Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů

Nejdražší hra světa: Super Mario Bros. vydražen za 114 tisíc dolarů
, , aktualita
V internetové aukci padl nový rekord. Neznámý zákazník se rozhodl utratit v přepočtu několik milionů korun za hru Super Mario Bros. z roku 1985. Tím došlo k překonání loňského rekordu, který držel stejný titul.
K oblíbeným
reklama
Pokud se děsíte očekávaného zvýšení cen nových her, pak raději ani nechtějte slyšet, kolik byl neznámý zákazník ochoten zaplatit za hru, kterou si nejspíš nikdy ani nezahraje. Na platformě Heritage Auctions totiž tento týden padl světový rekord. Za kopii konzolového titulu Super Mario Bros. se někdo rozhodl utratit 114 tisíc dolarů, v přepočtu 2,7 milionu korun. Tím byl překonán loňský rekord, který držela jiná kopie Super Mario Bros. vydražená za částku mírně přesahující 100 tisíc dolarů.
 
 
Identita vítěze aukce zůstane anonymní, pokud se nerozhodne se svým úlovkem sám pochlubit. Nový majitel si ovšem tuto kopii s největší pravděpodobností nikdy nezahraje, patrně tak skončí někde na poličce nebo v trezoru. Hlavním důvodem rekordní ceny hry je totiž neotevřený obal. Pokud by došlo k jeho porušení, hodnota hry by rázem klesla na zlomek výše uvedené částky. Samotný původní obal by ovšem nestačil k překonání rekordu. Internetová aukční síň ve svém posudku ohodnotila kvalitu položky na 9,2 bodu z 10, což znamená téměř bezchybný stav. Daná kopie navíc patří mezi první, které byly vyrobeny v USA, což lze poznat ze samotného vzhledu balení.
 
 
Spolu s přesunem výroby totiž přišla také změna v podobě zabalení her do ochranné plastové fólie. Samotná černá krabička s kartonovým poutkem pro zavěšení do stojanu v obchodě ovšem ještě chvíli přetrvávala. Tím došlo k bizarní situaci, kdy bylo poutko pod plastovou fólií vlastně k ničemu. Během tohoto přechodného období se objevily celkem čtyři varianty obalu, přičemž každá z nich se vyráběla jen pár měsíců. Vydražená kopie hry patří pod variantu „3 Code“. Podobná kopie hry, i když v trochu horším stavu, byla dříve vydražena za 40 tisíc dolarů. „Stručně řečeno, kopie každé rané hry pro Nintendo Entertainment System s lepenkovým poutkem přináší jistý nádech ‚vintage', který jeho nástupci nepřekonají,“ tvrdí se v popisu proběhlé aukce.
Super Mario Bros. bývá považována za jednu z nejvýznamnějších her v historii a také se díky 40 milionům kopií řadí k nejprodávanějším hrám. Plošinovka, která stála na počátku stejnojmenné herní série, také údajně pomohla znovu nastartovat trh s videohrami po roce 1983. Super Mario Bros. vyšel pro konzoli NES v roce 1985 jako nástupce Mario Bros. Později se hra dočkala také řady remaků či pokračování a výrazně pronikla do populární kultury. Vůbec poprvé se také v Super Mario Bros. objevil hlavní záporák Bowser (King Koopa).
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NVIDIA DLSS 2.0: dokáže nahradit ray tracingem ztracený výkon? NVIDIA DLSS 2.0: dokáže nahradit ray tracingem ztracený výkon?
NVIDIA si pro nás připravila vylepšenou technologii DLSS 2.0, která má za úkol v konečném důsledku zajistit vyšší výkon při vysoce kvalitním zobrazení. My se nyní podíváme na to, jak funguje v praxi.
Dnes, recenze, Jan Vítek
Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa Zakladatel ARMu říká, že prodej společnosti NVIDIA by byla katastrofa
Hermann Hauser, jeden ze zakladatelů společnosti ARM, se velmi kriticky vyjádřil k záměru NVIDIE převzít ARM z rukou japonské banky Softbank. Dle jeho slov by něco takového byla hotová katastrofa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň Azza Pyramid Mini 806: doslova pyramidální skříň
Pokud někoho nebaví nudné krabicoidní počítačové skříně, má dnes už možnost si vybírat z mnoha jiných, které mají zajímavější tvary, i když to v řadě případů znamená neefektivní využití prostoru. Jak to je v případě Azza Pyramid Mini 806?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen Důvod padání prohlížeče Microsoft Edge při vyhledávání přes Google odhalen
Před pár dny se objevily záhadné pády internetového prohlížeče Microsoft Edge při nastavení výchozího vyhledávače na Google. Chyba se přitom neobjevovala při vyhledávání přes vlastní vyhledávač Bing. Důvod havárií se už naštěstí povedlo odhalit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely ViewSonic nabízí pár herních 31,5" monitorů s MVA panely
Společnost ViewSonic obohatila svou nabídku herních monitorů o dva nové stejně velké 31,5palcové modely, které využívají panely typu MVA. Ty jsou však rozdílné, a tak jsou rozdílné i samotné monitory VX3268-2KPC-MHD a VX3268-PC-MHD.
Včera, aktualita, Jan Vítek