www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nečekaný únik: AMD Ryzen C7 pro smartphony s RDNA2 GPU

Nečekaný únik: AMD Ryzen C7 pro smartphony s RDNA2 GPU
, , aktualita
Na Internetu se objevil velmi zajímavý únik. Ten hovoří o novém mobilním procesoru, o který se má postarat společnost AMD. Nový Ryzen C7 by dle něj měl využít výkonná jádra ARM Cortex-X1 a vlastní RDNA2 grafický čip.
K oblíbeným
reklama
Společnosti AMD se s novými procesory Ryzen a EPYC podařilo úspěšně zaútočit na desktopový, serverový i mobilní trh. Nyní se však dostávají do popředí informace, že by možná nemuselo útočit v mobilní sféře útočit jen na notebooky, ale dokonce i na smartphony. Pokud je poslední únik pravdivý (což v určitých oblastech moc nevypadá), pak by si AMD mohlo chystat nový mobilní procesor Ryzen C7 pro mobilní telefony. Mělo by jít o 64bitový 8jádrový procesor, jehož dvě nejvýkonnější jádra ARM Cortex-X1 (Gaugin Pro) mají běžet na frekvenci až 3,0 GHz. Další dvě jádra Cortex-A78 (Gaugin) mají využít frekvenci 2,6 GHz a výčet doplňuje čtveřice úsporných jader Cortex-A55 na taktu 2,0 GHz. Procesor má být vyráběn 5nm technologií u TSMC.
 
AMD Ryzen logo
 
Aby těch zajímavostí nebylo málo, tento čip se dle úniku má od ostatních čipů, které také v budoucnu využijí Cortex-X1, lišit zejména grafikou. AMD nemá využívat některé z GPU Adreno, ale svoji vlastní grafiku založenou na architektuře RDNA2 se 4 CU na taktu 700 MHz. Dle uniklého dokumentu má být o 45 % výkonnější než Adreno 650 a má být prvním mobilním GPU nabízejícím dokonce HW ray-tracing a VRS (Variable Rate Shading).
 
Nový procesor má mít 4×16bitový řadič LPDDR5 pamětí o frekvenci až 2750 MHz a podporu úložiště UFS 3.1. Dále se hovoří o podpoře 2K displejů s frekvencí do 144 Hz a 10bitovými barvami. O síťovou konektivitu se má postarat MediaTek 5G UltraSave Modem s 2CC agregací a dual-SIM (obě s 5G). Samozřejmostí má být i podpora Wi-Fi 6 (802.11ad i 802.11ay), Bluetooth 5.1, USB-C 3.1 a snad všech známých polohových služeb.
 
Nyní je otázkou, zda je únik pravdivý. I když dokument vypadá mít design velmi věrohodný, nevěrohodně vypadají např. názvy jader Gaugin. AMD pojmenovává svá CPU podle slavných malířů, ale Gauguin se píše s "u" navíc. Těžko předpokládat, že by AMD udělalo takovou chybu ve jméně. HW ray-tracing také nezní příliš reálně při pouhých 4 CU na 700 MHz a rozlišení displejů smartphonů, které se od těch na PC v zásadě nijak zvlášť neliší. Další indícií, že jde o "fake", je i to, že koncová část specifikací je vykopírovaná z oficiálních technických specifikací Snapdragonu 865 (v diskuzi na to upozornil tombominos).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Velký kryptoměnový hack Twitteru: útočníci převzali účty Gatese, Muska i Applu Velký kryptoměnový hack Twitteru: útočníci převzali účty Gatese, Muska i Applu
Sociální síť Twitter zažila obrovský hack, díky kterému se útočníkům povedlo napadnout verifikované účty mnoha známých osobností. Jejich jménem spustili velký kryptoměnový scam, který měl z lidí podvodně vylákat peníze.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ospalé Xeony? Ice Lake se dle Linuxu příliš pomalu probouzí z úsporného režimu Ospalé Xeony? Ice Lake se dle Linuxu příliš pomalu probouzí z úsporného režimu
Nejnovější záplata pro kernel Linuxu ukazuje na zajímavý problém nejnovějších procesorů Intel Xeon založených na generaci Ice Lake. Ty mají teprve dorazit na trh a nyní se o nich dozvídáme, že mají problémy s probouzením se k vysokým taktům.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
V Texasu úspěšně vyvíjí lithiové akumulátory úplně bez kobaltu V Texasu úspěšně vyvíjí lithiové akumulátory úplně bez kobaltu
Kobalt je velmi drahý prvek, který je jedním z důvodů, proč jsou lithiové akumulátory stále pořád drahé. Na The University of Texas v Austinu se podařilo vyvinou takové, které kobalt úplně eliminovaly.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel si na září pro nás chystá "něco velkého" Intel si na září pro nás chystá "něco velkého"
Intel vypustil do světa pozvánky na jistou událost, která proběhne na začátku září a slibuje, že se s námi podělí o něco velkého. Můžeme se tak jen dohadovat o tom, co to bude, takže to zkusme.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Microsoft Velocity Architecture: recept na rychlejší Xbox a snad i budoucí PC Microsoft Velocity Architecture: recept na rychlejší Xbox a snad i budoucí PC
Microsoft se rozpovídal o paměťovém systému své nové konzole či konzolí Xbox Series X a o tom, jakým způsobem bude schopen využít rychlý přístup k datům. To je ostatně i trumf konkurenční Sony PlayStation 5.
Dnes, aktualita, Jan Vítek