www.svethardware.cz
>
>

Němci vyvinuli komerční magnetický chladicí systém dosahující téměř absolutní nuly

Němci vyvinuli komerční magnetický chladicí systém dosahující téměř absolutní nuly
, , aktualita
Výzkumníci z Kiutra Gmbh, firmy patřící pod křídla Technické univerzity v Mnichově (TUM), se pochlubili systémem, který je schopen zchladit předměty velice blízko k hodnotě absolutní nuly. Nepotřebuje přitom ani žádné vzácné či drahé plyny.
K oblíbeným
reklama
Nově vyvinutý systém má být především komerčně využitelný, jak slibují jeho tvůrci, Alexander Regnat, Jan Spallek, Tomek Schulz a Prof. Christian Pfleiderer. Ti jej postavili čistě na magnetismu, díky němuž je systém schopen udržovat konstantní teplotu a nepotřebuje žádné vzácné či drahé materiály, jako je třeba izotop helium-3. 
 
 
Ve svém tiskovém vyjádření nám čtveřice výzkumníků sděluje, že takové zařízení se může využít v základním výzkumu kvantové fyziky a vývoj technologií na něm postavených. Magnetické chladicí zařízení tak může přispět k tomu, aby byly takové snahy celkově dostupnější. 
 
Už dříve přitom vznikaly podobné magnetické chladicí systémy, ale tým z TUM uvádí, že vesměs šlo o zařízení, která dokázala dosáhnout kýžené teploty jen po velice omezenou dobu, což bránilo jejich rozšíření. Alexander Regnat tak uvádí, že Kiutra bude prvním komerčním dodavatelem chladicího systému, který s využitím magnetů dosahuje stálých teplot blížících se -273 °C. Vše, co k tomu bude zapotřebí, je pouze elektrická energie. 
 
Teď jen najít způsob, jak do jejich zařízení nacpat procesor a můžeme taktovat, ale namísto fantazírování se můžeme podívat ještě na "supravodivou kvantovou chladničku" z Univerzity v Rochesteru. Ta má být využita pro chlazení atomů rovněž co nejblíže k absolutní nule, přičemž jí využívaný princip dle tvůrců není zrovna na míle vzdálen od toho, jak fungují domácí ledničky. Jde o "kolování média mezi chladným a teplým rezervoárem". Ono médium však zde nepředstavuje náplň, která mění své skupenství z kapalného na plynné, ale elektrony v kovu, které mění svůj stav normálního nepárovaného na párovaný, k čemuž dochází při velice nízkých teplotách. 
 
Toto zařízení by mohlo posloužit při stavbě budoucích kvantových počítačů, a to pro vytvoření vhodného prostředí pro quibity, případně také pro chlazení kvantových senzorů či vývoj efektivnějších zdravotnických zařízení (magnetická rezonance). 
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek