Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nejrychlejší Fury X2 nastoupí v prosinci, AMD rozesílá vzorky

27.11.2015, Jan Vítek, aktualita
Nejrychlejší Fury X2 nastoupí v prosinci, AMD rozesílá vzorky
V posledním letošním měsíci nastoupí dle očekávání nejrychlejší grafická karta, dvoučipová Fury X2 vybavená dvěma čipy Fiji XT s plným počtem Stream procesorů. AMD již rozesílá vzorky této karty vybraným lidem.
Svůj kus získal i Johan Andersson vedoucí vývoj enginu Frostbite, který měl ale smůlu. Z vodního chlazení totiž po cestě vyteklo chladicí médium. Očekávaný dvoučipový Radeon s Fiji XT má kódové označení Gemini a stále ještě není jisté, že se opravdu bude jmenovat Fury X2. Každopádně lze očekávat, že zastíní dosud nejrychlejší dvoučipovou grafiku, Radeon R9 295X2.

AMD Radeon R9 Fury X2 tak budou prostě dvě karty Fury X na jednom PCB, které ani nebude moc přerostlé vzhledem k tomu, jak málo čipy Fiji XT s pamětmi HBM zabírají. Stále také půjde o 4 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s, takže dohromady 8 GB.

Karta už ve firmě AMD nějakou dobu koluje a hlavním úkolem inženýrů bylo vyladění jejích frekvencí tak, aby mohla poskytnout co nejvyšší výkon. Je zřejmé, že takty asi nebudou odpovídat modelu Radeon Fury X a spíše budou nižší jako na kartě Nano. A samozřejmě také nemůžeme čekat, že dva Radeony poskytnou dvojnásobný výkon. AMD samotné ale očekává, že v rozlišení WQHD a 4K to bude 80% nárůst výkonu oproti stejně taktovanému jednomu čipu, což jde na vrub technologii XDMA CrossFire. Ta dokáže lépe zapojit do práce více grafických čipů (efektivněji škáluje jejich výkon) a umožní jejich komunikaci pouze přes sběrnici PCI Express, čili bez CrossFire můstku.

Co se týče hrubého výkonu, Fury X2 má dosáhnout až na 16,38 TFLOPS (single precision - FP32) se spotřebou kolem 375 W, zatímco Fury X má 8,6 TFLOPS a spotřebu 275 W. Z toho jednoznačně vyplývá, že dvoučipová Fury X by podobně jako Nano měla mít podstatně lepší poměr výkonu a spotřeby. Ten tak u ní činí cca 44 GFLOPS/W, zatímco u Fury X to je 31,3 GFLOPS/W. Bude to tedy určitě zajímavá karta, i když ne pro širokou veřejnost.

Zdroj: wccftech