Nizozemec pracuje na vývoji robotického geparda

Nizozemec pracuje na vývoji robotického geparda
, , aktualita
Roboti se musí nejdřív naučit přirozeně a efektivně se pohybovat a teprve potom se můžou zařadit do běžného života lidí. Nizozemský výzkumník pracuje na vývoji robota, který má svým pohybem napodobovat běh geparda.
K oblíbeným
reklama
Vědci už mnohokrát přišli s robotickým projektem, který měl napodobovat zástupce ze zvířecí říše. Pokud to v přírodě dobře funguje, není třeba postupy měnit, většinou ale bývá napodobení reálného zvířete pro robota oříškem. Vědci se ale nevzdávají, protože v budoucnu by mohl pokročilý zvířecí robot pracovat třeba při různých průzkumných či záchranných operacích.

Robotického geparda vyvíjí výzkumník z University of Twente v Nizozemsku. Geert Folkertsma už zvládl sestavit prototyp svého robota, přičemž vývoji robotické verze nejrychlejšího pozemského zvířete věnoval už čtyři roky. Cílem projektu je především reálně napodobit gepardovy pohyby.

Prototyp robota se pohybuje s použitím množství energie jen o 15 % vyšším než skutečný zvířecí gepard. Gepard totiž umí svou energii využívat opravdu efektivně, stejného efektu chtěl dosáhnout i Geert Folkertsma. Výsledné poznatky z vývoje robota, který se pohybuje podobně jako gepard, chce výzkumník aplikovat i do vývoje dalších robotů.

Geert Folkertsma je přesvědčen, že roboti budou hrát v našem životě čím dál větší roli, a proto je podstatné, aby byli schopní se v našem světě pohybovat. Roboti musí být například schopní vyšplhat do schodů či překonávat různé překážky v bytě i venku. Výzkumník se rozhodl pro napodobování geparda, protože je přesvědčen, že se od něj roboti mohou naučit mnoho věcí.

Těžcí roboti musí využít ke svému pohybu spoustu energie, zatímco gepard běží rychle a lehce. Inspirace u tohoto zvířete by tak mohla být klíčem k vytvoření celé škály robotů, kteří se budou pohybovat elegantněji, ale především efektivněji. Výsledky z výzkumu nemusí být použity nutně na autonomní roboty, ale mohou se hodit například v oblastech protetiky.

K vývoji prototypu robota studoval Geert Folkertsma videozáznamy gepardů při jejich běhu a použil software pro analýzu jejich pohybu. Důležitá je zejména páteř zvířete, protože její ohýbání napomáhá gepardovi se efektivně pohybovat. Proto byla pro výrobu "páteře" robotického geparda použita pružina, která měla přibližně stejný efekt. Odpružené jsou i čtyři končetiny.

Robot by měl simulovat kostru skutečného geparda, ale některé prvky jsou upravené. Prototyp robota váží 2,5 kilogramů a měří na délku 30 centimetrů. Svými rozměry ani vahou se tak zvířeti nepřibližuje, stroj je přibližně dvacetkrát lehčí než skutečný gepard a čtyřikrát menší. V rychlosti se ale kočkovité šelmě v současné době robot rozhodně nevyrovná. Momentálně je schopný dosáhnout rychlosti asi jednoho kilometru za hodinu. Výzkumník v současné době pracuje i na robotickém rameni a také na nových speciálních nohách pro robota, který pak díky nim bude moct běhat rychleji.

Zdroj: phys.org
reklama
Nejnovější články
Astronomové potvrdili, že z podzemí Europy tryská voda Astronomové potvrdili, že z podzemí Europy tryská voda
Astronomové dokázali přímo detekovat vodu tryskající z podzemí Jupiterova měsíce Europa. Našli tak vodní páry přímo v atmosféře měsíce. Je to tak dosud nejlepší důkaz toho, že na Europě je voda. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Biostar: desky s AMD B550 a Intel 400 Series jsou už připraveny Biostar: desky s AMD B550 a Intel 400 Series jsou už připraveny
Dle zástupkyně společnosti Biostar a jejího rozhovoru s Brainbox jsou už v podstatě připraveny základní desky s čipsety AMD B550 a Intel 400 Series. Čekat by se tak mělo snad už jen na to, až se zavelí k nástupu na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek7 komentářů