www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nejnovější ovladače pro tiskárny Dell jsou označovány jako malware

Nejnovější ovladače pro tiskárny Dell jsou označovány jako malware
, , aktualita
Dell sice opustil trh s tiskárnami, ale stále pokračuje v podpoře již vydaných modelů. Nejnovější ovladače ovšem řada antivirů označuje jako nebezpečné, proto by uživatelé měli s jejich aktualizací vyčkat. Riskují minimálně nefunkční tiskárnu.
K oblíbeným
reklama
Majitelé tiskáren Dell, kteří si v minulých týdnech či měsících stáhli nové ovladače, mohli být překvapení upozorněním svého antiviru. Software od řady společností totiž tyto soubory označil jako malware nebo trojského koně. Na problém tento týden upozornil nezávislý novinář Brian Krebs, který se zaměřuje na kyberbezpečnost. Potíže ovšem mohli uživatelé zaznamenat již dříve, stejný problém se patrně týká více ovladačů vydaných v minulých měsících. Stopy vedou minimálně k „firmwaru víceúčelové tiskárny Dell E515dn/dw“ vydanému 29. září, který byl dostupný i prostřednictvím české verze stránek zákaznické podpory.
 
 
Majitelé tiskáren, kteří se pokoušeli o aktualizaci ovladačů, tak často neuspěli. Antivirus totiž soubor označil za nebezpečný a automaticky jej odstranil z počítače. Stejný problém ovšem dostihl i uživatele, kteří ovladače aktualizovali již dříve, nebo bezpečnostní software po stažení nejnovější virové databáze objevil nebezpečný soubor v počítači a odstranil jej. Tím mohl způsobit výrazné potíže, neboť tiskárna přestala fungovat. Podle databáze Virus Total označily ovladače za malware nebo trojského koně skoro tři desítky enginů od společností jako Avast, BitDefender, Microsoft a McAfee.
 
 
Dell zaslal redaktorům webu Windows Central prohlášení, ve kterém společnost informuje, že vyšetřuje údajnou škodlivost souborů. Stále totiž není jasné, zda mohou být ovladače opravdu potenciálně škodlivé, nebo se jedná pouze o planý poplach. Ačkoliv první varianta zní méně pravděpodobně, zcela vyloučit nelze – útočníci totiž mohli nějak zasáhnout do interních postupů Dellu a zahrnout do souborů škodlivý kód. Preventivně proto došlo k odstranění daných ovladačů z webu výrobce. Pokud se pokusíte o jejich stažení, dostanete hlášku o zamítnutém přístupu.
 
Některé firmy mezitím aktualizovali své virové databáze, takže počet enginů, které detekují ovladače jako nebezpečné, se snížil. To by nasvědčovalo spíše scénáři, že se opravdu jedná pouze o chybu. Uživatelům přesto doporučujeme, aby raději počkali s updatem ovladačů tiskáren Dell. Na vlastní riziko mohou také přidat soubory na whitelist, aby zabránili jejich detekci antivirem. Problémy s ovladači naštěstí postihnou pouze málo zákazníků, neboť Dell již před řadou let opustil trh s tiskárnami. Na svém webu sice tiskárny nadále nabízí, ale jedná se o modely od partnerů, jako je Lexmark. Zákaznickou podporu včetně firmwaru a spotřebního materiálu by měl Dell pro své tiskárny poskytovat minimálně do konce roku 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch Krtek InSight na Marsu končí, NASA vzdala marné pokusy o zavrtání pod povrch
Ne vždy se při průzkumu vesmíru daří, aby vše šlo podle plánů. To se již dlouhou dobu děje se sondou, která je součástí InSight a měla za úkol se zavrtat do podpovrchových vrstev na planetě Mars. Nyní NASA své marné snažení končí.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis Kosmická loď Orion je připravená letět k Měsíci v rámci mise Artemis
Už v tomto roce by měla proběhnout první fáze programu Artemis. Americká kosmická agentura NASA plánuje vyslat k Měsíci kosmickou loď Orion, která je nyní již kompletní a připravená na svůj první let.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC Muž nabízí městu 50 mil. GBP, když mu dovolí na skládce najít HDD se 7500 BTC
Lidí, kteří vyhodili pevné disky s Bitcoiny, je mnoho. Dalším z nich je jeden obyvatel Newportu, který měl na disku několik tisíc Bitcoinů. O nález se chce podělit s městem, pokud mu dovolí ho vykopat ze skládky.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů
Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A Asus uvedl herní monitory ROG Swift PG279QM a TUF Gaming VG28UQL1A
V nabídce herních monitorů společnosti Asus se objevil nejen velký 32" model ROG Swift PG32UQ, ale i menší 28" varianty TUF Gaming VG28UQL1A a 27" ROG Swift PG279QM. Ten druhý zvládne 240 Hz.
16.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE TP-Link uvádí routery s Wi-Fi 6E včetně Archer AX206 s 10GbE
Na letošním CES 2021 se objevilo několik nových routerů s podporou Wi-Fi 6E. Mezi nimi byly i modely od společnosti TP-Link. Najdeme mezi nimi i Archer AX206 se dvěma 10GbE porty pro velmi rychlé drátové připojení.
15.1.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář