www.svethardware.cz
>
>
>
>

Naváděcí počítač programu Apollo byl využit pro těžbu Bitcoinu

Naváděcí počítač programu Apollo byl využit pro těžbu Bitcoinu
, , aktualita
Občas se někdo pustí do projektu, z nějž nekouká žádný praktický užitek a žádný smysl krom toho ukázat, že to jde. Zrovna to můžeme vidět ve snaze nadšence Kena Shirriffa, který oživil stařičký naváděcí počítač z éry Apollo a rozjel na něm těžbu Bitcoinu.
K oblíbeným
reklama
Je nad slunce jasné, že Apollo Guidance Computer ze 60. let dnes nemůže konkurovat svým výkonem ani kdejaké kalkulačce a pro těžbu Bicoinu dnes bude jen těžko existovat méně vhodný stroj. Právě o to ale jde, ukázat, že něco takového je možné a to si vzal do hlavy programátor Ken Shirriff, jehož koníčkem je obnova stařičkých počítačových systémů. Ten už dříve rozjel těžbu Bitcoinu na počítači IBM 1401 a dokonce i přišel s metodou hashování pro Bitcoin jen s využitím tužky a papíru. Nyní se zaměřil na počítač používaný pro navigaci lodí programu Apollo. 
 
 
Je dobře známý a populární fakt, že pro lety na Měsíc byly obecně využity počítače, které zdaleka předčí to, co dnes nosíme po kapsách. Nicméně Apollo Guidance Computer byl na svou dobu i tak systém, jehož výkon byl srovnatelný s domácími počítači následující dekády, což s ohledem na tehdejší tempo vývoje nebylo vůbec špatné, i když v té době už samozřejmě existovaly i mnohem výkonnější systémy. Tento byl optimalizován spíše na to, aby byl kompaktní. 
 
AGC pracoval se 16bitovou délkou slov (15 datových a 1 paritní bit) a obsahoval magnetickou paměť pro 2048 slov, která byla přepisovatelná a dalších 36 tisíc slov bylo v jádrové paměti pouze pro čtení. Byl tu také numerický displej a jednoduchá klávesnice, jakou můžeme vidět na prvním snímku. 
 
 
Podívat se také můžeme na složitou změť vodičů, uvnitř konkrétního systému, který Shirriff využil ve svých pokusech. Tomu musela stačit zmíněná magnetická paměť, kterou bychom dnešní terminologií mohli označit za RAM s kapacitou cca 4 kB. Problém byl s tím, že adresovatelný prostor na této paměti je pouze 256 slov, aniž by se musel použít přepínací mechanismus. Samotný hashovací algoritmus SHA-256 pak využivá osm 32bitových hashovacích hodnot plus dalších 64 + 8 potřebných slov, což celkem dává 240 slov. Pro uložení ostatních dat, jako jsou čítače cyklů nebo pointery, tak zbývalo jen 16 slov. Jak ale ukazuje následující video, nakonec to všechno stačilo.
 
 
Co se týče výsledného výkonu, AGC dokáže přinejlepším dosáhnout 1 hashovací operace za 10,3 sekund, což lze srovnat s dalšími pokusy samotného Shirriffa. Ten vyzbrojen pouze tužkou a papírem dosáhl 0,67 hashe za den. Počítač IBM využívající děrné štítky potřeboval na jeden hash 80 sekund a nejlepší z toho byl dosud Xerox Alto, kterému to trvalo jen 1,5 sekundy. Nic z toho samozřejmě není ani zdaleka použitelné.
 
Zdroj: Righto


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat EA mění plány vývoje hry Anthem, chystá se ji přepracovat
Titul Anthem za sebou nemá dobrý start. Po jeho vypuštění bylo jasně patrné, že přišel nedokončený a nebylo ani jasné, kam a jak jej tvůrci chtějí rozvíjet. Postupně se to vyjasnilo, ale nyní přichází zásadní změna. Co nám ale ukazuje?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň? Corsair iCue 465X RGB: chytrá skříň?
Corsair si připravil počítačovou skříň iCue 465X, kterou označil za Smart Case, čili chytrou skříň. My se tak podíváme i na to, čím si to měl tento model zasloužit, ale také na jiné jeho vlastnosti.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma Rockstar Games nabízí svůj herní launcher pro Windows PC s bonusem zdarma
Společnost Rockstar Games vyvíjí hry především pro konzole, nicméně to by se mohlo změnit. Aktuálně čekáme především na to, zda a spíše kdy přijde PC verze Red Dead Redemption 2 a zatím tu máme nový launcher a navíc hru zdarma.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC Dell EMC ukazuje servery PowerEdge s novými AMD EPYC
Společnost Dell EMC přichází na trh s novými servery PowerEdge, které jsou založeny na nové generaci 7nm procesorů AMD EPYC. Výrobce se už chlubí nově dosaženými rekordy a AMD zase zájmem předního výrobce.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch HP S430c: 43,4" monitor, který nahradí KVM switch
HP dnes představilo velmi zajímavý monitor EliteDisplay S430c. Jde o velký 43,4" zahnutý monitor, který podporuje vstupy ze dvou různých zařízení najednou. Dokonce lze s pomocí monitoru mezi nimi kopírovat soubory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala