www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nová roadmap AMD: Starship se 48 jádry už příští rok

Nová roadmap AMD: Starship se 48 jádry už příští rok
, , aktualita
Server Videocardz zveřejnil produktovou roadmap firmy AMD, která se týká podnikových produktů a pokračuje až do roku 2019. Ukazuje tak, že v tom příštím se máme už dočkat 48jádrových procesorů Starship.
K oblíbeným
reklama
Potvrzují se tak starší zprávy, které o AMD Starship už hovořily před necelým rokem a i dnes se mluví o velkém procesoru se 48 fyzickými jádry, který má být vyroben 7nm procesem. Vedle toho tu máme také informace o procesorových rodinách Horned Own, Grey Hawk, Banded Kestrel a River Hawk. Pro ně si tak AMD vybralo jako kódová označení dravce.
- klikněte pro zvětšení -


Roadmap zmiňuje celkově 9 produktů, ale tři z nich jsou již starší a založené na 28nm procesu. Pak tu máme již brzy očekávaný Naples, čili serverové procesory s až 32 jádry Zen, a tak není divu, že nástupce Starship jich dokáže do jednoho čipu díky 7nm technologii vměstnat až 48. Vypadá to tak, že AMD skutečně věří firmě GlobalFoundries, že ta skutečně bude mít připravenu první verzi 7nm procesu včas. To je ostatně v souladu s tím, co samotná firma GloFo říká, a to konkrétně přípravu 7nm procesu DUV (tradiční litografie) na druhou polovinu příštího roku. Až poté má následovat neméně ambiciózní krok, a sice přechod na 7nm technologii s využitím EUV.

AMD tak plánuje všechny své nové serverové a podnikové produkty v celkem třech řadách založit už na 14nm architektuře Zen, přičemž nejdříve přijdou na řadu výkonnější čipy s více jádry, což pak bude platit i pro 7nm následovníky. Každá položka ve zveřejněné roadmap přitom ukazuje čtyři informace. Jde jednak o výrobní proces, pak o počet jader a vláken (xC/xT), o rozsah TDP a nakonec příslušnost k produktové řadě Opteron, R-Series a G-Series. Je tak vidět, že 48jádrový Starship bude mít podobnou spotřebu jako 32jádrové Naples.


Procesorová rodina
AMD Snowy Owl
AMD Naples
AMD Starship
Architektura
Zen 1
Zen 1
Zen 2
Výrobní proces
14nm FinFET
14nm FinFET
7nm FinFET
Max. počet jader
16 jader
32 jader
48 jader
Max. počet vláken
32 vláken
64 vláken
96 vláken
Dostupnost
2. kvartál 2017
2. kvartál 2017
2018


Vedle toho se z nových materiálů dozvíme, že procesory Naples obsahují celkem čtyři clustery Zeppelin s osmi procesorovými jádry, která jsou propojena pomocí jistého rozhraní Coherent Interconnect. Jde tak v podstatě o čtyři osmijádrové Ryzen vedle sebe a pokud jde o chystané 16jádrové verze Ryzen, ty by měly být logicky zpracovány podobně. Dále se dočteme o 8kanálovém kontroleru pro DDR4 nebo celkem 128linkách PCIe 3.0. Naples tak budou nabízeny v několika verzích se 16 až 32 jádry a TDP mezi 120 a 180 W.

Zdroj: Videocardz
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek