reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

NEC vyvinul technologii vícejádrových CPU, které mohou paralelizovat jednovláknové aplikace

, , aktualita
NEC vyvinul technologii vícejádrových CPU, které mohou paralelizovat jednovláknové aplikace
To, že aplikace, která využívá pouze jedno vlákno nebude s vícejádrovým procesorem o nic rychlejší, asi nikoho nepřekvapí. Jenže ono to není až tak moc pravda. Společnost NEC vyvinula technologii, které umožní vícejádrovým procesorem si...
NEC vyvinul technologii vícejádrových CPU, které mohou paralelizovat jednovláknové aplikace
To, že aplikace, která využívá pouze jedno vlákno nebude s vícejádrovým procesorem o nic rychlejší, asi nikoho nepřekvapí. Jenže ono to není až tak moc pravda. Společnost NEC vyvinula technologii, které umožní vícejádrovým procesorem si rozdělit mezi jádra i takovou aplikaci, která s více thready (vlákny) nepracuje.Nejzajímavější na celé věci je, že spouštěný program není třeba nijak překompilovávat autory aplikace. Je využito automatického paralelizačního kompileru. Asi si těžko pod tímto krkolomným pojmem představíte něco rozumného. Jednodušeji řečeno, hledají se vzorky paralelního chování v programu, které by se daly využít a paralelizovat.

Dále se využívá přídavná instrukční sada, aby byly režijní náklady co nejnižší a zbytečně se aplikace nezpomalila. Přitom má být její zakomponování do konvenčních procesorů velmi snadné a nepříliš nákladné.

Kdy a zda se vůbec tato technologie v praxi objeví, je otázkou. Podle prvních testů se ale jedná o docela nadějnou věc. Manuální paralelizace (rekompilace single threadové aplikace na multi threadovou) přináší v praxi na čtyřjádrovém procesoru 95% nárůst výkonu. Automatická paralelizace společnosti NEC však přináší u procesoru se čtyřmi jádry rovnou 183% nárůst výkonu. A to už je dost slušný nárůst.

Zdroj: www.nec.co.jp, www.tgdaily.com
reklama
reklama
reklama