reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Nová bezdrátová technologie – WirelessUSB

, , článek
Nová bezdrátová technologie – WirelessUSB
Bezdrátové technologie se stávají moderním a pružným pomocníkem ve výpočetní technice a informačních technologiích, a tak není divu, že infračervené porty a Bluetooth jsou poměrně rozšířené. Nyní přichází společnost Cypress s novinkou v této oblasti – WirelessUSB. A není vyloučeno, že tato technologie vytlačí i populární Bluetooth.
Vývoj počítačového světa směřuje k maximální mobilitě, a proto není divu, že se notebooky, mobilní telefony, PDA, handheldy a další zařízení stávají součástí každodenního života moderního člověka. K této mobilitě přispívají také bezdrátové technologie, jako např. Wireless LAN, infračervený port či Bluetooth. Nyní přichází společnost Cypress Semiconductor s novinkou, která ještě více rozvíří vody bezdrátových standardů – WirelessUSB.

Společnost představila rodinu WirelessUSB čipů CY694X, která bude využita u optických myší (CY6941), klávesnic (CY6942) a USB můstků (CY6943). Nová technologie využívá bezlicenčního pásma 2,4GHz, které je v současnosti dosti zahlcené. Ve frekvenčním rozsahu 2400-2483MHz pracuje sice mnoho zařízení, ale odezvy jsou kratší než u kmitočtů 27MHz, 433MHz či 900MHz, jež používají některé bezdrátové myši, klávesnice apod.

WirelessUSB by měla být levnější než standard Bluetooth společnosti Ericsson, čímž by mohl teoreticky ohrozit i jeho existenci (viz níže). Se sedmi zařízeními do vzdálenosti 10 metrů připojenými k čipu CY694X by měla být latence kolem 20ms, se čtyřmi přístroji pouhých 8ms. Takto krátká odezva by mohla zařadit nové čipy do oblasti zájmu výrobců herních periferií.

A jaké výhody skýtá WirelessUSB oproti „modrozubu“? Techniky přenosu dat jsou téměř shodné se standardem Bluetooth, ale WirelessUSB by mělo být méně náchylné ke vzájemnému rušní signálu s jinými přístroji a Cypress také avizuje nižší spotřebu energie. Podle výpočtů by mělo standardní napájení bezdrátové klávesnice stačit na celých šest měsíců provozu. Nová technologie podporuje 64- a 128-bitové šifrování, max. přenosovou rychlost 217,6kbps a napětí čipu činí 2,7-3,6V.

Vzorky čipů CY694X se již dodávají a hromadní produkce je plánovaná na první čtvrtletí příštího roku. Cena jednoho čipu byla stanovena na $3,92. Zajímavé je, že WirelessUSB se chová ve Windows jako standardní USB port, takže není potřeba instalovat zvláštní ovladače. Např. technologie Bluetooth je bez příslušných driverů k ničemu. Pokud bude tato nová technologie bezchybná, máme se na co těšit.


Zdroj: Digit-Life
reklama
reklama
reklama
reklama