www.svethardware.cz
>
>

Němečtí vědci pracují na ekologičtějších perovskitových solárních panelech

Němečtí vědci pracují na ekologičtějších perovskitových solárních panelech
, , aktualita
Perovskity jsou hodně slibnou technologií pro zvýšení účinnosti solárních panelů. Mají však nevýhodu v nepříliš ekologické výrobě a toxických materiálech. V Helmholtz Zentrum Berlin si na to posvítili a představili ekologičtější varianty.
K oblíbeným
reklama
V posledních letech se začaly vyvíjet solární panely nového typu využívající tzv. perovskity. Během jediné dekády se povedlo zvýšit jejich efektivitu z několika málo jednotek procent na více než 25 %. To jsou dosti působivé úspěchy. Není však vše zlato, co se třpytí. Perovskitové solární panely totiž mají prozatím jeden docela velký problém. Paradoxně jsou jím ekologické dopady. Perovskity totiž ve většině případů obsahují toxické materiály, zpravidla jde o olovo. Nicméně i toto se řeší a vědci z Helmholtz Zentrum Berlin (HZB) prezentovali své nové solární panely, které jsou bez olova.
 
Perovskity bez olova
 
Vědci jsou ale jen na začátku dlouhé cesty za vývojem smysluplného produktu. Např. nahrazení olova netoxickým cínem snižuje ekologické dopady, ale jejich efektivita je špatná a životnost pak doslova mizerná. Cín totiž rychle reaguje s kyslíkem a s postupující oxidací znatelně klesá efektivita takového panelu. Týmy z HZB a několika dalších univerzit a ústavů však pracovaly dál a přišly s perovskity v tzv. 2D Ruddlesden-Popper struktuře. K perovskitové vrstvě přidali PEACl a pomocí vysoké teploty se molekuly PEACl dostaly i do vrstvy s perovskity, čímž došlo k jejich stabilizaci. Díky tomu nedochází k oxidaci cínu a panely vydrží o mnoho více.
 
Nicméně ani tak není vyhráno. Solární perovskitové panely s olovem mají nadále velkou výhodu v mnohem vyšší účinnosti. U těch cínových totiž bylo dosaženo zatím jen 9,1 %. Nyní je jen otázkou, o kolik se vědcům podaří tuto hodnotu zvednout dalším vývojem samotných perovskitů i hybridním skládáním s dalšími vrstvami citlivými na jiné vlnové délky světla.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon Kindle Paperwhite nabízí 10týdenní výdrž a port USB-C Amazon Kindle Paperwhite nabízí 10týdenní výdrž a port USB-C
Amazon představil novou generaci elektronické čtečky Kindle Paperwhite. Ta dostává větší displej, tenčí rámečky i možnost nabíjení přes port USB-C. Má také o něco vyšší jas a další dílčí vylepšení.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USA zařazují na černou listinu první kryptoburzu, formálně českou Suex.io USA zařazují na černou listinu první kryptoburzu, formálně českou Suex.io
Kryptoměnové podniky jsou v hledáčku úřadů obvykle kvůli praní špinavých peněz nebo podezření z podpory teroristů, ovšem první kryptoburza, která se ocitla na černé listině USA, si to vysloužila kvůli ransomware. Jde o formálně českou Suex.io. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Core i9-12900K údajně získal přes 30 tisíc bodů v Cinebench R23 Core i9-12900K údajně získal přes 30 tisíc bodů v Cinebench R23
Máme tu další test, i když stále samozřejmě s nezaručenou pravostí výsledků. Nyní jde již o výkon v renderování, a to v testu Cinebench R23, v němž Core i9-12900K měl získat přes 30 tisíc bodů. A to je skutečně slušné. 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
NVIDIA si patentovala Face-to-Face 3D pouzdření čipů pro budoucí GPU NVIDIA si patentovala Face-to-Face 3D pouzdření čipů pro budoucí GPU
NVIDIA má své zkušenosti s využitím moderních technologií pro pouzdření čipů, ale pokud jde o produkty skutečně vyslané na trh, jedná se spíše jen o využití pamětí HBM. Nicméně to by se mělo změnit. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: paměti DRAM by měly zlevnit až o 8 procent TrendForce: paměti DRAM by měly zlevnit až o 8 procent
Zpráva o zlevnění pamětí DRAM může v dnešní době působit jako zjevení, ovšem společnost TrendForce už dříve uváděla, že tyto paměti zrovna nepatří mezi nedostatkové zboží a do konce roku by už neměla jejich cena moc růst a spíše klesat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře