www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

New Shepard zítra poletí na okraj vesmíru v testu senzorů pro NASA

New Shepard zítra poletí na okraj vesmíru v testu senzorů pro NASA
, , aktualita
Už několikrát jsme si mohli přečíst o tom, že NASA chce pro přistávání astronautů na Měsíci využívat moduly soukromých společností. Které to ovšem mohou být a jak bude spolupráce s NASA vypadat? Na to se podíváme právě dnes. 
K oblíbeným
reklama
Je zřejmé, že v principu bude přistávání na Měsíci stejné jako za éry programu Apollo, čili kolmé a s využitím raketového či obecně reaktivního pohonu. NASA to ale chce nechat na soukromých společnostech a nevypadá to, že by sama vyvíjela nástupce původního Lunar landeru. 
 
 
Mezi ony soukromé společnosti chce patřit také Blue Origin se svým přistávacím modulem. Příslušné technologie pro přesné a měkké přistávání (nejen) na Měsíci budou přitom vyzkoušeny již tento týden pomocí rakety New Shepard. Půjde však pouze o suborbitální test, který je naplánovaný na zítřejších 17:00 našeho času. Přímý přenos začne o půl hodiny dříve na NASA Live.
 
 
V rámci testu půjde především o trajektorii rakety, která bude odpovídat přiblížení se na přistání na povrchu Měsíce, což umožní zdokonalit příslušné senzorové systémy (ty vyvinula sama NASA), algoritmy a ověřit funkci nového palubního počítače. Suborbitálním letem na Zemi se tak bude simulovat pozdější přistávání na Měsíci a to celé spadá do vývoje souboru technologií NASA Safe and Precise Landing – Integrated Capabilities Evolution (SPLICE).
 
dvojice skloněných senzorových systémů nainstalovaná na NS-13
 
New Shepard (NS-13) tak zde poslouží jako testovací platforma pro technologie NASA. Raketa podnikne pouze 12 minut trvající cestu do vesmírného prostoru a zpět, čili na stabilní orbitu se nedostane a ani to pochopitelně není třeba. Dříve však byly technologie SPLICE testovány pouze v laboratořích, následně pomocí helikoptér a pak na malých raketách, čili let na New Shepard je dosud největší zkouška. 
 
NS-13 se přitom jen sotva podívá na hranici vesmíru, neboť na své trajektorii vystoupá do výšky 100 km a na vrcholu dráhy tak na raketu bude krátce působit mikrogravitace a bude také už v podstatě možné mluvit o vzduchoprázdnu. V ten moment se také od lodi oddělí kapsle s nákladem včetně desítek tisíc pohlednic od lidí z Club for the Future a odletí dál do vesmírného prostoru. Samotná raketa se pak podobně jako základní stupně raket Falcon 9 vrátí ve vzpřímené poloze na pevnou zem. A právě při tomto sestupu přijde čas pro senzory, algoritmy a nový počítač. 
 
Nejde přitom o stejné senzorové systémy. V prvním je umístěna inerciální měřicí jednotka a kamera, takže s využitím této výbavy systém bude zjišťovat svou polohu s využitím map povrchu. Stejný princip ostatně využije pro své přistání i rover Perseverance. 
 
Druhý systém obsahuje navigační lidar, čili laserový přístroj mapující povrch pod raketou, který dokáže přesně určit rychlost a výšku rakety. Zde se bude sledovat i to, jak funkci lidaru ovlivní atmosféra Země, což je pochopitelně pro přistání na Měsíci bezpředmětné, ale jak bylo řečeno, celý systém je vyvíjen i pro přistání na jiných tělesech Sluneční soustavy. Ve výsledku by měl být New Shepard schopen přistát s přesností na pár desítek metrů, a to snad i přes to, že mu bude chybět ještě třetí senzorová sada. Ta bude využívat opět lidar, ale už k podrobnějšímu zkoumání povrchu za účelem nalezení bezpečného místa, které bude rovné a kde nebudou žádné balvany či jiné překážky. A právě to umožní přistávat tam, kde to v programu Apollo nebylo možné, čili poblíž skalnatých částí nebo velkých kráterů.

Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA SOFIA odhalila vodu na slunném povrchu Měsíce NASA SOFIA odhalila vodu na slunném povrchu Měsíce
Teleskop SOFIA americké NASA, který létá nad zemí na palubě upraveného letounu Boeing 747SP, si připsal možná velice důležitý objev. Ve slunném kráteru Clavius na povrchu Měsíce totiž objevil vodu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila Intel Iris Xe Max svým výkonem v OpenCL zatím neoslnila
Společnost Intel vyslala na trh po velice dlouhé době své první samostatné GPU v podobě Iris Xe Max. Jedná se prostě o čip DG1, který známe už dlouho, a to ve verzi pro mobilní počítače. Jak si stojí vedle konkurence?
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu
Solární energie zažívá v některých zemích velký boom. Mezi ně patří i stát Jižní Austrálie, kterému se podařilo běžet pokrýt poptávku čistě jen solární energií. Šlo ale jen o krátkodobou záležitost, která se brzy může stát častější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů
Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG? Koduri z Intelu bude mluvit na prezentaci Samsungu, bude ten vyrábět Xe-HPG?
Raja Koduri bude mít prezentaci na akci Samsung's Advanced Foundry Ecosystem Forum pořádané (jak jinak) jihokorejským Samsungem, který je jeden ze dvou adeptů na výrobu čipů Xe-HPG pro Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz Vývojový Asus Strix s Navi 21 XT dosahuje turbo taktu až přes 2500 MHz
Patrick Schur se na Twitteru podělil o informace o vývojových verzích grafik Asus Strix, které nesou čip Navi 21 XT. Vypadá to na velice slušné takty při TGP 289 W, takže co nového se dozvíme? 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře