Nizozemec pracuje na vývoji robotického geparda

Nizozemec pracuje na vývoji robotického geparda
, , aktualita
Roboti se musí nejdřív naučit přirozeně a efektivně se pohybovat a teprve potom se můžou zařadit do běžného života lidí. Nizozemský výzkumník pracuje na vývoji robota, který má svým pohybem napodobovat běh geparda.reklama
Vědci už mnohokrát přišli s robotickým projektem, který měl napodobovat zástupce ze zvířecí říše. Pokud to v přírodě dobře funguje, není třeba postupy měnit, většinou ale bývá napodobení reálného zvířete pro robota oříškem. Vědci se ale nevzdávají, protože v budoucnu by mohl pokročilý zvířecí robot pracovat třeba při různých průzkumných či záchranných operacích.

Robotického geparda vyvíjí výzkumník z University of Twente v Nizozemsku. Geert Folkertsma už zvládl sestavit prototyp svého robota, přičemž vývoji robotické verze nejrychlejšího pozemského zvířete věnoval už čtyři roky. Cílem projektu je především reálně napodobit gepardovy pohyby.

Prototyp robota se pohybuje s použitím množství energie jen o 15 % vyšším než skutečný zvířecí gepard. Gepard totiž umí svou energii využívat opravdu efektivně, stejného efektu chtěl dosáhnout i Geert Folkertsma. Výsledné poznatky z vývoje robota, který se pohybuje podobně jako gepard, chce výzkumník aplikovat i do vývoje dalších robotů.

Geert Folkertsma je přesvědčen, že roboti budou hrát v našem životě čím dál větší roli, a proto je podstatné, aby byli schopní se v našem světě pohybovat. Roboti musí být například schopní vyšplhat do schodů či překonávat různé překážky v bytě i venku. Výzkumník se rozhodl pro napodobování geparda, protože je přesvědčen, že se od něj roboti mohou naučit mnoho věcí.

Těžcí roboti musí využít ke svému pohybu spoustu energie, zatímco gepard běží rychle a lehce. Inspirace u tohoto zvířete by tak mohla být klíčem k vytvoření celé škály robotů, kteří se budou pohybovat elegantněji, ale především efektivněji. Výsledky z výzkumu nemusí být použity nutně na autonomní roboty, ale mohou se hodit například v oblastech protetiky.

K vývoji prototypu robota studoval Geert Folkertsma videozáznamy gepardů při jejich běhu a použil software pro analýzu jejich pohybu. Důležitá je zejména páteř zvířete, protože její ohýbání napomáhá gepardovi se efektivně pohybovat. Proto byla pro výrobu "páteře" robotického geparda použita pružina, která měla přibližně stejný efekt. Odpružené jsou i čtyři končetiny.

Robot by měl simulovat kostru skutečného geparda, ale některé prvky jsou upravené. Prototyp robota váží 2,5 kilogramů a měří na délku 30 centimetrů. Svými rozměry ani vahou se tak zvířeti nepřibližuje, stroj je přibližně dvacetkrát lehčí než skutečný gepard a čtyřikrát menší. V rychlosti se ale kočkovité šelmě v současné době robot rozhodně nevyrovná. Momentálně je schopný dosáhnout rychlosti asi jednoho kilometru za hodinu. Výzkumník v současné době pracuje i na robotickém rameni a také na nových speciálních nohách pro robota, který pak díky nim bude moct běhat rychleji.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
Ataribox Joystick je oslava retra Ataribox Joystick je oslava retra
Vše nasvědčuje tomu, že chystaná Ataribox nebude jen další obyčejná znovuzrozená konzole. Naposledy jsme se dozvěděli, že AMD pro ni přichystala speciální SoC a nyní se můžeme pokochat připravovaným joystickem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro Gigabyte uvádí pro náročné X299 AORUS Gaming 7 Pro
Společnost Gigabyte představila desku X299 AORUS Gaming 7 Pro, která je určena pro nejnovější procesory Intel Core X Series pro patici LGA 2066. Budeme si tak do ní moci umístit i 18jádrový model Core i9 7980XE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch Chystá se Pip, herní konzole s Raspberry Pi na motivy Nintendo Switch
Na Kickstarteru se objevila kampaň týkající se herní konzole s prostým názvem Pip. Jde o variaci na úspěšné Nintendo Switch, která je založena na hardwaru Raspberry Pi, přičemž zdaleka nepůjde pouze o samotné hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions AMD Ryzen 7 1800X v obchodech výrazně zlevnil a přidává DLC ke Quake Champions
V zahraničním obchodě Newegg zlevnil procesor Ryzen 7 1800X v akci Black Friday na pouhých 319 dolarů, což je slušné procento dolů ze základní ceny 500 dolarů, ovšem zrovna tento procesor aktuálně výrazně zlevňuje i u nás. Kde a o kolik?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Video: robot Atlas předvedl salto vzad Video: robot Atlas předvedl salto vzad
Boston Dynamics se nebojí schopnosti a dovednosti svých robotů ukázat velmi efektivně. Dočkali jsme se tak videa, ve kterém se předvádí již dlouhou dobu známý humanoidní robot Atlas. Tentokrát ale zvládne udělat i salto vzad. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář