Největším robotem na světě je 2,4km vlak od Rio Tinto

Největším robotem na světě je 2,4km vlak od Rio Tinto
, , aktualita
Největším autonomně řízeným vozidlem na světě se nově stal nákladní vlak projektu AutoHaul ze železných dolů v Tom Price v Austrálii. Plně naložený kolos může vézt železnou rudu o hmotnosti až 28 tisíc tun a je řízen bez lidí uvnitř vlaku.
K oblíbeným
reklama
Zatímco vývoj autonomních aut čelí obrovskému množství problémů, v případě vlaků je situace výrazně jednodušší. Ty jezdí po předem dané trase po kolejích a po cestě se nevyskytuje tolik překážek. Tohoto využila těžařská společnost Rio Tinto, která v Západní Austrálii těží železnou rudu a převáží ji pomocí extrémně dlouhých vlaků k pobřeží. Jedním z nejznámějších dolů je ten v Tom Price blízko národního parku Karijini, kam si dokonce můžete udělat turistický výlet (prohlídku dolu). A právě z tohoto dolu vyráží až 2,4 km dlouhé vlaky se třemi lokomotivami, které ve vagonech vezou 28 tisíc tun železné rudy, do přístavu Cape Lambert. Ten je 280 kilometrů daleko.
 
Vlak Rio Tinto
 
Tyto vlaky ale nyní už neřídí lidé, ale díky tomu, že jsou autonomní, se řídí samy. Technologie samostatného řízení se testovala už nějakou dobu za přítomnosti člověka v kabině, nicméně 10. července 2018 (den poté, co jsem tam shodou náhod byl na výše zmíněné prohlídce) došlo k první jízdě autonomního vlaku AutoHaul bez lidské posádky v lokomotivě. Vlak byl monitorován z 1500 kilometrů vzdáleného operačního střediska v Perthu.
 
Středisko nastaví cestu, pak ale předá řízení vlaku a ten už si o cestě nadále rozhoduje sám. Poněvadž je cesta docela jednotvárná a severní část Západní Austrálie je takřka neobydlená s naprostým minimem silnic, nemá až tak těžkou úlohu. Přesto systém kontroluje povolenou rychlost, dává pozor, aby nepokračoval dále po kolejích, pokud k tomu není oprávněn a monitoruje také přejezdy, zda na nich nejsou překážky. Všechny přejezdy po cestě byly také upgradovány a vybaveny CCTV kamerami.
 
 
Jízda bez řidiče byla zatím testovací, nicméně plně autonomní běžný provoz by se měl rozběhnout už v tomto roce. Rio Tinto má v oblasti 16 dolů, které spojuje se čtyřmi různými přístavy na tratích o délce 1700 kilometrů. Celkově je zde v provozu okolo 200 lokomotiv, které ročně najedou 1,5 milionu kilometrů a na projekt AutoHaul společnost vynaložila 940 milionů australských dolarů (přes 15 miliard korun).
 
Rio Tinto v dole v Tom Price předělává na autonomní provoz i obrovské trucky Caterpillar a Komatsu. Prozatím se ale snaží zaměstnávat řidičky, neboť ty jsou k autům šetrnější než jejich mužské protějšky.
 
Zdroj: spectrum.ieee.org, riotinto.com (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala