reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Nejstarší počítač světa datován do roku 205 před Kristem

, , aktualita
Nejstarší počítač světa datován do roku 205 před Kristem
Nové kolo zkoumání tzv. Mechanismu z Antikythéry odhalilo, že toto zařízení, které je obecně označováno za světově první známý počítač, bylo používáno dříve, než se myslelo. Nově stanoveným datem je tak 205 před naším letopočtem.
Nejstarší počítač světa datován do roku 205 před Kristem
Mechanismus z Antikythéry je tedy dle nových zjištění o až sto let starší, než se doposud myslelo. Byl používán Řeky pro předpovídání zatmění a pozic planet, přičemž vědci si doposud mysleli, že systém byl založen na trigonometrii, ale tato oblast neměla v dané době ještě existovat. Tudíž namísto toho měl pracovat s babylónskou aritmetikou. Vědci k tomuto poznání měli dojít dalším studiem samotného mechanismu a také zkoumáním babylónských záznamů týkajících se zatmění. Pomocí jisté vylučovací metody srovnávali dosud objevené části mechanismu se záznamy, zatímco se stále prohledává starý vrak lodi v naději, že se najdou další součásti mechanismu či jiné důkazy, které by celou záhadu lépe osvětlily.

Tento mechanismus byl totiž součástí nákladu v obchodní lodi, která kolem roku 80 před Kristem ztroskotala poblíž ostrova Antikythéry. Vrak byl objeven na samotném začátku 20. století v hloubce 42 metrů. Artefakty začaly být vyzvedávány až koncem padesátých let a patřily mezi ně bronzové i mramorové sochy, ovšem záhadný kus bronzu byl náhodou vyzvednut již rok po objevení vraku a rozpoznáno v něm bylo soukolí uzavřené v dřevěném rámu. Ten se ovšem zanedlouho rozpadl a vysypaly se z něj desítky ozubených koleček a dalších dílků. Postupně počet objevených fragmentů narůstal a dnes je jich více než osmdesát.

Ovšem mořská voda postupem času zanesla celý mechanismus připomínající hodinový strojek tak, že nebylo možné rozpoznat jemné zuby koleček, které byly vyříznuty z tenkých 2mm bronzových desek. To tedy značně ztížilo jeho zkoumání, přičemž ani nebylo možné jej s něčím srovnat, neboť nic podobného mechanismu z Antikythéry nebylo dosud objeveno.

Následovala řada teorií o funkci mechanismu. Mluvilo se o něm jako o astrolabu, hodinách, ale lepší obrázek poskytla až metoda zkoumání pomocí paprsků gama, dle čehož vědci v 70. letech zjistili, že zařízení dávalo svým strůjcům informace o pozici a pohybu Slunce a Měsíce. Otáčením kličky si tak "operátor" mohl sledovat postavění těles v průběhu ročních období a předpovídat jejich pohyb. Tehdy bylo stanoveno i to, že mechanismus pochází z Rhodu, kde vznikl kolem roku 87 před Kristem, čemuž odpovídalo i datování nalezených amfor a mincí.

Zdroj: Engadget
reklama
reklama
reklama