje na příslušných modelech pro předpověď počasí, a to právě toho vesmírného, které využijí právě obyvatelé stanice Gateway. A lidé se zkrátka daným podmínkám budou muset přizpůsobit. 
 
poslední tři sluneční cykly - wikipedia 
 
Do toho všeho spadá také studium slunečních cyklů a aby bylo stanoveno datum pro nové minimum, NASA kontaktovala Královskou observatoř v Bruselu, která právě detailně sleduje sluneční skvrny a dokáže přesně určit, kdy byla sluneční aktivita na minimu, či maximu. Díky tomu lze předpovědět i to, kdy nastane příští maximum. Stane se tak nejspíše během července roku 2025. 
 
A jaký má být nový sluneční cyklus? Dle předpokladu astronomů se bude podobat tomu předchozímu, čili z hlediska aktivity by měl být podprůměrný, ovšem ne bez rizik, jak uvedl Doug Biesecker, sluneční fyzik ze Space Weather Prediction Center (NOAA) v Coloradu. Připomíná, že právě i jeho centrum funguje nepřetržitě a neustále sleduje Slunce, které je schopné vždy překvapit.  
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře SiFive připravuje desktopy s procesory RISC-V pro vývojáře
Řada analytiků dle serveru Tom's Hardware poukazuje na to, že akvizice firmy Arm společností NVIDIA přinutí mnohé firmy k tomu, aby se zaměřily raději na otevřenou architekturu RISC-V. A společnost SiFive tak přichází z dobře načasovaným prohlášením. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600 EIZO nabízí 37,5" monitor pro práci s rozlišením 3840 x 1600
Rozlišení 3840 x 1600 se označuje jako UWQHD+, neboť jde o mírně rozšířené 3440 x 1440, jimž disponuje řada nových a převážně herních ultraširokoúhlých modelů. Nový FlexScan EV3895 je však určen především pro práci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord TecLab dosahuje taktu 2340MHz na RTX 3080 a láme světový rekord
Na nové grafické karty GeForce Ampere si brousí zuby také profesionální overclockeři, neboť bylo jasné, že s jejich pomocí se budou lámat rekordy. A na první takový případ se už můžeme podívat díky Brazilcům z TecLab.
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů