Největším robotem na světě je 2,4km vlak od Rio Tinto

Největším robotem na světě je 2,4km vlak od Rio Tinto
, , aktualita
Největším autonomně řízeným vozidlem na světě se nově stal nákladní vlak projektu AutoHaul ze železných dolů v Tom Price v Austrálii. Plně naložený kolos může vézt železnou rudu o hmotnosti až 28 tisíc tun a je řízen bez lidí uvnitř vlaku.
reklama
Zatímco vývoj autonomních aut čelí obrovskému množství problémů, v případě vlaků je situace výrazně jednodušší. Ty jezdí po předem dané trase po kolejích a po cestě se nevyskytuje tolik překážek. Tohoto využila těžařská společnost Rio Tinto, která v Západní Austrálii těží železnou rudu a převáží ji pomocí extrémně dlouhých vlaků k pobřeží. Jedním z nejznámějších dolů je ten v Tom Price blízko národního parku Karijini, kam si dokonce můžete udělat turistický výlet (prohlídku dolu). A právě z tohoto dolu vyráží až 2,4 km dlouhé vlaky se třemi lokomotivami, které ve vagonech vezou 28 tisíc tun železné rudy, do přístavu Cape Lambert. Ten je 280 kilometrů daleko.
 
Vlak Rio Tinto
 
Tyto vlaky ale nyní už neřídí lidé, ale díky tomu, že jsou autonomní, se řídí samy. Technologie samostatného řízení se testovala už nějakou dobu za přítomnosti člověka v kabině, nicméně 10. července 2018 (den poté, co jsem tam shodou náhod byl na výše zmíněné prohlídce) došlo k první jízdě autonomního vlaku AutoHaul bez lidské posádky v lokomotivě. Vlak byl monitorován z 1500 kilometrů vzdáleného operačního střediska v Perthu.
 
Středisko nastaví cestu, pak ale předá řízení vlaku a ten už si o cestě nadále rozhoduje sám. Poněvadž je cesta docela jednotvárná a severní část Západní Austrálie je takřka neobydlená s naprostým minimem silnic, nemá až tak těžkou úlohu. Přesto systém kontroluje povolenou rychlost, dává pozor, aby nepokračoval dále po kolejích, pokud k tomu není oprávněn a monitoruje také přejezdy, zda na nich nejsou překážky. Všechny přejezdy po cestě byly také upgradovány a vybaveny CCTV kamerami.
 
 
Jízda bez řidiče byla zatím testovací, nicméně plně autonomní běžný provoz by se měl rozběhnout už v tomto roce. Rio Tinto má v oblasti 16 dolů, které spojuje se čtyřmi různými přístavy na tratích o délce 1700 kilometrů. Celkově je zde v provozu okolo 200 lokomotiv, které ročně najedou 1,5 milionu kilometrů a na projekt AutoHaul společnost vynaložila 940 milionů australských dolarů (přes 15 miliard korun).
 
Rio Tinto v dole v Tom Price předělává na autonomní provoz i obrovské trucky Caterpillar a Komatsu. Prozatím se ale snaží zaměstnávat řidičky, neboť ty jsou k autům šetrnější než jejich mužské protějšky.
 
Zdroj: spectrum.ieee.org, riotinto.com (1, 2)


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše Objevila se 87GB databáze uniklých hesel. Zjistěte, zda někdo zná to vaše
Každou chvíli dochází k nějakému bezpečnostnímu úniku a nyní se na Internetu objevila obrovská 87GB databáze e-mailů a přihlašovacích hesel. Chcete vědět, zda je mezi nimi i vaše heslo k některé službě?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD G.Skill uvedl moduly Trident Z DDR4-3466 pro AMD
Výrobce pamětí G.Skill představil nové paměťové moduly Trident Z RGB DDR4-3466 ideální pro platformu AMD X399. Nabídne tedy vysokou frekvenci, RGB osvětlení a balení se čtyřmi moduly pro 4kanálové zapojení.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile USA vyšetřuje Huawei za krádež průmyslových tajemství od T-Mobile
Huawei to opravdu nemá jednoduché. V USA jej totiž federální úřady vyšetřují v souvislostí s krádeží průmyslových tajemství z roku 2014. U civilního soudu byl za totéž přitom odsouzen už před dvěma lety.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen ECS SF110-A320 tenký desktop a HTPC s APU Ryzen
Na CES 2019 se také objevil zajímavý počítač od firmy ECS, a sice model SF110-A320. Ten se řadí mezi PC formátu UCFF, čili ultra-compact form-factor a jako takový se bude hodit třeba na místo HTPC vybaveného APU Ryzen
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety Asteroidy narážejí do Země více než dvakrát častěji než před 290 miliony lety
Doba permu byla dle vědců studujících dopady asteroidů v minulosti mnohem klidnější než pozdější doba. Jak na to přišli? Jednoduše tím, že se podívali na povrch Měsíce, který tím odhaluje svou historii. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek