www.svethardware.cz
>
>

Němci vyvinuli komerční magnetický chladicí systém dosahující téměř absolutní nuly

Němci vyvinuli komerční magnetický chladicí systém dosahující téměř absolutní nuly
, , aktualita
Výzkumníci z Kiutra Gmbh, firmy patřící pod křídla Technické univerzity v Mnichově (TUM), se pochlubili systémem, který je schopen zchladit předměty velice blízko k hodnotě absolutní nuly. Nepotřebuje přitom ani žádné vzácné či drahé plyny.
K oblíbeným
reklama
Nově vyvinutý systém má být především komerčně využitelný, jak slibují jeho tvůrci, Alexander Regnat, Jan Spallek, Tomek Schulz a Prof. Christian Pfleiderer. Ti jej postavili čistě na magnetismu, díky němuž je systém schopen udržovat konstantní teplotu a nepotřebuje žádné vzácné či drahé materiály, jako je třeba izotop helium-3. 
 
 
Ve svém tiskovém vyjádření nám čtveřice výzkumníků sděluje, že takové zařízení se může využít v základním výzkumu kvantové fyziky a vývoj technologií na něm postavených. Magnetické chladicí zařízení tak může přispět k tomu, aby byly takové snahy celkově dostupnější. 
 
Už dříve přitom vznikaly podobné magnetické chladicí systémy, ale tým z TUM uvádí, že vesměs šlo o zařízení, která dokázala dosáhnout kýžené teploty jen po velice omezenou dobu, což bránilo jejich rozšíření. Alexander Regnat tak uvádí, že Kiutra bude prvním komerčním dodavatelem chladicího systému, který s využitím magnetů dosahuje stálých teplot blížících se -273 °C. Vše, co k tomu bude zapotřebí, je pouze elektrická energie. 
 
Teď jen najít způsob, jak do jejich zařízení nacpat procesor a můžeme taktovat, ale namísto fantazírování se můžeme podívat ještě na "supravodivou kvantovou chladničku" z Univerzity v Rochesteru. Ta má být využita pro chlazení atomů rovněž co nejblíže k absolutní nule, přičemž jí využívaný princip dle tvůrců není zrovna na míle vzdálen od toho, jak fungují domácí ledničky. Jde o "kolování média mezi chladným a teplým rezervoárem". Ono médium však zde nepředstavuje náplň, která mění své skupenství z kapalného na plynné, ale elektrony v kovu, které mění svůj stav normálního nepárovaného na párovaný, k čemuž dochází při velice nízkých teplotách. 
 
Toto zařízení by mohlo posloužit při stavbě budoucích kvantových počítačů, a to pro vytvoření vhodného prostředí pro quibity, případně také pro chlazení kvantových senzorů či vývoj efektivnějších zdravotnických zařízení (magnetická rezonance). 
 
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Jailbreak pro PlayStation 4 je zpět, chystá se do verze 7.02 Jailbreak pro PlayStation 4 je zpět, chystá se do verze 7.02
Obavy některých majitelů PS4, že po zavedení nového programu odměn za nalezené chyby skončí některé komunitní úpravy konzole, se nenaplnily. Na cestě je jailbreak pro firmware ve verzi 7.02.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova Pandemie prospěla trhu s PC, prodej stoupl díky práci z domova
Po největším poklesu za poslední roky mohou výrobci počítačů opět jásat, neboť prodej PC meziročně vzrostl. Shodly se na tom výsledky analýz od tří předních firem. Důvodem byly hlavně omezení plynoucí ze šíření koronaviru.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů NASA chce ochránit Měsíc a Mars před kontaminací od lidských astronautů
S pokrokem kosmických technologií přicházejí i problémy, kterým se musí zavčasu předcházet. Americká kosmická agentura NASA se chce ujistit, že astronauté nekontaminují nová prostředí, která budou zkoumat, a že kontaminace neproběhne ani opačně.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache Unikají specifikace Threadripperů PRO 3000: 3995WX bude mít 288 MB cache
Už za čtyři dny by měly být představeny nové Threadrippery PRO od AMD. Nyní unikly na světlo světa i specifikace těchto nových procesorů a vrcholem bude model Threadripper PRO 3995WX s 64 jádry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost PEDOT: nové povrchové vrstvy katod u Li-Ion zvyšují napětí a bezpečnost
Vývoj lithiových akumulátorů neutuchá a jedním z možných vylepšení jsou i jiné povrchové vrstvy katod. Ty mají za úkol zvýšit bezpečnost a zvyšují i napětí, což se hodí pro větší dojezd elektromobilů nebo delší výdrž mobilních zařízení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala