Nová metoda recyklace Li-Ion akumulátorů z Číny slibuje získat 99,99 % lithia
28.3.2025, Milan Šurkala, aktualita

V Číně můžeme už roky pozorovat překotný vývoj akumulátorů, nicméně v pozadí není ani jejich recyklace. Nová metoda s využitím glycinu slibuje získat přes 90 % prvků zpět a v případě lithia dokonce 99,99 %.
Úroveň lithiových akumulátorů se neustále zlepšuje a Čína v jejich vývoji vede. Vývoj nových technologií v této zemi běží obrovským tempem. Druhou částí rovnice je ale nejen to, jak vyrábět a vyvíjet nové akumulátory, ale také to, co dělat s těmi starými. Recyklace vyžaduje další energie a obvykle chce také spoustu chemikálií, což z celého procesu dělá přinejmenším environmentálně dost diskutabilní záležitost. V Číně se ale stejně jako v mnoha dalších zemích soustředí i na toto a Central South University in Changsha, Guizhou Normal University a National Engineering Research Center of Advanced Energy Storage Materials společně představily novou metodu recyklace s využitím glycinu.
Díky tomu je dopad na životní prostředí méně negativní, nevyužívá se zde tedy tolik agresivních kyselin (glycin je aminokyselina, je nemalou složkou např. u kolagenu). Nejzajímavější je především to, že nová metoda umožňuje zrecyklovat až 99,99 % lithia, tedy v podstatě všechno. O něco horší je to s dalšími prvky, nicméně u všech hlavních je to přes 90 %. U niklu jsme na 96,8 %, v případě kobaltu je to 92,35 % a u manganu jsme pak na 90,59 %. Nicméně i v Evropě máme podobné projekty. BeyondBattRec cílí na 95% recyklaci niklu, kobaltu a mědi, v případě lithia se počítá alespoň se 70 %.