
Vývoj mechanik samozřejmě neustal a tak jsme se postupně dočkali interní IDE verze i mechaniky připojitelné přes USB rozhranní. Myslíte si, že již snad neexistuje způsob, jakým by ZIP mechanika nešla připojit? Ke kompletnosti chybělo firmě Iomega rozhranní FireWire.
Pro ty, kteří ještě o FireWire neslyšeli, jen stručné vysvětlení, o co jde. Jedná se o univerzální sériové rozhranní, které navrhla firma Apple a je standardně obsaženo v počítačích Apple G4 a iMac. K tomuto rozhranní můžete připojit různá zařízení, od tiskáren, digitálních fotoaparátů, ale i CD-ROM a harddisky. Ve způsobu použití je FireWire podobné USB (plug & play, sběrnicové rozhraní), má proti němu ale jednu velkou výhodu - a tou je rychlost. Datová propustnost FireWire může být až 400 Mbs (megabitů za sekundu), ve srovnání s tím je USB dost chudý příbuzný (12 Mbs). FireWire již není jen výsadou počítačů Apple, můžete jej najít i v dražších PC.
Podporu tohoto rozhranní zajistila Iomega velmi elegantně. Nemusíte si totiž kupovat novou mechaniku s podporou FireWire, pokud vlastníte ZIP250 USB, tak pouze do konektoru v zadní části mechaniky zapojíte speciální FireWire kabel. Pokud ovšem máte jinou verzi mechaniky, máte smůlu.
ZIP250 USB tak již podporuje tři možnosti připojení k počítači. Jednak, jak ostatně plyne z názvu, rozhranní USB. Majitelé notebooků můžou využít připojení přes PCMCIA kartu (zde je pak mechanika napájena interně, bez nutnosti připojení zdroje) a jako zatím poslední přichází FireWire. S přenosovou rychlostí až 1MB/s, přístupovou dobou menší jak 50ms tak získáme za necelých 6000 Kč univerzální zařízení pro použití doma i na cestách.
Dle USBWorkshop