www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nejoblíbenější software mezi piráty? Často hledají Photoshop i WinRAR

Nejoblíbenější software mezi piráty? Často hledají Photoshop i WinRAR
, , aktualita
Britská firma podle počtu vyhledávání na Googlu sestavila žebříček softwaru, který je nejžádanější mezi piráty. Zatímco většinu předních příček zabírají programy od Adobe, docela překvapí třeba WinRAR.
K oblíbeným
reklama
Ačkoliv k tomu zatím neexistuje žádný relevantní výzkum, počet pirátských stažení softwaru nejspíš v letošním roce vzroste. Během pandemie koronaviru totiž řada uživatelů potřebuje k práci nebo koníčkům nový software, a ne vždy se rozhodne k jeho legálnímu pořízení. Britská společnost CDL (Computer Disposals Limited), která se zabývá bezpečnou likvidací a recyklací IT vybavení, vytvořila žebříček nejčastěji vyhledávaného softwaru mezi piráty. Data se týkají uživatelů ve Spojeném království v roce 2020.
 
 
Dvacítku softwaru nejzajímavějšího pro piráty ovládly programy od Adobe, což není žádné překvapení. Photoshop, Illustrator a Premiere Pro jsou ve své kategorie velmi oblíbené programy, které navíc nejsou vůbec levné. Proto nepřekvapí, že se je uživatelé snaží získat neoficiálním způsobem. Naopak WinRAR na čtvrté pozici překvapí více, neboť se nejedná o nejdražší nástroj. Ačkoliv vývojáři oficiálně nabízejí bez zaplacení pouze trial verzi, program lze používat bez omezení i po jejím uplynutí. „Nejúspěšnější“ software od Microsoftu v tomto žebříčku – kancelářský balík Office – skončil až patnáctý.
 
 
Ještě výraznější je převaha Adobe v případě, že se podíváme pouze na kreativní software. Do první desítky se totiž dostaly pouze dva tituly (AutoCAD a Final Cut Pro), které pocházejí od jiných vývojářů než Adobe. Nejčastěji „pirátěný“ bezpečnostní software potom zahrnuje Malwarebytes Premium, Kaspersky Security Cloud a Lastpass.
 
 
Na závěr si dovolím pár poznámek k metodice. Nejedná se totiž o výsledky žádného odborného výzkumu, a proto k této statistice nelze ani tak přistupovat. Zaprvé se jedná o data počtu vyhledávání na Googlu, nikoliv počty skutečných stažení. Zadání dotazu do vyhledávače ještě neznamená, že si uživatel program skutečně stáhl. Nemusel totiž najít žádný relevantní odkaz nebo si mohl svůj záměr rozmyslet kvůli příliš složité instalaci, obavy z malwaru apod.
 
Především zkušenější piráti navíc nevyhledávají software přes Google, odkud mohou být výsledky odebírány na základě stížnosti vývojářů, ale jdou rovnou ke zdroji (vyhledávač torrentů, warez fórum aj.). Jako zájem o pirátské stažení softwaru klasifikovali autoři statistiky dotazy, které vedle názvu programu obsahovaly termíny jako „torrent“ a „download free“. Druhý dotaz přitom nemusí znamenat, že uživatel jde na Google se záměrem si software stáhnout nelegálně, ale klidně může jen hledat bezplatnou či zkušební verzi.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Stahujete někdy pirátsky software místo legálního nákupu?
V anketě lze hlasovat do 31.12.2021. Počet hlasujících: 23
Ano, vždy nebo skoro vždy 22 % 22% Ano, občas 39 % 39% Nikdy 39 % 39%
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek