www.svethardware.cz
>
>
>

Návrh orgánů EU chce prosadit povinné USB-C pro telefony i další zařízení

Návrh orgánů EU chce prosadit povinné USB-C pro telefony i další zařízení
, , aktualita
Evropská komise předložila návrh zákona, který by po výrobcích telefonů a jiných zařízení vyžadoval povinně nabíjecí port USB-C. Už tedy žádné micro USB nebo Lightning. Budou tak mít brzy i iPhony toto rozhraní?
K oblíbeným
reklama
Orgány Evropské unie chtějí pomoci ochraňovat životní prostředí, ale to je nutné dělat na mnoha frontách (a nevybrat si jen a pouze největší cíl). Aby bylo méně odpadu a mohlo se také usnadnit uživatelům nabíjení mobilních zařízení, chce prosadit návrh o povinném nabíjení jen přes port USB-C. Díky tomu by se po světě mělo povalovat mnohem méně různých nabíjecích kabelů, které nejsou kompatibilními se všemi novými zařízeními. Nové telefony by mohly být dodávány bez nabíjecích kabelů a uživatelé by mohli využívat stávající, ať už si koupí kterýkoli. V roce 2018 bylo dle EK prodáno 50 % kabelů s micro USB, 29 % s USB-C a 21% s konektorem Lightning. Letos bude toto jistě mnohem vyšší pro USB-C, ale stále daleko do 100 %. 
 
USB-C
rozhraní USB-C, autor: Project Kei, CC BY-SA 4.0, přes Wikimedia Commons
 
Navrhovaný zákon se ale zdaleka nemá týkat jen smartphonů. V hledáčku jsou také tablety, digitální fotoaparáty, mobilní herní konzole, náhlavní sluchátka nebo přenosné reproduktory. Zařízení se naopak nebude týkat sluchátek do uší, chytrých náramků nebo hodinek, kde něco takového není možné z prostorových důvodů. Z průzkumů vyplývá, že nabíjecí kabely znamenají 11 tisíc tun odpadu ročně a průměrný uživatel má k telefonu 3 nabíjecí kabely, přičemž 2 používá pravidelně. Předpokládá se, že by návrh mohl být přijat v roce 2022 a členské státy by ho pak musely zavést do své legislativy do roku 2024. Teoreticky bychom se mohli dočkat i iPhonů s portem USB-C (na iPadech a MacBooku už USB-C používá), ale otázkou je, zda Apple ještě dříve nepřejde výhradně bezdrátové nabíjení, o kterém se spekuluje už nějakou dobu. Pak by neměl port žádný. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kingston KC3000: již pro PCIe 4.0 s propustností 7000 MB/s Kingston KC3000: již pro PCIe 4.0 s propustností 7000 MB/s
Společnost Kingston na náš trh uvádí své nové výkonné modely SSD řady KC3000, které navazují na KC2000 z roku 2019 a nabízí vysoký výkon na sběrnici PCIe 4.0. Ten dosahuje v případě čtení i zápisu 7000 MB/s. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus a Micro Center také nabídnou stavebnice PC Asus a Micro Center také nabídnou stavebnice PC
Nedávno jsme se podívali na nabídku společnosti NZXT, která začala prodávat stavebnice PC, jež se od hotových sestav liší v podstatě jen tím, že zákazník nedostane hotový počítač, ale potřebné komponenty, návod i šroubovák. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD brzy představí nová CPU EPYC i akcelerátory Instinct AMD brzy představí nová CPU EPYC i akcelerátory Instinct
Společnost AMD láká média na událost zvanou Accelerated Data Center Premiere, která se má týkat "inovací ohledně procesorů AMD EPYC a akcelerátorů AMD Instinct". Je tak vcelku zřejmé, o co tu půjde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
G.Skill zrychluje, uvádí paměťové moduly DDR5-6600 CL36 G.Skill zrychluje, uvádí paměťové moduly DDR5-6600 CL36
V polovině října představila společnost G.Skill nové paměťové moduly Trident Z5 typu DDR5. Tehdy bylo maximem DDR5-6400, jenže stačilo pár dní a už tu máme výkonnější verze DDR5-6600 s časováním CL36.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Další testy Apple M1 Max: v Premiere Pro dosahuje výkonu mobilní RTX 3080 Další testy Apple M1 Max: v Premiere Pro dosahuje výkonu mobilní RTX 3080
Máme tu další testy procesoru Apple M1 Max v notebooku MacBook Pro. Tentokrát jde o benchmark, který otestoval výkon v aplikace Premiere Pro a GPU nového proceosoru od Applu se může srovnávat s mobilními RTX 3080.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře