National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) tak ohlásila skutečně zásadní upgrade, který se týká superpočítačového výkonu a představuje ztrojnásobení výpočetního výkonu a zdvojnásobení úložné kapacity i přenosových rychlostí mezi jednotlivými systémy. Cílem je pochopitelně získat lepší možnosti pro předpovědi počasí, v jejichž rámci se bude moci pracovat s podrobnějšími modely či pokročilejšími fyzickými simulacemi.

Půjde konkrétně o superpočítače založené na platformě Cray, čili více systémů, z nichž každý nabídne výkon až 12 PetaFLOPS. NOAA díky tomu získá celkový výkon 40 PetaFLOPS, který odpovídá kombinaci možností nových a starých superpočítačů. Právě ty staré umístěné ve státech West Virginia, Tennessee, Mississippi a Colorado dnes mají celkově 16 PetaFLOPS, z čehož vyplývá, že nové systémy budou celkem dva. Bohužel se ale nedozvíme nic o jejich specifikacích, a to ani informaci, zda se NOAA bude i nadále spoléhat spíše na výkon CPU, nebo už vezme na milost i GPU.
Čtyři ze superpočítačů organizace NOAA budou nahrazeny dvěma novými. Z provozu tak budou vyřazeny dva systémy Cray XC40, a to Luna a Surge a pak systémy Mars a Venus. Oba modely řady XC40 jsou založeny na procesorech Xeon E5-2690v3 generace Haswell a využívají celkem 48.960 jader s celkovým výkonem cca 2 PetaFLOPS. Mars a VEnus jsou založeny na 1212 uzlech, každý s párem Xeon E5 v4 generace Broadwell, a to celkem 33.936 jader s výkonem 2,8 PetaFLOPS.
Nové superpočítače poslouží centru EPIC (Earth Prediction Innovation Center) a pro NOAA je bude spravovat společnost CSRA LLC patřící pod General Dynamics Information Technology.
Zdroj: Extremetech