www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nejnovější ovladače pro tiskárny Dell jsou označovány jako malware

Nejnovější ovladače pro tiskárny Dell jsou označovány jako malware
, , aktualita
Dell sice opustil trh s tiskárnami, ale stále pokračuje v podpoře již vydaných modelů. Nejnovější ovladače ovšem řada antivirů označuje jako nebezpečné, proto by uživatelé měli s jejich aktualizací vyčkat. Riskují minimálně nefunkční tiskárnu.
K oblíbeným
reklama
Majitelé tiskáren Dell, kteří si v minulých týdnech či měsících stáhli nové ovladače, mohli být překvapení upozorněním svého antiviru. Software od řady společností totiž tyto soubory označil jako malware nebo trojského koně. Na problém tento týden upozornil nezávislý novinář Brian Krebs, který se zaměřuje na kyberbezpečnost. Potíže ovšem mohli uživatelé zaznamenat již dříve, stejný problém se patrně týká více ovladačů vydaných v minulých měsících. Stopy vedou minimálně k „firmwaru víceúčelové tiskárny Dell E515dn/dw“ vydanému 29. září, který byl dostupný i prostřednictvím české verze stránek zákaznické podpory.
 
 
Majitelé tiskáren, kteří se pokoušeli o aktualizaci ovladačů, tak často neuspěli. Antivirus totiž soubor označil za nebezpečný a automaticky jej odstranil z počítače. Stejný problém ovšem dostihl i uživatele, kteří ovladače aktualizovali již dříve, nebo bezpečnostní software po stažení nejnovější virové databáze objevil nebezpečný soubor v počítači a odstranil jej. Tím mohl způsobit výrazné potíže, neboť tiskárna přestala fungovat. Podle databáze Virus Total označily ovladače za malware nebo trojského koně skoro tři desítky enginů od společností jako Avast, BitDefender, Microsoft a McAfee.
 
 
Dell zaslal redaktorům webu Windows Central prohlášení, ve kterém společnost informuje, že vyšetřuje údajnou škodlivost souborů. Stále totiž není jasné, zda mohou být ovladače opravdu potenciálně škodlivé, nebo se jedná pouze o planý poplach. Ačkoliv první varianta zní méně pravděpodobně, zcela vyloučit nelze – útočníci totiž mohli nějak zasáhnout do interních postupů Dellu a zahrnout do souborů škodlivý kód. Preventivně proto došlo k odstranění daných ovladačů z webu výrobce. Pokud se pokusíte o jejich stažení, dostanete hlášku o zamítnutém přístupu.
 
Některé firmy mezitím aktualizovali své virové databáze, takže počet enginů, které detekují ovladače jako nebezpečné, se snížil. To by nasvědčovalo spíše scénáři, že se opravdu jedná pouze o chybu. Uživatelům přesto doporučujeme, aby raději počkali s updatem ovladačů tiskáren Dell. Na vlastní riziko mohou také přidat soubory na whitelist, aby zabránili jejich detekci antivirem. Problémy s ovladači naštěstí postihnou pouze málo zákazníků, neboť Dell již před řadou let opustil trh s tiskárnami. Na svém webu sice tiskárny nadále nabízí, ale jedná se o modely od partnerů, jako je Lexmark. Zákaznickou podporu včetně firmwaru a spotřebního materiálu by měl Dell pro své tiskárny poskytovat minimálně do konce roku 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD Intel údajně odmítá zprávu o dohodě s NVIDIÍ, která měla odříznout AMD
Zpráva polského serveru PurePC o údajné dohodě mezi Intelem a NVIDIÍ, která by odřízla AMD od možnosti využívat jeho APU v noteboocích s výkonnými kartami GeForce, se pochopitelně ihned rozšířila. A přiměla také Intel k reakci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P NVIDIA už nebude ve specifikacích grafik rozlišovat Max-Q a Max-P
Společnost NVIDIA nedávno představila grafické karty RTX 3000 pro mobilní počítače a my se nyní dozvídáme, že s nimi přijde i jedna podstatná změna v označování jejich verzí. Půjde o to, že se už nebudou označovat konfigurace Max-Q a Max-P. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu SemiAccurate: Intel chce vyrábět čiplety GPU Xe v Samsungu
Dle společnosti TrendForce aktuálně Intel jedná s firmou TSMC o možnostech svého outsourcingu výroby, zatímco Charlie Demerjian ze SemiAccurate zase mluví o využití kapacit firmy Samsung. To se ovšem nevylučuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi Arduino připraví produkt založený na křemíku z Raspberry Pi
Na trh se dostal již malý a levný jednočipový počítač Raspberry Pi Pico, který u nás přijde jen na něco málo přes 100 Kč. Tento model připomíná svými možnostmi i provedením právě známé a oblíbené Arduino Nano. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400? Core i5-11400 v testech, jaký výkon dostaneme oproti Core i5-10400?
Po světě už kolují nové procesory Intel Rocket Lake-S a také se testují a my se můžeme dívat na výsledky těchto testů. Mnohé potenciální zákazníky bude jistě zajímat model Core i5-11400 coby levnější šestijádro. A co dostanou? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek