www.svethardware.cz
>
>

Němci vyvinuli komerční magnetický chladicí systém dosahující téměř absolutní nuly

Němci vyvinuli komerční magnetický chladicí systém dosahující téměř absolutní nuly
, , aktualita
Výzkumníci z Kiutra Gmbh, firmy patřící pod křídla Technické univerzity v Mnichově (TUM), se pochlubili systémem, který je schopen zchladit předměty velice blízko k hodnotě absolutní nuly. Nepotřebuje přitom ani žádné vzácné či drahé plyny.
K oblíbeným
reklama
Nově vyvinutý systém má být především komerčně využitelný, jak slibují jeho tvůrci, Alexander Regnat, Jan Spallek, Tomek Schulz a Prof. Christian Pfleiderer. Ti jej postavili čistě na magnetismu, díky němuž je systém schopen udržovat konstantní teplotu a nepotřebuje žádné vzácné či drahé materiály, jako je třeba izotop helium-3. 
 
 
Ve svém tiskovém vyjádření nám čtveřice výzkumníků sděluje, že takové zařízení se může využít v základním výzkumu kvantové fyziky a vývoj technologií na něm postavených. Magnetické chladicí zařízení tak může přispět k tomu, aby byly takové snahy celkově dostupnější. 
 
Už dříve přitom vznikaly podobné magnetické chladicí systémy, ale tým z TUM uvádí, že vesměs šlo o zařízení, která dokázala dosáhnout kýžené teploty jen po velice omezenou dobu, což bránilo jejich rozšíření. Alexander Regnat tak uvádí, že Kiutra bude prvním komerčním dodavatelem chladicího systému, který s využitím magnetů dosahuje stálých teplot blížících se -273 °C. Vše, co k tomu bude zapotřebí, je pouze elektrická energie. 
 
Teď jen najít způsob, jak do jejich zařízení nacpat procesor a můžeme taktovat, ale namísto fantazírování se můžeme podívat ještě na "supravodivou kvantovou chladničku" z Univerzity v Rochesteru. Ta má být využita pro chlazení atomů rovněž co nejblíže k absolutní nule, přičemž jí využívaný princip dle tvůrců není zrovna na míle vzdálen od toho, jak fungují domácí ledničky. Jde o "kolování média mezi chladným a teplým rezervoárem". Ono médium však zde nepředstavuje náplň, která mění své skupenství z kapalného na plynné, ale elektrony v kovu, které mění svůj stav normálního nepárovaného na párovaný, k čemuž dochází při velice nízkých teplotách. 
 
Toto zařízení by mohlo posloužit při stavbě budoucích kvantových počítačů, a to pro vytvoření vhodného prostředí pro quibity, případně také pro chlazení kvantových senzorů či vývoj efektivnějších zdravotnických zařízení (magnetická rezonance). 
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
EU sjednocuje pravidla pro létání s drony EU sjednocuje pravidla pro létání s drony
Aby piloti dronů nemuseli v každé zemi EU zjišťovat, co si mohou a nemohou dovolit, rozhodl se Evropský parlament sjednotit tato pravidla. Ta tak budou ve všech zemích vycházet ze stejných nařízení. Zavádí se speciální zóny i kategorie dronů
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Doporučené PC sestavy: červen 2019 Doporučené PC sestavy: červen 2019
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek55 komentářů
Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo Symantec byl hacknut, prý se ale nic vážného nestalo
Je vždy docela paradoxní, pokud hackerskému útoku podlehne společnost, která se zabývá bezpečností. Tentokrát se to stalo společnosti Symantec, které se nabourali do jejich australské laboratoře. Symantec ale říká, že o nic vážného vlastně nešlo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux Microsoft nevylučuje browser Edge i pro Linux
Kdysi nemožné věci se mohou stát realitou. Vývojáři z Microsoftu totiž nedávno v diskuzi na Redditu potvrdili, že by mohli představit internetový prohlížeč Edge i pro operační systém Linux, nic zásadního tomu nebrání.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA Návrat USA na Měsíc bude stát přes 20 mld. USD, tvrdí NASA
Americká kosmická agentura NASA se konečně trochu více rozpovídala o nákladech na let na Měsíc. Tam by chtěla být s astronauty už za pět let a hovoří se o částce, která má přesahovat 20 miliard USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře