www.svethardware.cz
>
>
>

Nevídaná superšpionáž, Čína měla vkládat tajné čipy do serverů pro USA

Nevídaná superšpionáž, Čína měla vkládat tajné čipy do serverů pro USA
, , aktualita
Výroba v Číně se ukrutně vymstila USA a společnosti Supermicro. Její výrobní linky totiž měly být  kompromitovány čínskými agenty. Ve výsledku tak základní desky měly obsahovat sledovací čipy, které putovaly k Applu, Amazonu a dalším.
reklama
Světem nyní otřásá obrovský bezpečnostní problém, hardwarový hack nevídaných rozměrů. Zprávu o něm zveřejnil server Bloomberg, přičemž jde o výsledek několikaletého vyšetřování. Jeho podstatou je to, že velké množství těch nejdůležitějších serverů v USA, a to včetně těch na vysokých vládních úrovních, mělo být infikováno malými sledovacími čipy v Číně už při jejich výrobě. Na vše se začalo přicházet už kolem let 2014 až 2015. Např. společnost Amazon chtěla koupit firmu Elemental Technologies, která vyráběla software pro komprimaci video souborů, což se Amazonu hodilo pro jeho Amazon Prime Video. To ale zdaleka nebylo vše. Produkty Elemental se používaly také na vládní úrovni např. ke komunikaci s ISS nebo k přenosům obrazových dat z dronů CIA.
 
základní deska Supermicro
 
Amazon najal firmu, aby vyhodnotila bezpečnost produktů společnosti Elemental, přičemž se začalo servery pro komprimaci videa, které pro společnost Elemental vyrábělo Supermicro. Tato firma má sídlo v USA a jejími hlavními produkty jsou serverové základní desky (je jedním z největších výrobců základních desek na světě), příp. také servery jimi vybavené. Důkladné prozkoumání základních desek odhalilo extrémně malý čip milimetrových rozměrů, který tam ale dle dokumentace neměl co dělat. Nějakou záhadou se objevoval na vyrobených základních deskách, i když neexistovaly dokumenty, které by jeho přítomnost nařizovaly a jakkoli vysvětlovaly.
 
Problém byl ve výrobci základních desek. Ačkoli je oficiálně výrobcem Supermicro, jak už je obvyklé, produkty se nevyrábí v USA ve vlastních továrnách, ale výroba probíhá obvykle v Asii, v tomto případě na Taiwanu a v Číně. O samotnou výrobu se tedy starají čínští partneři podobně, jako telefony Apple nevyrábí Apple, ale jedním z jejich výrobců je např. Foxconn. Tyto továrny však byly kompromitovány a čínská armáda sem nasadila agenty, kteří zajistili, aby se do základních desek Supermicro přidávaly tyto záhadné čipy.
 
A rozhodně nejde o nic neškodného. Jsou schopny komunikovat s těmi nejdůležitějšími součástmi základní desky, které jsou jinak využívány ke vzdálené správě serverů. Dokázaly tak řídit CPU i kontaktovat vzdálené servery a čekat na další instrukce. Podle Bloombergu dokážou dokonce číst šifrovací klíče. Někteří označují společnost Supermicro jako Microsoft světa hardwaru a útok na základní desky Supermicro jako útok na Windows, který v podstatě zasahuje celý svět.
 
Mezi společnostmi, které tak byly podle zprávy zasaženy, byl v minulosti Amazon (jeho cloudové servery AWS v Číně) nebo také Apple. Ten měl najít tajné čipy v polovině roku 2015 a hovoří se o tom, že pak v řádu týdnů vyhodil všech svých 7000 serverů Supermicro a nahradil je jinými. Přitom měl v plánu koupit dalších 30 tisíc serverů během následujících dvou let. I když obě dvě zmíněné společnosti měly údajně kontaktovat americkou vládu, nyní obě dvě jakékoli infikované servery ve své síti popírají (a to ať už dnes nebo v minulosti). Vedle již zmíněných amerických vládních nasazení tu byla např. ještě i komunikace mezi válečnými loděmi. Základní desky Supermicro najdeme v bankách, cloudových službách, webhostingových serverech a mnoha dalších místech. V podstatě všude. A je jen otázkou, kde všude jsou infikované verze.
 
Americké bezpečnostní informační služby přitom o snaze Číny o vývoj a nasazení takových čipů vědí už nějakou dobu, zákazníky společnosti Supermicro však nevarovaly. Takové prohlášení by mohlo americkou společnost vážně poškodit. Ostatně poté, co vyšel článek na Bloombergu, se hodnota akcií společnosti propadla o polovinu. Nyní už trochu stoupla, stejně je ale výsledný propad okolo 40 %. Zatím je velmi těžké odhadovat, jaký bude mít kauza dopad a nakolik je vlastně zpráva pravdivá. Dá se předpokládat, že se začne zkoumat podstatně větší množství hardwaru pocházejícího z Číny a opět se zvýší tlak na přesun výroby zpět do USA. Každopádně ostatní údajně zúčastněné strany vše oficiálně popírají (americké společnosti Amazon, Apple, Supermicro i Čína), takže nyní je také otázkou, kde je vlastně pravda.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji Na dark webu jsou data 2,2 milionu platebních karet k prodeji
Velké úniky se netýkají jen samotných e-mailových účtů a hesel k nim, ale také dalších velmi “užitečných” informací, jako jsou kompletní údaje o platebních kartách. Na dark webu jsou hned tři nové databáze s nimi.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adata přichází s TLC SSD disky SU750 Adata přichází s TLC SSD disky SU750
V nabídce SSD disků společnosti Adata se objevuje nová řada SU750 v podobě 2,5" SATA disků. Ta vychází ze stávající řady SU800. Využity jsou i nadále 3D TLC NAND čipy a kapacita může dosáhnout až 1 TB.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo Apple ztrácí titul největšího inovátora, padá na 17. místo
Společnost Apple má za sebou zvláštní období. Finančně je na tom dobře, ale prodeje iPhonů dost spadly a v tradičně vyhlašovaném seznamu nejvíce inovativních společností se nyní propadla z 1. na 17. místo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede? NVIDIA oficiálně představila GeForce GTX 1660 Ti, jak si vede?
Dle očekávání se dnes, a to úderem 15. hodiny našeho času dostaly na svět informace o kartě GeForce GTX 1660 Ti. Téměř vše už bylo řečeno, ale zbývalo vyřešit podstatné věci kolem výkonu a také podpory technologií. Takže jak to je? 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta? NVIDIA GeForce GTX 1180: chyba, nebo reálná karta?
V dokumentaci firmy HP byla spatřena karta GTX 1180, která vyvolala nové spekulace a otázky o tom, jestli se nám NVIDIA chystá opravdu zamotat hlavu. Karta se měla dostat do počítačů HP Obelisk GTX 1180.
Včera, aktualita, Jan Vítek