www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nejnovější ovladače pro tiskárny Dell jsou označovány jako malware

Nejnovější ovladače pro tiskárny Dell jsou označovány jako malware
, , aktualita
Dell sice opustil trh s tiskárnami, ale stále pokračuje v podpoře již vydaných modelů. Nejnovější ovladače ovšem řada antivirů označuje jako nebezpečné, proto by uživatelé měli s jejich aktualizací vyčkat. Riskují minimálně nefunkční tiskárnu.
K oblíbeným
reklama
Majitelé tiskáren Dell, kteří si v minulých týdnech či měsících stáhli nové ovladače, mohli být překvapení upozorněním svého antiviru. Software od řady společností totiž tyto soubory označil jako malware nebo trojského koně. Na problém tento týden upozornil nezávislý novinář Brian Krebs, který se zaměřuje na kyberbezpečnost. Potíže ovšem mohli uživatelé zaznamenat již dříve, stejný problém se patrně týká více ovladačů vydaných v minulých měsících. Stopy vedou minimálně k „firmwaru víceúčelové tiskárny Dell E515dn/dw“ vydanému 29. září, který byl dostupný i prostřednictvím české verze stránek zákaznické podpory.
 
 
Majitelé tiskáren, kteří se pokoušeli o aktualizaci ovladačů, tak často neuspěli. Antivirus totiž soubor označil za nebezpečný a automaticky jej odstranil z počítače. Stejný problém ovšem dostihl i uživatele, kteří ovladače aktualizovali již dříve, nebo bezpečnostní software po stažení nejnovější virové databáze objevil nebezpečný soubor v počítači a odstranil jej. Tím mohl způsobit výrazné potíže, neboť tiskárna přestala fungovat. Podle databáze Virus Total označily ovladače za malware nebo trojského koně skoro tři desítky enginů od společností jako Avast, BitDefender, Microsoft a McAfee.
 
 
Dell zaslal redaktorům webu Windows Central prohlášení, ve kterém společnost informuje, že vyšetřuje údajnou škodlivost souborů. Stále totiž není jasné, zda mohou být ovladače opravdu potenciálně škodlivé, nebo se jedná pouze o planý poplach. Ačkoliv první varianta zní méně pravděpodobně, zcela vyloučit nelze – útočníci totiž mohli nějak zasáhnout do interních postupů Dellu a zahrnout do souborů škodlivý kód. Preventivně proto došlo k odstranění daných ovladačů z webu výrobce. Pokud se pokusíte o jejich stažení, dostanete hlášku o zamítnutém přístupu.
 
Některé firmy mezitím aktualizovali své virové databáze, takže počet enginů, které detekují ovladače jako nebezpečné, se snížil. To by nasvědčovalo spíše scénáři, že se opravdu jedná pouze o chybu. Uživatelům přesto doporučujeme, aby raději počkali s updatem ovladačů tiskáren Dell. Na vlastní riziko mohou také přidat soubory na whitelist, aby zabránili jejich detekci antivirem. Problémy s ovladači naštěstí postihnou pouze málo zákazníků, neboť Dell již před řadou let opustil trh s tiskárnami. Na svém webu sice tiskárny nadále nabízí, ale jedná se o modely od partnerů, jako je Lexmark. Zákaznickou podporu včetně firmwaru a spotřebního materiálu by měl Dell pro své tiskárny poskytovat minimálně do konce roku 2021.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA otestuje solární plachtu při nahánění malého asteroidu NASA otestuje solární plachtu při nahánění malého asteroidu
První mise NASA vydávající se s velkou raketou až k Měsíci bude představovat i zkoušku pohonu pomocí solárních plachet. Společně s Artemis I se totiž do vesmíru "vyveze" i sonda NEA Scout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost GeForce RTX 3050 pro těžaře? LHR a klesající hodnota ETH prodlužuje návratnost
GeForce RTX 3050 přijde na trh coby 8GB karta, která se tak na rozdíl od RX 6500 XT bude hodit i pro těžbu Etherea, ovšem jak to vypadá, těžaři se nakonec snad nebudou o tento model přetahovat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti Quantum-dot pro perovskity: solární články dosahují 25,7% účinnosti
Perovskitové solární články se opět posouvají o něco dál. Vědci z EPFL a Korea Institute of Energy Research na ně aplikovali technologii kvantových teček a díky tomu dokázali jejich účinnost navýšit až na 25,7 % na malém formátu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000 NVIDIA v Evropě zdražuje své vlastní modely RTX 3000
NVIDIA se rozhodla zdražit své vlastní karty Founders Edition, což zatím platí dle dostupných informací jen v Evropské Unii, ovšem brzy by se měla "dočkat" rovněž Velká Británie. Jaký je důvod pro zdražení zrovna v této době? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů Intel varuje před poškozením přetaktovaných neodemknutých procesorů
Intel zřejmě nerad vidí, jak se na moderních deskách díky nastavení základního taktu BCLK přetaktovávají i běžné procesory Alder Lake-S, které nepatří mezi modely K s odemknutým násobičem. Co k tomu říká?
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů