www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Nejrychlejší Fury X2 nastoupí v prosinci, AMD rozesílá vzorky

Nejrychlejší Fury X2 nastoupí v prosinci, AMD rozesílá vzorky
, , aktualita
V posledním letošním měsíci nastoupí dle očekávání nejrychlejší grafická karta, dvoučipová Fury X2 vybavená dvěma čipy Fiji XT s plným počtem Stream procesorů. AMD již rozesílá vzorky této karty vybraným lidem.
K oblíbeným
reklama
Svůj kus získal i Johan Andersson vedoucí vývoj enginu Frostbite, který měl ale smůlu. Z vodního chlazení totiž po cestě vyteklo chladicí médium. Očekávaný dvoučipový Radeon s Fiji XT má kódové označení Gemini a stále ještě není jisté, že se opravdu bude jmenovat Fury X2. Každopádně lze očekávat, že zastíní dosud nejrychlejší dvoučipovou grafiku, Radeon R9 295X2.

AMD Radeon R9 Fury X2 tak budou prostě dvě karty Fury X na jednom PCB, které ani nebude moc přerostlé vzhledem k tomu, jak málo čipy Fiji XT s pamětmi HBM zabírají. Stále také půjde o 4 GB paměti HBM s propustností 512 GB/s, takže dohromady 8 GB.

Karta už ve firmě AMD nějakou dobu koluje a hlavním úkolem inženýrů bylo vyladění jejích frekvencí tak, aby mohla poskytnout co nejvyšší výkon. Je zřejmé, že takty asi nebudou odpovídat modelu Radeon Fury X a spíše budou nižší jako na kartě Nano. A samozřejmě také nemůžeme čekat, že dva Radeony poskytnou dvojnásobný výkon. AMD samotné ale očekává, že v rozlišení WQHD a 4K to bude 80% nárůst výkonu oproti stejně taktovanému jednomu čipu, což jde na vrub technologii XDMA CrossFire. Ta dokáže lépe zapojit do práce více grafických čipů (efektivněji škáluje jejich výkon) a umožní jejich komunikaci pouze přes sběrnici PCI Express, čili bez CrossFire můstku.

Co se týče hrubého výkonu, Fury X2 má dosáhnout až na 16,38 TFLOPS (single precision - FP32) se spotřebou kolem 375 W, zatímco Fury X má 8,6 TFLOPS a spotřebu 275 W. Z toho jednoznačně vyplývá, že dvoučipová Fury X by podobně jako Nano měla mít podstatně lepší poměr výkonu a spotřeby. Ten tak u ní činí cca 44 GFLOPS/W, zatímco u Fury X to je 31,3 GFLOPS/W. Bude to tedy určitě zajímavá karta, i když ne pro širokou veřejnost.

Zdroj: wccftech
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek