www.svethardware.cz
>
>
>

Někteří bývalí farmáři Chia prodávají své disky i SSD na trhu jako nové

Někteří bývalí farmáři Chia prodávají své disky i SSD na trhu jako nové
, , aktualita
Kryptoměna Chia spoléhající se na farmáře využívající úložný prostor nepředstavuje tak dobrý prostředek k výdělku, jak si někteří malovali. Kdo už tak v budoucnost měny Chia nevěří, ten se svých farem zbavuje. 
K oblíbeným
reklama
Když se podíváme na vývoj hodnoty kryptoměny Chia, pak ta se hned na začátku pohybovala i vysoko nad hranicí 1000 USD, ale už v květnu pod ni klesla, aby si poté udržovala víceméně stabilní hodnotu mezi 200 a 300 USD, respektive stabilní na poměry kryptoměn. Ovšem ty v poslední době opět rostou, Ethereum se pohybuje kolem hranice 4.000 USD a Bitcoin zase na 50.000 USD, což je vývoj, na který mohou farmáři Chia jen smutně koukat. 
 
 
Někdejší nedostatek pevných disků a rostoucí ceny kvůli investicím do Chia farem je tak už minulost. Pevné disky jsou s cenami opět tam, kde byly před nástupem Chia a tomu dle VNExpress napomáhají také někteří bývalí farmáři, kteří ruší své diskové farmy a pevné disky rozprodávají i prý jako zbrusu nové. Nicméně pokud jde o vývoj kapacity sítě Chia, zatím  se nedá říci, že by šlo rovnou o exodus, nicméně lze říci, že v této době už kapacita stagnuje a osciluje někde mezi 34 a 36 EB.
 
 
Pevné disky jsou v této síti využívány pouze pro jednorázové (zpravidla) uložení objemných souborů s hashi s tím, že pak takový disk už nedělá v podstatě nic. Jenomže stále musí běžet, respektive být zapojen, a tak se skutečně nedá říci, že by disky z Chia farem mohly být prodávány skutečně jako nové, zvláště když zákazník neví, v jakém prostředí byly provozovány a co s nimi mohly za tu dobu provést třeba vibrace celého diskového racku, nebo v čem byly vůbec zapojeny. 
 
Pokud by šlo o SSD, pak v jejich případě by to mohlo být samozřejmě jiné, ale ty jsou v případě Chia využívány zase pro tvorbu souborů s hashi (tzv. plot), čili koupě SSD od farmáře je ještě mnohem horší nápad. 
 
Není tak divu, že farmáři rušící svůj Chia podnik mluví i o ochotě prodávat svou výbavu pod cenou, respektive se ztrátou, a také se dozvídáme o tom, že použitá SSD se v Číně či Vietnamu prodávají po více kusech a později jsou "repasována" a prodávána i jako nová. Otázka je, zda by se taková SSD nemohla časem objevit i na jiných trzích, z čehož by pak mohla koukat nová aféra, neboť zaznamenaný počet P/E cyklů by rozhodně neměl jít vymazat (alespoň ne bez přispění výrobce), čili takové použité modely by měly být snadno identifikovány. 
 
Příští měsíce tak zřejmě poodhalí osud "zelené" kryptoměny Chia, v niž už samotní farmáři zřejmě pomalu přestávají věřit, ale o tom je zatím ještě předčasné mluvit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry Blue Origin zveřejnila termín dalšího letu a odhalila dva pasažéry
Společnost Blue Origin má naplánován druhý let s posádkou. Nyní už jsou známa jména dvou ze čtyř vesmírných turistů, kteří se jako další v modulu vyneseném raketou New Shepard podívají nad hranici vesmíru.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu Křemíkové solid-state baterie od LG Energy ukazují možnou cestu
Křemík sice vypadá být slibným materiálem pro akumulátory budoucnosti, stále má ale nemálo problémů. LG Energy a University of California San Diego ukazují, že se některé z nich daří odstraňovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů