Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nehoda Uberu opět u soudu, 10 mil. USD za chodník

21.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Nehoda Uberu opět u soudu, 10 mil. USD za chodník
Loňská smrtelná nehoda vozu Uber, kvůli které byla usmrcena 49letá žena, opět zamíří k soudu. Pozůstalí chtějí vytřískat další peníze, a tak žalují město o 10 milionů USD, že v místě nehody postavilo chodník v prostředním pásu.
Tragická nehoda vozu Uber ve městě Tempe v Arizoně asi jen tak neutichne. Stala se 18. března 2018, kdy 49letá žena Elaine Herzberg přecházela silnici na North Mill Avenue v tmavém oblečení za tmy a neodhadla rychlost projíždějících aut. Měla smůlu na to, že kolem jelo právě autonomní auto společnosti Uber, které se řídilo samo a jeho "řidička" místo toho, aby vůz kontrolovala, zda jede správně, sledovala na telefonu seriál The Voice. Výsledkem bylo, že si nevšimla přecházející Elaine a špatně to vyhodnotil i samotný autonomní vůz (chodkyni ale zahlédl). Ten nezměnil rychlost a Elaine srazil, na následky čehož toho později zemřela. Uber se už s rodinou vyrovnal krátce po nehodě, ta ale nyní hledá další způsoby, jak z někoho vytřískat v soudech další peníze. Nyní jdou pozůstalí po samotném městě Tempe.
 
Volvo XC90 Uber
 
Christine Wood (dcera oběti) a Rolf Ziemann (manžel oběti - zvláštní, že má jiné příjmení) totiž každý žalují město Tempe o 5 milionů USD, celkem tedy 10 milionů dolarů. A předmět žaloby je opravdu velmi zvláštní. Žalují město totiž kvůli tomu, že v daném místě postavilo chodník, lépe řečeno vyvýšený středový pás, který se dá používat jako chodník. Podle nich tak mate kolemjdoucí a ti ho mohou používat k přecházení, ačkoli nejde o přechod a přecházejí tak v nevhodných místech. Tvrdí, že kdyby zde cihlový středový pás nebyl (který nabádá lidi k přecházení, přestože o přechod nejde), Elaine by si jistě vybrala jiné místo k přecházení silnice a k nehodě by nedošlo. Město už dříve nahradilo tuto část středového pásu skalkami a různými rostlinami, navíc i přidalo tabule nabádající k přecházení jen na k tomu určených místech.
 
Jiní právníci hodnotí tuto žalobu jako nesmyslnou, v podstatě bez šance na úspěch. Město podle nich není povinno varovat před všemi možnými nebezpečími na takových otevřených prostranstvích a zejména před naprosto zjevnými nebezpečími. Zároveň podotýkají, že i kdyby tu byl klasický malovaný přechod, nehodě by to vůbec nemuselo zabránit a nic tomu ani nenasvědčuje.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.