www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

NetSpectre, známá chyba procesorů jde zneužít i po síti

NetSpectre, známá chyba procesorů jde zneužít i po síti
, , aktualita
Vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci našli způsob, jak zneužít chybu Spectre i po síti bez spuštění kódu v napadeném procesoru. Naštěstí je provedení útoku komplikované, zdlouhavé a je proti němu snadná obrana.
K oblíbeným
reklama
Vědci našli další způsob, jak zneužít chyby Spectre, o kterých je v poslední době pořád řeč. Na problém se podívali akademici z Technické univerzity ve Štýrském Hradci, mezi nimiž byli i ti, kteří našli už původní chyby Spectre a Meltdown. "Nová" varianta dostala jméno NetSpectre, protože k útoku využívá přístup po síti a nemusí na napadeném CPU spouštět žádný speciální kód. Chyba se dá využít dvěma způsoby, buď na základě odezvy cache paměti nebo AVX2 registrů. V druhém případě pomáhá testování stavu AVX2 registrů, tedy zda jsou používány, uspány nebo plně vypnuty.
 
Spectre logo
 
Spekulativním využíváním AVX2 instrukcí zjišťuje rozdíly v odezvě registrů a tyto rozdíly jsou měřitelné i po síti. Aby však byla dostatečná jistota, musí se toto provést opravdu mnohokrát. Vědci hovoří, že pro získání jednoho bitu potřebují tento krok provést 100 tisíc krát a ideální je mít spíše milion opakování. Z toho je jasné, že v praxi tento útok naráží na jeden velmi zásadní problém, a tím je rychlost. Jeden bajt tak v případě měření odezvy cache zabere půl hodiny, u AVX2 je to pak kolem 8 minut při použití gigabitové sítě (tj. 60 bitů za hodinu).
 
Vědci dokonce zkusili útok na virtuální systémy na Google Cloud. Tady už na jediný bit potřebovali 20 milionů opakování, aby měli dostatečnou jistotu o správnosti. Bylo spočítáno, že "rychlý" útok na AVX2 na rychlé lokální síti by pro zisk 1 MB dat zabral 15 let. Je jasné, že takto rozhodně nemůže uniknout nějaké větší množství dat, nicméně např. šifrovací klíč je stále docela proveditelná věc v řádu hodin. 
 
Dobré je však to, že proti tomuto typu útoku je velmi snadná obrana. Protože využívá stejného nedostatku jako Spectre 1 (CVE-2017-5753), aktualizované procesory už by měly být chráněny. Druhou věcí je, že útoku se dá velmi jednoduše bránit i správným nastavením firewallu a např. detekcí DDoS útoků (úspěšný útok NetSpectre totiž vyžaduje miliony dotazů, což se velmi snadno detekuje).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat Gartner: nadbytek DRAM bude pokračovat a ceny klesat
Zatímco z neshod pramenící průtahy v obchodování mezi Jižní Koreou a Japonskem tlačí ceny pamětí nahoru, Gartner i tak tvrdí, že ceny DRAM v tomto roce celkově poklesnou o 42 procent. Kvůli čemu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy Apple chce údajně koupit část Intelu s 5G modemy
Apple to měl poslední dobou ohledně 5G modemů hodně těžké. Soudní tahanice se společností Qualcomm nakonec dopadly dobře, nyní to však vypadá, že si 5G modemy zajistí sám. Chce prý převzít část Intelu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede? GeForce RTX 2080 Super je na trhu, jak si vede?
NVIDIA včera odpoledne konečně vyslala na trh GeForce RTX 2080 Super, poslední z ohlášených vylepšených Turingů. Stejně jako ostatní dostala více CUDA jader i jiných jednotek a jako jediná pak výše taktované paměti. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy Facebook sleduje uploadované fotky přes IPTC tagy
Kauzy ohledně sledování uživatelů ve spojitosti s Facebookem neutuchají a možná se začne opět mluvit o jedné z těch, o kterých se už mluvilo i v minulosti. Facebook totiž sleduje fotografie uživatelů pomocí IPTC tagů, což může být zneužito k dalším účelům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost NVIDIA začala vyvíjet RTX před deseti lety, vidí v ní budoucnost
Tony Tamasi z NVIDIE se rozmluvil o tom, jak celá RTX mašinerie v jeho firmě vůbec vznikla a kde se vzala. Práce na tom všem odstartovaly už před deseti lety a vyústily zatím v jádra RT architektury Turing. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů