www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nintendo NX: co nabídne konkurent Xbox One a PS4?

Nintendo NX: co nabídne konkurent Xbox One a PS4?
, , aktualita
Společnost Nintendo nyní stojí mimo trh s výkonnými konzolemi, který okupují Microsoft Xbox One a PlayStation 4 od Sony. Firma si ale chystá konzoli NX, o níž se nyní zmiňuje jistý herní nadšenec Liam Robertson.
K oblíbeným
reklama
Liam Robertson se obvykle zabývá zjišťováním informací o chystaných hrách, a to i těch, které se nakonec na trh nikdy nedostaly a už nedostanou. Nyní se ale začal zajímat o konzoli Nintendo NX, o níž dal dohromady několik informací ukazujících na její výkon i výbavu. Je tedy zřejmé, že tyto informace musíme brát s rezervou.

Internet je plný obrázků konzole Nintendo NX, ovšem zatím to jsou všechno jen představy autorů, které nemají žádný základ ve skutečnosti. Na druhou stranu už můžeme začít mluvit o tom, jaký výkon by tato konzole měla nabídnout a také jaký bude celý ekosystém, který se bude kolem ní točit.

Pokud budeme tedy informace Liama Robertsona brát vážně, pak to s konzolí Nintendo NX nevypadá moc dobře, tedy s ohledem na překonání výkonu Xbox One a PS4:
  • Exkluzivní herní řady jako Mario, Zelda, Donkey Kond a další
  • Možnost připojení k ostatním konzolím a síťové hraní přes Nintendo Network
  • Spojení konzole Nintendo NX a mobilního zařízení Nintendo NX
  • Zíkávání herních úspěchů, záznamy výher i proher a jejich sdílení v herní komunitě Nintendo
  • Možnost prohlížení webu a videotelefonie přes TV
  • Podpora streamování videa ve 4K/60 FPS
  • Hraní v rozlišení 900p při 60 FPS

Jde nám tedy především o dva poslední řádky. Vzhledem k tomu, že Nintendo NX má využívat rozhraní HDMI (dle HDMI kabelu v balení), pak musí jít pro dosažení 60 FPS ve 4K o rozhraní HDMI 2.0. AMD, na jehož hardwaru se má stavět, však aktuálně nemá GPU/APU s podporou HDMI 2.0, ale stejně by šlo o speciální čip vyrobený na míru této konzole, čili přidat do výbavy HDMI 2.0 by neměl být problém.

Dále tu je ono hraní v rozlišení 900p s cílovým framerate 60 snímků za sekundu. Z toho zase jednoznačně vyplývá, že hardware v konzoli NX by nebyl tak výkonný, jak se doufá. Určitě by ale měl být výkonnější v porovnání s tím, co nesou konzole Xbox One a PS4. To tedy samozřejmě za předpokladu, že tyto informace odpovídají skutečnosti. Starší informace udávají, že Nintendo NX bude dokonce schopno zastínit sestavu s kartou o výkonu GTX 970 či 980, jak lze interpretovat "téměř nejlepší karta současnosti", což je tedy trošku v rozporu s cílem 900p/60 FPS, ale z těchto vágních údajů lze těžko soudit.

PS4 a Xbox One dnes nedokáží rozhýbat například Fallout 4 na 60 FPS a namísto toho mají cíl 30 FPS, ale v rozlišení Full HD (1080p). Čili Nintendo NX by si trošku ulehčilo díky nižšímu rozlišení, ale při dvojnásobné snímkovací frekvenci. Je třeba ale poznamenat, že i Xbox One občas využije i 900p nebo dokonce jen 720p, ale PS4 snad vždy zůstane na 1080p. Důvod je jednoduchý, Xbox One má výkon 1,23 TFLOPS, zatímco PS4 1,84 TFLOPS. Mohli bychom tedy očekávat, že výkon Nintenda by se mohl pohybovat kolem 2,5 TFLOPS či výše. Pro srovnání, samotná GTX 970 má cca 3,5 TFLOPS.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek